Царовска: Со планско градење и инвестиции обезбедуваме пристап до образование на секое дете

„Факт е дека околу 30 % од училишните згради во државата се во лоша состојба.“

Методологијата за прераспределба на општинските буџети за основните училишта, изработена од Здружението на истражувачи и аналитичари – ЗМАИ, поддржано од Фондација Отворено општество, ги дава најважните сегменти во кои треба да се насочат инвестициите за да се подобрат инфраструктурните услови во основното образование. На денешната презентација на истражувањето, министерката за образование и наука Мила Царовска рече дека за квалитетно образование , освен добри наставни програми, потребни се и современи објекти во кои ќе се одвива наставата.

„Факт е дека околу 30 % од училишните згради во државата се во лоша состојба. Со децении било запоставено одржувањето и вложувањето во училиштата. Факт е и дека со години наназад не било инвестирано во изградба на нови училишта и реконструкција и санација на веќе постоечките, но нашата заложба е да ја промениме ваквата состојба и на тоа веќе работиме. Затоа целосно го менуваме начинот и методологијата за вложување во капитални инвестиции во образованието и воспоставуваме планско градење според реалните потреби“, рече Царовска.

Истражувањето е направено врз основа на увид во состојбата во 48 училишта од 10 општини. Еден од истражувачите на ЗМАИ, д-р Виктор Стојковски посочи дека истражувањето им дава почетна точка на институциите во нивното работење.

„Во ЗМАИ веруваме дека оваа анализа и предложената методологија може да го подобри финансирањето на училиштата. Резултатите беа искористени за идентификување на приоритетните проекти, а направени се и акциски планови за реализација на тие инвестиции. Навистина е важно што министерката е тука, затоа што ние веруваме дека нашите анализи се само дел од системот за подобрување на условите. Само кога има соработка со институцијата, овие проекти може да се реализираат и заедно да ги подобриме условите за учење во основното образование“, истакна Стојковски.

Фондацијата Отворено Општество е долгогодишен партнер во изработката на квалитетни анализи и проекти за подобрување на условите во македонското образование. Според претседателката, Фани Каранфилова Пановска, резултатите јасно покажуваат дека раководните лица и вработените во училиштата и општинската администрација вложуваат максимални напори со цел подобрување на условите во основните училиштата, но средствата со кои тие располагаат не се доволни за обезбедување рамномерен развој и настава која ќе ги следи модерните трендови.

Дијалогот институции-истражувачка јавност продолжува во насока на подобрување на начинот на финансирање на училиштата и подобрување на условите за сите деца. Она што е истакнато е напредокот во однос на носителите на одлуки во образованието, во насока на изнаоѓање решенија, за подобрување на условите.

Министерство за образование и наука

Русија повторно ја зголемува испораката на гас преку Украина

Русија повторно испорачува повеќе природен гас низ Украина кон Европа по неодамнешните намалувања, соопшти денеска државната енергетска компанија Газпром.

- Газпром испорачува руски гас по транзит низ територијата на Украина во обем што го потврди украинската страна на гасната компресорска станица Суџа: 29,4 милиони кубни метри на 1 февруари, изјави портпаролот Сергеј Купријанов во Москва, пренесе ДПА.

Гаспром вчера испумпа 24,2 милиони кубни метри – околу 20 проценти помалку – преку Украина користејќи го објектот Суџа лоциран во јужниот дел на рускиот регион Курск.

Зголемувањето најверојатно се должи на фактот што цената на гасоводниот гас повторно стана поатрактивна за трговците на големо. Во јануари цените на самото место каде што се тргуваат краткорочни договори за снабдување со гас паднаа поради релативно топлото време. Но, со почетокот на февруари поевтинија и договорите за гасоводен гас, кој вообичаено се тргува еден месец однапред.

И покрај зголемувањето, Русија сè уште испорачува значително помалку гас во Европа отколку пред почетокот на војната во Украина пред речиси една година. Москва ја прекина испораката преку гасоводот Северен тек 1 Балтичко Море во септември поради наводни технички проблеми. Набргу потоа, подводна експлозија целосно ги стави вон употреба гасоводните цевки.

Анѓушев: Да се градат електрани од различни обновливи извори

Да се градат електрани од различни обновливи извори, а решение за вишоците струја се Чебрен, батерии и водород.

Заинтересираните за изградба на електрани од обновливи извори треба да инвестираат во различни извори, а не само во фотоволтаици, порача претседателот на Македонската енергетска асоцијација, Кочо Анѓушев, на дебатата за енергетика што се одржа за време на годишната конференцијата во организација на Владата на Република Македонија.

,,Треба да се водиме според ,,Стратегијата за енергетика до 2040-та година”. Во неа стои дека во инвестирањето во обновливи извори треба да се оди плански и стратешки. Односно, да се инвестира и во електрани на сонце, но и во електрани на ветер, на биогас, вода итн. Причината е што обновливите извори, а пред се тука се мисли на ветерот и сонцето, произведуваат електрична енергија во ист временски период кај сите електрани и со тоа настанува наплив на енергија во системот. Затоа мора да има диверзификација, за да нема целосно производствено поклопување”- нагласи Анѓушев.

Според Анѓушев, проблемот со наглото зголемување на производство на електрична енергија од обновливи извори е прашањето како и кога таа енергија да се искористи, односно или веднаш да влезе на мрежа или да се складира за одложено користење. Државата мора да има спремен одговор, кој од сега треба да се подготвува.

,,Добар одговор е Чебрен, кој е планиран да се изгради како реверзибилна хидроелектрана со повторно искористување на водата за балансирање на системот; потоа да се уреди можноста за користење батериски системи за складирање на електричната енергија и како најиновативен пристап - вишокот електрична енергија да се претвора во водород и како таков да се складира”- подвлече Анѓушев.

Фајненшл тајмс: Нема да има брз пат до членство на Украина во ЕУ

Брисел нема да вети дека ќе го забрза процесот за приклучување на Украина кон Европската Унија на Самитот во Киев, на кој ќе се разговара за членството на Украина во ЕУ, пишува британскиот магазин Фајненшл тајмс.

Раководството на Европската Унија не треба да и дава лажни надежи на Украина дека ќе стане членка во наредните години, наведува Фајненшл тајмс, повикувајќи се на изјавите на дипломатите на земјите-членки на ЕУ во Брисел, пренесува ТАСС.

Според извори на кои се повикува Фајненшл тајмс, изјавите на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и неговите колеги за потребата од што поскоро финализирање на пристапувањето на Украина доведоа до нереални очекувања во Киев.

„Тој јаз меѓу ветувањето и реалноста веќе некое време расте. И доаѓаме до точка каде што е премногу широко“, рече еден европски дипломат, цитиран од Фајненшл тајмс.

Друг вели дека „постои ризик од судир на реториката со реалноста“. - Нема да има брз пат за членство на Украина во ЕУ“, додаде тој.

-Земјите од ЕУ ќе се согласат дека Украина измина долг пат, постигнувајќи сериозен напредок во реформите, но нема да има ветувања за забрзано членство, изјави за ТАСС извор од европската делегација на Самитот.

Украинскиот премиер Денис Шмигал минатата недела изјави дека владата на земјата очекува да стане членка на ЕУ за помалку од две години по почетокот на пристапните преговори.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски смета дека преговорите за пристапување на Украина во ЕУ треба да започнат уште оваа година.

На 23 јуни 2022 година, шефовите на држави или влади на ЕУ одлучија на Украина и на Молдавија да им дадат статус на кандидати за членство во ЕУ.

Сè уште не е одредена временската рамка за почеток на пристапните преговори. /МИА

притисни ентер