ЦГК: Детектирани ризици од корупција во тендерите на државните и на општинските претпријатија - Канал 5

ЦГК: Детектирани ризици од корупција во тендерите на државните и на општинските претпријатија

Слабостите констатирани во анализата ја потврдија потребата од засилување на интегритетот и намалување на ризиците од корупција во јавните претпријатија и акционерските друштва, велат од ЦГК.

ЦГК: Детектирани ризици од корупција во тендерите на државните и на општинските претпријатија

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) детектира ризици од корупција во тендерите на државните и на општинските претпријатија во истажувањето „Мапирање на ризиците од корупција во јавните набавки на претпријатијата во сопственост на Владата и на општините" што денеска го објави на линкот https://www.opendata.mk/Home/TekstualniDetails/103?Category=2.

Ризиците од корупција, како што порачуваат од ЦГК, се мапирани врз основа на длабочински мониторинг на тендерите на 37 акционерски друштва и претпријатија основани од Владата, Градот Скопје и општините Кавадарци, Гостивар и Струга. Во 2019 година, овие претпријатија склучиле договори за јавни набавки во вредност од 247 милиони евра, што е 27 отсто од вкупните јавни набавки на земјата.

-Слабостите констатирани во анализата ја потврдија потребата од засилување на интегритетот и намалување на ризиците од корупција во јавните претпријатија и акционерските друштва, велат од ЦГК.

Прецизираат дека се констатирани ризици од корупција кои се манифестираат преку чести и значајни измени на плановите за јавни набавки, како и преку ниската реализација на плановите.

-Кај 16 од 37 претпријатија, реализацијата на плановите за јавни набавки е пониска од 50 отсто. Највиско ниво на реализација на планот имало АД МИА со 96 отсто, а најниско АД Водостопанство од само еден отсто, е еден од клучните наоди во анализата на ЦГК.

Покрај тоа, констатирано е дека концентрацијата на една фирма во јавните набавки на одредена институција, како еден од најрелевантните индикатори за постоење на ризик од корупција, е проблем којшто е евидентиран кај голем дел од анализираните претпријатија и акционерски друштва.

-Кај речиси една третина од нив, концентрацијата на набавките кај една фирма е поголема од 40 отсто. Според вредноста на договорите најголем удел на една фирма има кај АД Електрани, а според процентуално учество во АД Водостопанство, велат од ЦГК.

Според нив, третина од таргетираните претпријатија ја применувале нетранспарентната постапка со преговарање без објавување оглас. Високи удели на овие набавки во вкупната вредност на набавките се евидентирани кај Службен весник, со 28 отсто и кај Градски паркинг Скопје, со 22 отсто.

-Кај дури 20 од 37 таргетирани претпријатија уделот на поништени постапки е повисок од 20 проценти. Честите поништувања на тендерите претставуваат индикатор за постоење ризик од корупција. Најголеми поништувања на тендерите имале МЖ Транспорт, Национални шуми и ЈСП Скопје, покажуваат резултатите од анализата на ЦГК.

Големи разлики се констатирани во цените на набавките на ист вид производи и услуги и тоа од 24 до 120 проценти.

-Еден мегаватчас елктричната енергија е купуван по цени од 4.738 до 5.888 денари. Еден топ хартија за печатење ( бела боја, 80 грама и А4 формат) е купуван од 158 до 349 денари. Претпријатијата им плаќаат на агенциите за обезбедување, за едно лице за физичко обезбедување на месечно ниво 24.255 до 36.875 денари. За привремени вработувања се користени услуги од специјализираните агенции на кои им се плаќала провизија од 0,01 до 8,90 отсто од бруто примањата на работниците. Нафтените деривати, пак, се купувани по највисоките малопродажни цени,велат од ЦГК.

Истражувањето „Мапирање на ризиците од корупција во јавните набавки на претпријатијата во сопственост на Владата и на општините" е изработено во рамките на проектот „Кон отчетни јавни претпријатија" со финансиска помош од Амбасадата на Kралството Холандија во Скопје, имплементиран од Центарот за граѓански комуникации, во периодот од 1 октомври 2019 година до 30 септември 2021 година.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Приведен е возачот на генералниот секретар на Владата, примил мито со 500 обележани евра за да вработи пожарникар

Полицијата привела возач вработен во владината Служба за општи и заеднички работи заради примање на мито, по пријава од граѓанин.

Приведен е возачот на генералниот секретар на Владата, примил мито со 500 обележани евра за да вработи пожарникар

Возач на висок владин функционер вработен во Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) е приведен за земање мито. Барал 1.500 евра за да посредува за вработување на пожарникар во Град Скопје, соопштија од МВР и Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Од Владата потврдија дека лицето Д.Ц. во моментот на незаконското делување работело како возач за потребите на Генералниот секретаријат на Владата, откако медиумите претходно објавија дека станува збор за возачот на владиниот ген-сек Игор Јанушев. Оттаму додаваат дека целата акција е дел од заложбите на Владата за бескомпромисна борба против корупцијата.

