Црна Гора воведе нови мерки – нема свадби и веселби , затворени баровите и дискотеките

Приватните веселби, свадби, дипломски и роденденски прослави и слично се забранети во цела Црна Гора, решено е на седницата на националниот кризен штаб.

Забранета е и работата на ноќните клубови, односно барови и дискотеки.

На денешната седница, со која претседаваше претседателот Милутин Симовиќ и на која присуствуваше и премиерот Душко Марковиќ, Националното координативно тело за инфективни болести (НДЦ) донесе одлука да ги отвори границите за влез на жителите на земјите членки на ЕУ без дополнителни услови и се согласи на привремени мерки на територијата на цела Црна Гора и особено општината Рожаје - чија цел е понатамошно спречување и сузбивање на ширењето на коронавирусот, пренесува РТЦГ.

На предлог на Институтот за јавно здравје, решено е дека од денес, заради екстремно високиот епидемиолошки ризик што го имале одредени собири, организирањето на приватни собири - свадбени церемонии и матурски и прослави за роденден, итн. – од денеска ќе биде забрането.

Воведена е и привремена забрана за ноќни клубови и дискотеки.

„Мерките ќе се применуваат за седум дена, по што, врз основа на анализата на ефектот од мерките, ќе се донесе одлука дали мерките ќе продолжат да се применуваат или ќе престане нивната примена“, објави Владата.

Беше решено надлежните органи, пред сè Полициската управа и Дирекцијата за инспекциски работи, да ги заостри контролата за усогласеност со пропишаните мерки, а особено мерките за изолација.

„Самоизолацијата мора да се изврши под строг надзор на надлежните органи одговорни за почитување на мерката“, е заклучено на седницата.

Националното координативно тело за заразни болести ги потсетува граѓаните и правните субјекти за мерките што се во сила, пред се обврската да носат заштитни маски во затворен простор и да ја задржат социјалната оддалеченост.

„Укажуваме дека лицата во самоизолација не смеат да го напуштат објектот каде се спроведува пропишаната мерка, како и да примаат посети“, соопшти Владата.

Поради високиот епидемиолошки ризик и зголемувањето на бројот на активни случаи, во општината Рожаје се воведува привремена мерка за затворање на сите угостителски објекти.

Забранет е јавен и патнички сообраќај од и до општина Рожаје, освен вонредни состојби и редовни работни активности.

Двајца полицајци тешко повредени од дрвокрадци, приведени се 4 лица

До сега се приведени 4 лица,информираат за Канал 5 од Министертвото за внатрешни работи, запленети биле две возила со дрва, кои не биле легално исечени. 

Инцидент со дрвократци во околината на„Степанци,, во кој се повредни петмина полицајци, двајца потешко, тројца полесно настанот се случил синоќа на стариот пат селото Извор -Прилеп во атарот на селото Степанци, откако дрвокрадци ја нападнале патролата од пет полициски службеници од полициската станица Чашка .

До сега се приведени 4 лица,информираат за Канал 5 од Министертвото за внатрешни работи, запленети биле две возила со дрва, кои не биле легално исечени. На местото на настанот била екипа на итната помош. Првичните информации се дека две лица се потешко повредени, а едниот од нив, поради тежината на повредата е итно пренесен на Ургентен во Скопје.

Кај едниот пациент има повреда на глава ,а другиот е повреден во стомакот. Дадена е прва помош и веднаш се префрлени на хируршкото одделение од велешка болница – информирашеза локалните медиуми д-р васе пановска, портпарол на итната помош.

Припадник на Алфите треба да сведочи во случајот „Монструм"

 Последните сведоци предложени од одбраната во случајот „Монструм” денеска во Кривичниот суд Скопје, е предвидено да го дават својот исказ. 

Според најавите од претходното рочиште, денеска треба да сведочат тројца сведоци, од кои еден припадник на полициската единица Алфи. Со завршување на ова фаза следува подготвителен период за завршни зборови.

Повторувањето на судскиот предмет за петкратното убиство во Смилковско Езеро во април 2012 го води судиската двојка Огнен Ставрев и Осман Шабани. Додека обвинението го застапуваат обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски.

Словенечкиот претседател Пахор во официјална посета на Македонија

Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија на покана од шефот на македонската држава Стево Пендаровски.

Предвидена е официјална церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести од страна на претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, на платото пред „Вила Водно"

Пендаровски и Пахор ќе имаат тет-а-тет средба, по што ќе одржат заедничка прес-конференција. Како што соопштија кабинетите на двајцата претседатели, Пахор во текот на денов ќе се сретне и со премиерот Зоран Заев и со претседателот на Собранието Талат Џафери, а ќе има и обраќање пред пратениците во законодавниот дом.

Напредокот на Македонија на нејзиниот европски пат и почетокот на преговорите за членство во Европската унија, билатералните односи и мултилатералната соработка, ќе бидат главни теми на разговорите на најавените средби.

Предвидено е Пахор да положи венец на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје.

Словонечкиот претседателот утре ќе престојува во Охрид, каде што заедно со претседателот Пендаровски ќе присуствува на показна вежба на специјалните сили на Армијата на Република Македонија во Кампот за обука на вода – Охрид. Претходно, двајцата претседатели ќе реализираат прошетка низ Охрид и разгледување на културни знаменитости.

За време на посетата, Борут Пахор ќе биде придружуван од министрите за економски развој и технологија Здравко Почивалшек и за одбрана Матеј Тонин.

притисни ентер