ЦГК: Државните компании и инситуциите лани потрошиле 46 милиони евра без договор

Со договори склучени без претходно да се објави оглас, државните компании и инситуциите лани потрошиле 46 милиони евра. 

Ова го покажале анализите на Центарот за граѓански комуникации за минатата 2021 година.

Ваквиот начин на јавни набавки е предвиен во законот само за исклучителни случаи, и не смее да биде замена за редовните постапки, бидејќи се смета за најмалку транспаретен, велат од центарот..

-Лидер во вклучувањето на овој вид договори е АД Електрани, кој има вклучено 31 милиони евра вредни договори, притоа овде не спаѓа онаа позната набавка за јаглен, интервентна набавка. Секако се нотира како негативен тренд во јавните набавки и говори за лошо управување и говори за тоа дека институциите навреме не можеле да предвидат дека нешто ќе им се наметне како потреба и со време да објават огласи и да спроведат транспарентна постапка,изјава – Сабина Факиќ – Центар за граѓански комуникации.

Истражувањето покажало и дека не се почитува ниту законската обврска јавно да се објават реализираните договори - известиле само за една третина од склучените.

Половина од анкетираните речиси 300 фирми, сметаат дека има корупција во јавните набавки, и тоа дека најчесто биле спроведени “со врски”. Но уште поголем број и признале дека постои меѓусебно договарање за тендерите.

-Секоја втора од нив смета дека секогаш или често има корупција во јавните набавки, додека само 34 проценти рекоа дека ретко има корупција, 14 проценти од фирмите сметаат дека нема корупција. Овој удел на фирми кои сметаат дека има корупција во јавните набавки е многу голем. А голем дел од фирмите во земјава и не учествуваат на пазарот на јавните набавки заради нивното поимање дека тоа е се однапред договорено и дека огласите и тендерите се наместени.изјава – Сабина Факиќ – Центар за граѓански комуникации.

Јавните набваки беа првата тема што беше опфатена на стартот од т.н. објаснувачкиот скрининг што започна минатата недела во Брисел...Од Центарот за граѓански комуникации сметаат дека Законот за јавни набавки е усогласен со европската регулатва но неговата примена во пракса отвора простор за коруптивни зделки. Затоа велат дека очекувањата на Унијата ќе бидат да се намалат ризиците од корупција во јавните набавки.

Паандов: Изборен инжињеринг е кога на референдумот некаде се гласаше за две секунди

„Верувам дека под притисок на ДУИ „Вреди“ даваа порадикални изјави за време на изборите“

Изборен инжињеринг е кога на референдумот на некои избирачки места две секунди беа потребни за да се гласа. Сега луѓето си гласаа и се гледа кој има полн легитимитет. Девет партии беа во коалиција меѓу кои има и неалбански партии, да не говориме власта како власт за две децении колку клиентелистички гласови има добиено ДУИ. „Вреди“ има полн легитимитет, има повеќе Албански гласови од ДУИ.

Во Бугарија и Грција реториката е таква каква што е, верувам дека под притисок на ДУИ „Вреди“ даваа порадикални изјави за време на изборите. Ние правиме чекори и ги доживуваме како понижување. Се додека историските прашања се на маса и ако ние Македонците сме коминтерновска твобра или не и ако тие се услови за преговори со ЕУ, нема да ги почнеме, рече Александар Пандов во Само Вистина.

Мистериозни „светлосни столбови“ се појавика на небото над Јапонија (ФОТО)

Жителите на мало рибарско гратче во Јапонија беа сведоци на необичен спектакл, а фотографиите ги преплавија мрежите и предизвикаа различни реакции.

Сè се случи на 11 мај над Дејзен во префектурата Тотори и се гледаат „столбови на светлина“ како висат низ облачното небо.

Мештаните биле збунети, а на небото изброиле девет „столбови“, пренесува Метро.

„Излегов од куќата и видов неверојатна работа“, изјави Хинт Пот за локалните медиуми.

И додека корисниците на социјалните мрежи шпекулираа за каков феномен се работи, експертите се огласија. Тие веруваат дека тоа е најобичен одраз на светлата на рибарските чамци во морето.

„Ова се случува кога светлината се прекршува од облаците и се снима еднаш на неколку години. Феноменот има свое име - Исариби Кочу.“

Авио компанија е казнета со 300.000 долари - ги држеле патниците во авион и по 4 часа

Американското Министерство за транспорт го казни Воларис со 300.000 долари за кршење на федералните закони за одложување на летовите.

Авиокомпанијата мора да плати казна од 150.000 долари сега, со можност да се соочи со дополнителни 150.000 долари доколку има слични прекршоци во следната година.

Според прописите, меѓународните летови не можат да останат на платформата на аеродромот повеќе од четири часа без да им дозволат на патниците да излезат од авионот.

Воларис во текот на 2021 и 2022 година дозволи два лета да ја надминат оваа граница без да им даде можност на патниците да ги напуштат авионите.

Летот на Воларис 5892 од Гвадалахара до Далас Форт Ворт бил пренасочен кон меѓународниот аеродром Џорџ В. Буш на 17 август 2021 година и имало доцнење од пет часа и 32 минути.

Летот 826 од Мексико Сити до Чикаго О'Харе бил пренасочен кон Сент Луис на 23 јули 2022 година и имал четири часа и 35 минути доцнење на пистата.

Управата за заштита на потрошувачите во воздухопловството на Министерството за транспорт извршиле истрага и утврдиле дека ниту еден од исклучоците од т.н. Правилата за одложување на пистата не биле применливи за овие летови, објави денеска Транспорт.

Одделот наложи повеќе од 164 милиони долари казни против авиокомпании за кршење на правата на потрошувачите за време на администрацијата на Бајден.

притисни ентер