Дали Македонија е пред ново грчко вето во европските интаграции?

Грција ќе ја спушти рампата за македонските евроинтеграции доколку не се почитува Преспанскиот договор. 

Во можеби најдиректната порака изминатите неколку дена, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на митинг за европските избори во Бер, Егејска Македонија, покрај најавата за вето на Македонија, додаде и дека меморандумите кои официјална Атина одбива да ги ратификува, нема никогаш да бидат изгласани. На митингот каде на моменти преовладуваше националистичка реторика од присутните, а се споменуваа Александар Велики и неговиот татко Филип, Мицотакис истакна дека иако не се согласувале со договорот, кога ја освоиле власта, немале друг избор освен да го почитуваат.

Би сакал да бидам апсолутно јасен овде, од срцето на Македонија. Нова демократија не гласаше за Договорот од Преспа и изразивме сериозни резерви кога тој беше ратификуван во грчкиот парламент. Со апсолутна искреност кажавме дека, штом овој Договор ќе биде донесен, тој практично не може да се смени и ќе бидеме принудени, и покрај нејзините проблеми, да го почитуваме и тоа го направивме. Но ако некои мислат дека можеби нема да го почитуваат Договорот, треба да знаат две работи: Прво, дека нивниот пат кон Европа ќе остане затворен, второ, меморандумите што треба да ги изгласаме, нема да бидат донесени додека не дојде до апсолутна усогласеност,- - Кирјакос Мицотакис – Премиер на Грција.

Темата за односите со земјава, изминатата недела преовладува во грчките медиуми, кои секојдневно прават анализи за Преспанскиот договор. Грчкиот министер за здравство, иако не повикан, за тамошните медиуми порача дека доколку политичарите во земјава, вклучително и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, продолжат да го користат името „Македонија“ тогаш владата на Мицотакис ќе го раскине договорот. Шефот на грчката дипломатија Герапетритис пак, вчера упати и директна порака до Мицкоски дека нема да прават отстапки. Денеска пак, се пофали дека успеале да го интернационализираат прашањето.

-Грчката Влада реагираше со исклучително брзи рефлекси, на само неколку часа по инаугурацијата на новата претседателка на Македонија се активираа претседателката на Европската комисија, претседателот на Европскиот совет, портпаролот на Европската унија, НАТО и многу земји и ова благодарение на грчката надворешна политика,- - Јоргос Герапетритис – Министер за надворешни работи на Грција .

Бурните реакции од официјална Атина, дојдоа по заклетвата на претседателката Силјановска Давкова која во таа прилика ја изостави „Северна“, а вчера и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати порака дека и тој има намера да го користи само името Македонија, иако како што кажа, договорот е реалност и ќе се почитува.

Разбеснет кит скока врз бротче и ги катапултира рибарите - исплашен тинејџер снимал (ВИДЕО)

Застрашувачката снимка е снимена на брегот на Њу Хемпшир, кога рибарски брод бил на удар на разбеснет грбав кит.

Двајца рибари се катапултирале во морето откако монструозното животно „скокнало“ на пловилото! Сцената ја забележале млади луѓе на брод, а еден од нив имал камера.

Бродот плутал некое време, а потоа почнал да тоне. Сепак, бил извлечен на брегот со акција на другите рибари.

Според извештаите, за време на инцидентот немало повредени, пишува Дејли Мејл.

Корисниците на социјалните мрежи беа шокирани од глетката, особено затоа што грбавите китови - за разлика од орките, ретко напаѓаат бродови.

„Ова е неверојатно и не е случајно“, напишало едно лице, додека друго додаде: „Целосно луда сцена“.

Експертите за морски животни веруваат дека китот е стар две години и претходно бил забележан околу границата на Мејн и Њу Хемпшир.

Останува нејасно што го поттикнало да го нападне рибарскиот брод.

Мистеризона смрт: Излегла на вечера со пријателите, се разболела и починала по два дена

Сицилијанка ненадејно починала за време на викендоv, откако излегла на вечера со пријателите.

Официјалните лица наредија обдукција за да се утврдат причините за смртта, објави РАИ.

Џулијана Фарачи (40) од областа Месина на Сицилија, во петокот вечерта излегла со пријателите на вечера. Првите симптоми на болеста се појавиле во саботата попладне.

Џулијана се пожалила на треска и повраќање, а бидејќи состојбата ѝ се влошила во неделата, повикала итна помош и лекарите направиле електрокардиограм. Следното утро била пронајдена без знаци на живот.

Џулијана починала во сон, а нејзиното тело е пренесено на обдукција.

Заменик-обвинителот Андреа Аполонио отвори истрага за случајот, а сестрата на Џулијана, придружувана од адвокатот Салваторе Манкузо, отиде во полициска станица да поднесе пријава и да побара обдукција за да се разјаснат причините за смртта.

Според адвокатот, Џулијана за време на вечерата со пријателите не јадела суши или сирова риба, со што ги демантираше натписите кои кружеа во некои медиуми.

„Тоа што некои весници го пишуваат не е точно, самоволно претпоставувајќи ја можната причина за труење со храна и смртта како последица. Ги чекаме резултатите од обдукцијата за да добиеме медицинско-правни појаснувања за причините за оваа трагична и прерана смрт“, вели адвокатот.

Според него, ниту една од нејзините пријатели со кои вечерала не се разболела.

Меѓу жителите на Санта Агата ди Милитело, каде што живеела Џулијана, владее шок и тага. Никому не му е јасно како дошло до оваа мистериозна смрт, додека истрагата продолжува.

Хали Бери позира топлес со мачки: Засекогаш останува Жена-мачка (ФОТО)

Актерката Хали Бери (57) е активна на својот Инстаграм профил.

Овој пат со објава покажа колку е горда на себе и улогата која ја одигра во филмот Catwoman од 2004 година.

„Денес се навршуваат 20 години откако ја имав честа да му дадам живот на овој легендарен лик. Секогаш ќе ја чувам во моето срце и засекогаш ќе бидам Patience Phillips, или Catwoman “, напишала Хали заедно со фотографиите на кои позира во гаќички со маска на лицето. Градите ги покрила со своите миленици, мачките кои неодамна ги посвоила.

„Ова е најжешката жена досега“, „Безвременска убавица“, „Најдоброто од најдобрите“, „Подготвени сме за продолжение“, беа само дел од коментарите на нејзините фанови.

Пред неколку недели објави дека мачките со кои сега позира се викаат Бутс и Коко и дека ги пронашла заедно со уште две мачиња и нивната мајка во својата градина. "Ја стерилизирав нивната мајка и ја пуштив назад во мојата градина и сега е наша! Ги посвоив другите две бебиња што ги најдовме, а овие две малечки сега се нашите нови љубови! Секогаш имаме полна куќа", напишала Хали.

притисни ентер