Членките на БРИКС не се договорија за заедничка декларација за конфликтот во Газа

Лидерите на земјите во развој од БРИКС и другите земји поканети да се приклучат на групата следната година, денеска разговараа за израелско-палестинскиот конфликт, но не успеаја да се договорат за заедничка декларација.

Виртуелниот разговор беше организиран од Јужна Африка, земја која моментално претседава со БРИКС, и беше прв таков разговор меѓу лидерите на групата откако Израел ја нападна Газа како одмазда за смртоносниот напад врз Израел од страна на милитантната група Хамас на 7 октомври.

БРИКС се состои од Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. Во август, групата се согласи да биде домаќин на Саудиска Арабија, Иран, Етиопија, Египет, Аргентина и Обединетите Арапски Емирати во јануари, во потег со цел да се забрза нејзиниот обид за реконструкција на светскиот поредок во кој доминира Западот, за кој смета дека е застарен. Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса изјави денеска дека дипломатите немаат доволно време да изготват декларација.

„Ги повикавме сите страни на максимална воздржаност. Потврдивме дека праведно и трајно решение на палестинско-израелскиот конфликт може да се постигне со мирни средства“, рече Рамафоса. Други лидери истакнаа други точки во нивните презентации, објави Ројтерс.

Аргентинскиот министер за надворешни работи Сантијаго Кафиеро рече дека неговата земја го признава правото на Израел на легитимна самоодбрана додека строго се придржува до меѓународното хуманитарно право, додека кинескиот лидер Си Џинпинг се чини дека е повеќе сочувствителен кон Палестинците.

„Клучната причина за палестинско-израелската ситуација е фактот дека правото на палестинскиот народ на држава, неговото право на постоење и неговото право на враќање се игнорирани предолго“, рече Си. Рускиот претседател Владимир Путин го обвини неуспехот на американската дипломатија на Блискиот Исток за кризата.

„Повикуваме на заеднички напори на меѓународната заедница насочени кон смирување на ситуацијата, прекин на огнот и изнаоѓање политичко решение за палестинско-израелскиот конфликт. А земјите од БРИКС би можеле да играат клучна улога во тоа“, заклучи Путин.

Мицотакис најави релокација на село погодено од неодамнешните поплави

Локалното население и локалните власти, како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер, на Мицотакис му ги претставиле главните проблеми со кои се соочуваат.

Релокација на селото Метаморфоси во областа Тесалија, кое беше особено погодено од невремето „Даниел“, беше во фокусот на посетата на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и неговата средба со жителите и претставниците на локалната самоуправа, јави дописничката на МИА од Атина.

Локалното население и локалните власти, како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер, на Мицотакис му ги претставиле главните проблеми со кои се соочуваат и разговарале за прашањето за преместување на селото што ќе се гради на повисока точка, по одлуката која самите жители ја донесоа.

По средбата, грчкиот премиер рече дека во рамките на неговата посета на областа Тесалија, сметал дека е негова должност да го посети и Метаморфоси за да поразговара со локалното население за иднината на нивното село.

-Штом и тие сакаат и се чини дека за тоа одлучија преку демократски процедури, им ја пренесов волјата на Владата, да се обврземе за изградба на ново Метаморфоси во просторот што е веќе одреден и веднаш ќе се проучи дали е соодветен. Верувам дека можеме многу брзо да тргнеме во оваа насока и конечно да дадеме дефинитивно решение за преселба на селотп, кое, како што знаете, не е првпат поплавено и ќе биде трајно во „окото на циклонот“ на климатската криза, која можеби станува се полоша и полоша, истакна Мицотакис. /МИА

Министрите од арапските земји бараат итен прекин на непријателствата во Газа

Министрите за надворешни работи на неколку арапски земји и Турција денеска во Вашингтон повикаа на итен прекин на војната во Појасот Газа и апелираа до САД да ја поддржат резолуцијата на ОН за хуманитарен прекин на огнот, пренесе Бета.

-Нашата порака е дека веруваме дека е апсолутно неопходно веднаш да се запрат борбите, рече саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал бин Фархан, во име на групата, повикувајќи го Советот за безбедност на ОН да усвои резолуција за хуманитарен прекин на огнот во Газа.

Тој изрази жалење што се чини дека крајот на конфликтот не е „приоритет на меѓународната заедница“.

Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри рече дека решението е прекин на огнот, а неговиот јордански колега Ајман Сафади изрази уверување дека „приоритет број еден е да се запре агресијата“.

Тој предупреди дека Израел ќе има одврзани раце да „продолжи со масакрот“ доколку ОН не ја усвојат резолуцијата.

Делегацијата, во која членуваат министри од Египет, Јордан, Катар, Саудиска Арабија и палестинските власти, подоцна денеска ќе биде примена од американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Саудискиот министер изрази надеж дека американските партнери ќе направат повеќе и уверување дека можат да направат повеќе за да се стави крај на конфликтот меѓу Израел и Хамас. /МИА

Политико: Администрацијата на Бајден бара прекин на војната во Газа до крајот на годината

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден им порача на израелските лидери дека треба да ја прекинат војната во Појасот Газа против Хамас до крајот на оваа година.

Тоа го објави весникот Политико, цитирајќи тројца неименувани официјални лица во Тел Авив, пренесе Бета.

Во извештајот на весникот се вели дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен минатата недела го предупредил Израел дека има недели, а не месеци, да ги прекине борбите. Беше објавена и вчерашната изјава на американскиот заменик-советник за национална безбедност Џон Фајнер (Џон Фајнер) дека Вашингтон не му дал „цврст рок“ на Ерусалим.

-Тие не советуваа да не одиме во Газа, но ние отидовме. Отидовме во Газа затоа што тоа е единствениот начин да го уништиме Хамас и да ги ослободиме заложниците. Ни рекоа: „Не влегувајте во терористичките тунели“. Но, ако не влеземе во терористичките тунели, нема начин да го уништиме Хамас. Тие ни рекоа: „Не одете во болниците“, иако Хамас ги користи како командни и контролни центри, но отидовме во болниците и го направивме она што беше потребно“, рече неименуваниот функционер.

Тој додаде дека ќе се направи се што е потребно за да се постигне „решавачка победа“.

Покрај „уништувањето“ на Хамас и ослободувањето на заложниците, израелските лидери најавија дека „целта на војната е да се осигура дека Газа никогаш повеќе нема да биде закана за Израел“. /МИА

притисни ентер