Бугарскиот претседател награди новинари кои работеле за тајните служби

Претседателот Румен Радев во вторникот им додели награди на  тројца бугарски новинари со орден на честа, објави Дондуков 2.

На официјалната церемонија во салата на Претседателството, наградата им беше доделена на Даниела Канева, проф.д-р Лилија Рајчева и 95-годишниот Милен Гетов, со образложение дека тие „дале значаен придонес за бугарското новинарство, зачувувајќи ги високите уметнички и морални стандарди каде и да работеле “.

„Чест ми е што ќе доделам награда на некои од најавторитетните имиња во бугарското новинарство и јавниот живот. Нивните професионални квалитети и достигнувања неспорно им се познати на сите. Во оваа професија не може да се сокрие ниту неуспех ниту успех. Новинарот работи пред очите на целото општество “, рече шефот на државата Румен Радев за време на церемонијата.

Секако, тој не успеа да спомене дека сите тројца кои беа наградени се идентификувани како соработници на тоталитарните комунистички служби.

Новинарката Даниела Канева (1938), позната до пред неколку години по својата работа во БНТ, била откриена од Комисијата во 2016 година за време на инспекцијата на водечките новинари во Бугарската национална телевизија како таен соработник на ИСКРА на Првата управа на државната безбедност од 1966 година.

Според најавените информации, таа е отстранета од оперативен извештај во 1974 година, а нејзиното досие е задржано.

Проф. Лилија Рајчева (1950) - Член на Советот за електронски медиуми (2001-2008) и раководител на одделот на Софискиот универзитет „Св. Климент Охридски “(1999-2001) била истакната од Комисијата за лустрација во 2014 година како таен соработник под псевдонимот„ САНДРА “на Првата генерална управа на Државната безбедност во 1981 година.

Во тоа време, во архивите на Државната безбедност биле пронајдени документи со кои се потврдува нејзината поврзаност со Државната безбедност и покрај нејзиното уништено досие. Рајчева е мажена за Lyубомир Коларов, новинар за време на комунистичкиот режим, поранешен пратеник на БСП во 37-то Национално собрание, претседател на Комитетот за пошти и телекомуникации во кабинетот на Виденов (БСП), претседател на здружението „Пријатели на Русија“ на Александар Невски. И сегашниот шеф на телевизијата БСП, кој исто така е откриен како агент на Државната безбедност.

Третиот добитник , Милен Гетов (1925), е најпознат по режијата на неколку шпионски филмови базирани на романите на Богомил Рајнов и неговиот херој Абакум Захов за време на тоталитарното владеење на Бугарската комунистичка партија.

Гетов бил откриен од Комисијата за лустрација како информатор под псевдонимот „ТОДОР“ на Третата тајна управа на Државната безбедност за борба против контрареволуцијата (претходник на Шестата управа на државната безбедност) во 1952 година.

Во архивата е зачувана ракописна и потпишана декларација за соработка од него, како и документи од службената книшка што управувала со него во досието на Државната безбедност, како и неговото досие за лични разузнавачки служби.

Тоа било истакнато во 2009 година за време на инспекцијата на Комисијата во досиејата за припадност на тоталитарните услуги во печатените медиуми. Милен Генов бил проверен во својство на сопственик на Pogled Media EOOD, објавувајќи го весникот Pogled, чиј уреднички одбор ги вклучува сите агенти на Државната безбедност.

Според законот претседателот Радев има право да побара прелиминарна проверка за поврзаност со тоталитарните комунистички служби за оние што сака да ги награди, но одамна е јасно дека шефот на државата назначен од БСП нема морални резерви кон агентите на Државната безбедност. , ниту пак кон тоталитарното „социјално“ минато, пишува десе.бг..

Историски ден за Лигата на шампионите- за прв пат ќе суди жена

Лигата на шампионите ја пишува историјата.Французинката Стефани Фрапар в среда ќе влезе во историјата на Лигата на шампионите како прва судијка во тоа натпреварување.