Полицијата и ОЈОГОКК постапувале по пријава од граѓанин за случајот, а осомничениот бил приведен во моментот кога ги примал претходно обележаните пари. Поради опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците во постапката и ризик од повторување на кривичното дело, по предлог на јавен обвинител судија на претходна постапка му определил мерка притвор во траење од 30 дена, соопштија од ОЈОГОКК.

-Постапката е иницирана по пријава на граѓанин од кого осомничениот, во периодот од 24 јули до 4 септември 2026 година, побарал 1.500 евра за да го искористи своето претпоставено влијание. Осомничениот, кој работел како возач на висок владин функционер, му ветил на оштетениот дека ќе посредува кај службени лица во Град Скопје во врска со вработување по распишан оглас за прием на пожарникари. По пријавувањето, надлежните органи, во координација со предметниот обвинител, презедоа дејствија за обезбедување докази. На 4 септември 2026 година, осомничениот е затекнат при примопредавање на 500 евра како дел од побараната награда од 1.500 евра, велат од ОЈОГОКК.

Од МВР соопштија дека Единицата за корупција при министерството во координација со надлежен јавен обвинител постапувале по првичната пријава за незаконскиот поткуп.

-Во рамки на преземените мерки и активности, Д.Ц. вработен како возач во СОЗР при Влада на РСМ, е затекнат при примање на претходно обележани парични средства, по што е лишен од слобода. По целосно документирање на случајот до надлежното јавно обвинителство поднесена е соодветна пријава, велат од МВР.

Апсењето за мито беше повод и за партиски препукувања меѓу власта и опозицијата. Од СДСМ велат дека случајот како што тврдат, покажал дека „сите земаат мито, дури и возачите на Владата“.

-Можеби дел од полицијата си ја врши својата работа, меѓутоа, како и во досегашните случаи, досега никој не одговара. Баш да видиме дали во овој случај ќе одговара возачот или само со еден телефонски повик ќе му биде завршена работа и да видиме да се истражи целата процедура, да видиме дали овој човек е само продолжена рака на Игор Јанушев, велат од СДСМ.

Реагираа од ВМРО-ДПМНЕ. -Борба против криминал е апсење на вработен кој се обидел да земе мито, тоа тешко го сфаќа СДС затоа што кај нив се крадеше од чистачка до премиер, а во нивно време немаше ништо од ова да се знае, никој немаше да биде санкциониран, а тие пари одамна ќе легнеа кај некој од главешините на СДС, велат од владејачката партија.

YouTube video

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Лозарите соочени со временски неприлики и ниски цени бараат поддршка од државата

Проблематичен е откупот на грозјето годинава. Лозарите соочени со временски неприлики, суша и ниски цени бараат поддршка до државата. 

Лозарите соочени со временски неприлики и ниски цени бараат поддршка од државата

Откупот на винското грозје особено на проблематипниот вранец кој не го сакаат винариите во следниот период ќе се интензивира уверува министерот за земјоделство Серафимовски по координативната средба која ја имал со винариите.

Преку пари од развојна банка на располање им се даваат околу 8,7 милиони евра на винариите под поволни услови наменснки за откуп на проблематичниот вранец за кој нема интерес бидејќи винариите имаат големи залихи непродадено црно вино од лани по своите подруми.

Но лозарите укажуваат дека технолошката зрелост на вранецот изминува, време за тактизирање нема и дека мора под итно драстично да се зголеми динамиката на откуп за да не остане необрано она грозје што остана по невремето и по сушното лето.

Лани дел од винариите по тактизирањето и неоткупувањет на вранец добија по 12 денари од килограм владина поддршка што ги налути лозарите кои едвај го продадоа грозјето а винариите уште им скратија на цена искористувајќи го законот кој дозволува 8% помала сума да се пресмета за исплата веднаш по откупот.

За годинава се најавени откупни цени од 21,8 денари за Вранецот и 20 денари за смедеревката кои иако се најниски во однос на цените во регионот и опкружувањето често од лозарите се посочува дека на терен и тие не се почитуваат.

Вкупниот род годинава се проценува дека ќе биде околу 90 милиони килограми што е за околу 15% помалку од лани пред се заради сушата но и неповолните временски услови кои пред берба зафатија делови од тиквешијата.

Останува во лозарството да се планираат долгорочни мерки кои ќе помогнат за пласман на виното но и за изградба на дестилерија која може многу да помогне во години како оваа кога светските пазари бараат повеќе бело вино оставајќи го црното со намален пласман кое доколку имамме дестилирија би се преработело во алкохол кој нема проблем со пласманот со што ќе нема проблеми и со откупот од лозарите.

