Чудо во Тајланд: Слоница роди близнаци (ВИДЕО)

Азиски слон во централниот дел на Тајланд роди близнаци, што вработените го опишаа како чудо.

Никој не очекуваше дека мајката, 36-годишната Чамчури, ќе роди близнаци, а кога минатиот петок таа првпат роди машко младенче, вработените во палатата за слонови Ајутаја и фармата за слонови Крал Краал сметаа дека раѓањето завршило, објави Би-Би-Си.

Додека го чистеле првото младенче и му помагале да стане, слушнале силен удар и виделе дека Чамчури родила второ младенче, овој пат женско. По второто раѓање, персоналот морал да ја спречи мајката да не го згази женското младенче, откако ја фатила паника и повредила негувателка.

Близнаците се случуваат само кај еден процент од раѓањата на слонови, а паровите близнаци машко-женски се уште поретки, според истражувачката организација „Спасете ги слоновите“.

„Отсекогаш сакавме да видиме близнаци слонови, но не секој може да го види тоа бидејќи тоа не се случува често“, изјави за Би-Би-Си ветеринарот Лардтонгтар Мипан, која пораснала на оваа фарма за слонови и самата е мајка на близнаци.

Шарин Сомванг, 31-годишна негувачка на слонови, т.н махут, ја скршила ногата додека го задржувала слонот.

„Бев толку среќна што дури и не почувствував никаква болка“, изјави таа за Би-Би-Си, додавајќи дека степенот на повредите го сфатила дури кога била пренесена во болница.

Слоновите се сметаат за свети во Тајланд, каде што мнозинството од населението се будисти. Тие се и национален симбол. На посетителите на паркот, вклучувајќи ги и децата, им е дозволено да ги видат близнаците, но само откако ќе им ги дезинфицираат чевлите и рацете.

Младенчињата ќе бидат именувани седум дена по раѓањето, во согласност со тајландските обичаи. Со тежина од 55 килограми, женското слонче е малку помало од вообичаеното и мора да стои на столче додека се храни од мајка си. Нејзиниот брат со 60 килограми е потежок.

Тема на Канал 5: Кои се најчестите причини за пожарите?

Надлежните се сомневаат дека зад поголем дел од пожарите кои беснеат низ земјава стои човечки фактор. Бараат поригорозни казни за предизвикувачите и навремени забрани за движење низ шумите. 

И намерни и ненамерни, се поголеми се сомнежите кај надлежните дека пожарите кои беснеат низ земјава се резултат на човечкИ фактор... ова За канал 5 го потврди и директорот на ЦУК Стојанче Ангелов.. од мвр засгеа нема информација дали има осомничени, иако велат дека работат на случаи каде постојат сомнеѓи за намерно подметунување на пожари..сомнеж дека актуелните пожари се предизвикани од човечки фактор има и кај поранешниот командант на скопската противпожарна бригада Владимир Симоновски, кој во неговиот стаж видел многу пиромански дела. Тој смета дека за предизвикувачите на пожар треба да има поригорозни казни, а проблем се и забраните за движење кои вели не се издаваат навремено.

„Во 2021 година имаше намерно палење на шумата во Македонски Брод каде што беа изречени и судски пресуди ама тоа е се под прекршочна пресуда, колкава и да е штетата се одговара прекршочно, со некоја финансиска казна. Ако ние губиме шуми со огромни количини и огромни квадратни километри, тогаш ќе треба да се преземат некои поригорозни мерки за да заштитиме шумите.“

Сепак, се поставува прашањето дали механизам за рана детекција би спречил пожари од вакви размери како моменталните. Хрватска таков и понуди на Македонија уште пред три години. Единствено како пилот проект се постави во резерватот Јасен.

„Со Јасен, во вакви периоди во последниве неколку години не сме имале некакви ситуации каде што би можело да дојде до пожари како што имаме, а знаете дека е 90% шума.“

Моделот за превенција е интелигентен надзорен систем кој ги следи во живо ранливите подрачја преку надзорни камери поставени на предаватели и состојбата ја следи деноноќно, а пожарите и штетите во Хрватска ги сведе на минимум.

„Ние можеме да го следиме и да го видиме тој пожар пред воопшто да почнеме да го гасиме, да видиме колку ќе се прошири и колку сили ни се потребни да можеме тој пожар да го ставиме под контрола. Факторот време за пожарникарите е навистина битен. Секоја минута или 10 минути подоцна ако започнеме тоа значи дека неколку часа подоцна ќе ни треба подолго да го ставиме под контрола. “

Во изминативе неколку години се опустошија огромни шумски подрачја во Македонија, каде беше предизвикана штета која брои десетици милиони евра, а допрва ќе се пресметува штетата од актуелните пожари.

Прва анкета по обидот за убиство врз Трамп- води пред Бајден

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е во водство пред Џо Бајден,актуелниот шеф на Белата куќа, покажуваат резултатите од најновото истражување на јавното мислење, во пресрет на претседателските избори закажани за првиот вторник во ноември

Како што пренесува Фокс њуз, ова е првото истражување на јавното мислење спроведено откако Трамп преживеа обид за атентат минатата сабота, кога беше полесно повреден (куршум му го повреди увото) и кога беше убиен напаѓачот Метју Томас Крукс (20).

Според анкетата на Ројтерс/Ипсос, Трамп има два процентни поени предност пред Бајден. За него би гласале 43 отсто од испитаниците, а за Бајден 41 отсто.

Она што загрижува е дека огромното мнозинство од испитаниците, кои исто така се регистрирани гласачи, се загрижени за „хаосот во Америка“. Дури 80 отсто од нив сметаат дека „земјата излегува од контрола“ по нападот врз Трамп.

Маргината на грешка во истражувањето е плус или минус до три проценти. Истражувањето е спроведено на вториот ден од Националната конвенција на Републиканците во Милвоки, каде Трамп го избра сенаторот од Охајо, Џеј-Ди Венс за свој кандидат.

Вулканот Етна исфрли лава- столбот од пепел достигна 6.000 метри во височина

Нова ерупција на лава започна вчера наутро од вулканот Етна, а столбот од пепел достигна висина од 6.000 метри и падна на исток, кон местата Ачи Кастело и Виагранде.

Според извештаите, новата ерупција била лансирана од кратерот Вораѓина, како и од работ на кратерот Бока Нова, од каде столбот пепел достигнал 3.000 метри, пренесува Анса.

Многу брзо активноста на вулканот се смирила.

Научниците од Националниот институт за геофизика и вулканологија и опсерваторијата Етна утврдиле дека изворите на потреси се ограничени на областа на кратерот на надморска височина од околу 3.000 метри. Засега не е издадено дополнително предупредување.

притисни ентер