Црна Гора втор противник на Македонските ракометари на ЕВРО 2022

Најдобрата ракометна репрезентација на Македонија вечерв во Дебрецин ќе го одигра и вториот натпревар на Европскиот шампионат во 2022. 

Противник на подмладениот тим на Македонија е балканскиот ривал Црна Гора. За избраниците на Кире Лазаров кои и покрај поразот одиграа одлично на стартот на првенството против фаворизираната Словенија вечерашниот дуел против Црна Гора од 18 часот е шанса за прв триумф на овој ЕВРО, чии домаќини се Унгарија и Словачка.

Македонскиот национален тим вечерва се очекува да биде посилен и за првиот голман Никола Митревски, кои по серијата негативни тестови на корона , синоќа пристигна во Дебрецин и со оваации беше пречекан од своите колеги.

Како и на мечот со Совенија клучот на добриот резултат и вечерва ќе биде во играта во одбрана и дисциплинираниот напад со што помалку технички грешки.

Во воведниот натпревар на шампионатот црвено жолтите и без долгогодишниот лидер и предводник легендарниот капитен, а сега селектор Кире Лазаров и покрај подмладувањето во тимот покажаа дека имаат квалитет и знаење да се носат со сите селекции на континеталниот самит па дури и со оние најдобрите.

Посакуваме вечерва со подршка на фалангата од трибините да ја извојуваат и првата победа на првенството со која ќе ги задржат шансите за пласман во втората фаза .

Мицкоски до Ковачевски: Водењето држава не се става во ексел табела

Кога сме кај табелите повторно сме меѓу најкорумпираните држави во Европа, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Да можеше водење на држава да се стави во ексел табела, ќе беше лесно за секој да води држава. Човекот треба да знае дека водењето на државата не е исто со неговата наследена ексел табела добиена за партијата. Државните интереси не може да се стават во ексел табела, ниту пак животот на граѓаните.

А кога сме кај ексел табелите, поважно е што таму бројките кажуваат повторно дека сме меѓу најкорумпираните во Европа на делба од 87 до 95 место, буџетски дефицит од околу 7.255.000.000 денари или нов долг за секое семејство за само 24 дена од 2022 година од околу 14.500 денари!

Овој пат да пробаме без ексел табели, туку со работа за она што е важно за народот, заштита на интересите, повеќе пари и иднина за сите.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

За брзо возење 101 казна на територијата на цела држава

Санкционирани се 101 возач во текот на вчерашниот ден во рамки на спроведената зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената.

Од нив, соопштија денеска од МВР, четири возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Милановиќ: Хрватска нема намера да војува за „корумпираната Украина“

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ, изјави дека не знае ништо за можниот судир во Украина.

Тој потенцираше дека неговата земја нема да на ниту еден начин да се инволвира во било каква воена акција.

притисни ентер