Центарот на Љубљана претворен во урбана градина за спас на пчелите (видео)

По повод Светскиот ден на пчелите, словенечките организации поставија медоносни растенија во центарот на Љубљана, кои што граѓаните можеа да ги земат дома, со цел да им помогнат на градските пчели да најдат храна.

За да им помогнат на градските пчели, по повод Светскиот ден на пчелите, А1 Словенија и Греј Љубљана во текот на една недела го претворија центарот на Љубљана во урбана градина со 3.500 медоносни растенија. Нивната намера беше да ги поттикнат пешаците и тие да им помогнат на градските пчели.

Можеа да понесат дома едно од 12-те различни видови на растенија, да ги пресадат во градината или да ги стават на балконот, а со тоа да создадат своја сопствена оаза на пчелна храна во својот дом.

Неизвезноста од енергетска криза ја зголеми побаравачката на огревно дрво

Дрва за огрев нема ни за лек. Стравот од рестрикции поради енергетската криза, ги натера граѓаните спасда бараат во огревното дрво.

Од складиштата кои ги контактираше Канал 5 велат дека побарувачката нагло се зголемила.Никој не сакаше да зборува пред камера, но ни потврдија дека се соочуваат со недостиг, повици од граѓани има многу, но дрва нема.Сепак тврдат дека промени во цените на кубик дрво нема. Се движат од 3 илјади денари па нагоре, во зависност од тоа што вклучува пакетот кои го нуди фирмата: цепење, транспорт, редење.

Според нив, како една од причините за недостигот се и големите пожари што ја зафатија земјава...

Но, проблем нема само со дрвата. Голем дел од граѓаните се греат и на печки за пелети, а недостиг има и таму. Фирмите кои ги контактиравме, велат дека изминатиов месец сите залихи им се потрошени, побарувачката расте, а производството е се помало. Проблем се јавува и поради намалениот увоз.

„Сите залихи ни се потрошени, складот ни е празен, а побарувчка има голема. Цените се поскапи за 15%, поради зголемените трошоци кои ги имаме. Ако летоска една вреќа ја продававме за 160 денари, сега веќе чини 185 денари. Како ќе се движат цените понатаму не би знаеле..“ велат за Канал 5 од една компанија.

И додека граѓаните стравуваат, од Владата деновиве смируваа. Кризна состојба во енергетиката не се прогласи.Уверуваат дека има доволно производтство и рестрикции за домаќинствата нема да има. Сепак потврдија дека земјава произведува само 50% од потребните количини. Цената на струјатаза домаќинствата се гарантира до Нова Година, а што ќе биде понатаму нема информација.

За спас од кризата, се пуштија двата блока на РЕК Битола, се бара јаглен за да се активира и третиот блок, а преку јавен повик ќе се бара и мазут за ТЕЦ Неготино.

Големи ценовни шокови не се очекуват, сепак надлежните веќе најавија дека доколку дојде до рестрикции – прво ќе се гаси уличното осветлување, а во игра е и помош за граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ, Левица и Алијанса/Алтернатива формираа мнозинство во град Скопје

Советот на Град Скопје добива ново мнозинство, откако ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива потврдија дека парламентарната опозиција обезбеди апсолутно мнозниство или 24 советници од вкупните 45 во Советот на Скопје.

Со ова, велат завршува четиригодишната доминација на СДСМ и ДУИ во Советот на главниот град.

-Новото градско мнозинство ќе функционира по принципот на конкретна соработка на точно одредени програмски проекти кои ќе бидат за доброто на сите скопјани. Со ова сакам да обзнаниме дека владината коалиција СДСМ- ДУИ ќе биде опозиција во град Скопје. Следуваат добри денови за сите скопјани во сите општини.-Марија Митева.

Со слично соопштение излегоа и од партијата Левица, а во разговор за Канал 5 истото го потврди и лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села, кој воедно вели дека таква коалиција може да се очекува во сите општини каде свои советници имаат ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса и Алтернатива.

Останува неизвесно дали коалицијата на опозициските партии во советот ќе се преслика и на централно ниво како обид за формирање на ново парламентарно мнозинство, но и дали истото ќе се одрази врз работата на идниот градоначалник на Скопје.

Карпошани донираа крв

Заинтересирани граѓани и дел од општинската администрација на Карпош денеска донираат единици крв, во пресрет на Денот на општина Карпош (3. ноември).

Станува збор за традиционална крводарителска акција која локалната самоуправа ја организира во соработка со Општинската организација на Црвениот крст – Карпош и Институтот за трансфузиона медицина.

Донираните единици крв ќе помогнат на граѓаните кои се борат со различни болести. Истите се особено потребни во ек на оваа пандемија, каде што крводарителските акции беа ограничени, а денеска истите се спроведуваат под посебни протоколи.

Во спортската сала на ООУ „Лазо Трповски“, крв донираа над 60 граѓани. Општина Карпош на сите крводарители, како и на присутните медицински лица им се заблагодарува за покажаната хуманост и солидарност.

Преку овие вредности ја градиме и нашата општина Карпош, која оваа година одбележува 45. години од своето формирање.

ОПШТИНА КАРПОШ

притисни ентер