YouTube video

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Иран одговори на вчерашните американски напади: Гаѓавме три танкери во Ормутскиот теснец

Иран вчера навечер објави дека ги таргетирал бродовите поврзани со Соединетите Американски Држави по американските воени напади врз три од нивните танкери за нафта во Заливот, напади што самиот Пентагон ги опиша како одмаздничка мерка.

Иран одговори на вчерашните американски напади: Гаѓавме три танкери во Ормутскиот теснец

Поморските сили на Револуционерната гарда „таргетирале три танкери за нафта што минувале низ Ормутскиот теснец без овластување и три американски бродови во други области“, соопшти иранската идеолошка воена сила.

Тие ги предупредија другите бродови да не се обидуваат да се движат по рути што Техеран не ги одобрил.

Детали за американскиот напад

Американската воена команда претходно во текот на денот објави дека ги таргетирала танкерите за нафта поврзани со Револуционерната гарда. Таа рече дека два од нив биле „трајно онеспособени“, а третиот бил „целосно уништен“, тврдејќи дека бродовите биле дел од „тајна мрежа“ што ја финансирала Револуционерната гарда и нејзините сојузници со износи измерени во „милијарди долари“.

Американската војска изнесе детали дека еден од бродовите бил во близина на островот Харг, каде што се наоѓа главниот ирански нафтен терминал во Заливот, другиот бил подалеку на југ, во близина на Ормутскиот теснец и градот Џаск, а третиот бил во Оманскиот Залив.

Во соопштението објавено од официјалната новинска агенција ИРНА, Револуционерната гарда го потврди американскиот напад врз „три танкери за нафта во сопственост на Исламската Република Иран во Ормутскиот теснец, предизвикувајќи штета“, опишувајќи го како „чин на очај во услови на затворање“ на таа стратешка трговска рута.

Дипломатски ќорсокак и меѓусебни закани

Оваа нова размена на напади доаѓа во услови на дипломатски застој околу конфликтот на Блискиот Исток, додека Вашингтон ја повторува својата намера да го зголеми економскиот притисок врз Техеран.

Иран продолжува да го блокира Ормутскиот теснец, а САД наметнуваат блокада на иранските пристаништа, при што ниту една страна не изгледа подготвена да попушти.

Доколку продолжат непријателствата, нападите „врз американските воени бродови во регионот ќе бидат пожестоки од порано и би можеле да се прошират“, се закани Хатам ал-Анбија, Заедничката централна воена команда на Иран.

Вашингтон ги изврши новите напади откако американски носач на авиони и разорувач „избегнаа повеќе неиспровоцирани ирански напади“, соопшти американската војска, додавајќи дека никој од нејзиниот персонал не е повреден.

Сведоштва од теренот

Според дописникот на иранската државна телевизија од местото на настанот, немало жртви во нападот врз танкерот за нафта во близина на островот Харг. Друг новинар на истиот канал од Јаска, известувајќи за нападите врз два танкери за нафта „во близина на градот“, изјави дека едниот бил „празен“, додека другиот „носел нафта“. Според него, екипажите биле префрлени на копното.

По август обележан со значително намалување на нападите, судирите повторно избувнаа на 30-ти истиот месец на иницијатива на американската војска, која изјави дека сака да спречи испукување ракети опремени со поморски мини во Ормутскиот теснец. Иран возврати со напаѓање на своите соседи во Заливот, како што правеше од почетокот на конфликтот предизвикан од американско-израелската офанзива против него кон крајот на февруари.

Изјавите на Трамп и новите санкции

Претседателот Трамп во петокот изјави дека САД спроведуваат „целни напади“ во Иран, нагласувајќи дека земјата „не е во војна во моментов“. За да го зголеми економскиот притисок, Вашингтон објави нови санкции против Техеран, кој е под санкции со децении.

„Ако пукате во два од нашите брода, ќе наплатиме уште поголема економска цена: ќе уништиме три од вашите“, рече командантот на ЦЕНТКОМ, Бред Купер, по нападите во саботата.

Конфликтот се шири низ регионот

Конфликтот, кој одзеде илјадници животи и предизвика нагло зголемување на цените на нафтата, се прошири низ регионот и се одвива на повеќе фронтови. Во Јемен, каде што непријателствата меѓу владините сили и проиранските бунтовници Хути се мирни со години благодарение на прекинот на огнот, обновените борби убија речиси 200 луѓе од четвртокот.

Во Либан, кој беше вовлечен во војната во март од Хезболах, друг сојузник на Техеран, израелските напади во петокот загинаа четири лица, вклучувајќи и една млада жена, според ажурирање од Министерството за здравство на Либан.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

притисни ентер