Таа ќе биде првиот судија на натпреварот од петтото коло во групната фаза од Лигата на шампионите помеѓу Јувентус и Динамо Киев, кој во среда ќе се игра во Торино.

Фрапар (36) е судија во машкиот фудбал веќе подолго време. Таа била главен судија на Суперкупот во 2019 година, кога се сретнаа Ливерпул и Челси.

Во 2014 година, таа стана првата жена што суди во втор ранг на француското фудбалско натпреварување, а една година подоцна и во Лига еден.

Судела во Лигата на Европа, каде беше судија на натпреварот помеѓу Лестер и Зорја.

Првата жена што судела на европските натпревари беше Никол Петиња од Швајцарија. Помеѓу 2004 и 2009 година, таа судела на три квалификациски натпревари за тогашниот Куп на УЕФА.

Регистрирани се 336 нови случаи на Ковид -19 од 1181 тестирани ,починале 32 заболени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 .

Во: Скопје-95, Куманово-10, Штип-12, Прилеп-27, Тетово-11, Струга-1, Велес-30, Битола-34, Охрид-1, Кавадарци-7, Гостивар-41, Гевгелија-7, Струмица-7, Крива Паланка-3, Радовиш-10, Крушево-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-3, Делчево-1, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-6.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 544 оздравени пациенти од: Скопје-235, Штип-42, Прилеп-72, Тетово-26, Струга-1, Велес-54, Кавадарци-21, Гевгелија-10, Крива Паланка-6, Радовиш-4, Крушево-1, Кочани-25, Пробиштип-2, Пехчево-1, Берово-9, Виница-2, Делчево-10, Кратово-2, Свети Николе-7 и Неготино-14.

Починати се 32 лица, дванаесет пациенти од Скопје (66, 59, 81, 69, 57, 68, 73, 80, 85, 67, 77 и 82г), двајца од Прилеп (70 и 55г), тројца од Тетово (64, 79 и 67г), двајца од Струга (67 и 74г), еден пациент од Велес (51г), двајца од Охрид (70 и 74г), еден од Кавадарци (77г), еден од Гостивар (61г), двајца од Струмица (63 и 66г), двајца од Радовиш (62 и 70г), еден пациент од Кочани (64г), еден од Делчево (78г), еден од Кичево (64г) и еден пациент од Неготино (55г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61878, бројката на оздравени пациенти е 38946, на починати е 1763, а бројот на активни случаи изнесува 21169. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 26976, активни 9996

• Куманово 3748, активни 952

• Дебар 462, активни 97

• Штип 2674, активни 528

• Прилеп 3010, активни 1000

• Тетово 3823, активни 942

• Струга 1447, активни 454

• Велес 1992, активни 693

• Битола 2075, активни 925

• Охрид 1597, активни 618

• Кавадарци 1254, активни 481

• Гостивар 2557, активни 982

• Гевгелија 744, активни 240 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1711, активни 601

• Крива Паланка 431, активни 123

• Радовиш 438, активни 122

• Крушево 130, активни 71

• Кочани 1241, активни 262

• Пробиштип 363, активни 90

• Демир Хисар 200, активни 88

• Македонски Брод 168, активни 46

• Пехчево 100, активни 22

• Берово 364, активни 88

• Валандово 218, активни 70

• Виница 376, активни 160

• Делчево 456, активни 196 (129 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 153, активни 52

• Свети Николе 842, активни 234

• Кичево 1277, активни 530

• Ресен 461, активни 193

• Неготино 590, активни 313 (70 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1181 теста се преку: ИЈЗ-605, ЦЈЗ Скопје-20, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -123, Жан Митрев (Филип Втори)-140, Систина со PCR метода -232, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-4, ГАК-22, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -35, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 332. 286 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 625

• Гази Баба – 1502

• Аеродром -1436

• Карпош – 1169

• Центар – 1089

• Кисела Вода – 1237

• Ѓорче Петров – 867

• Бутел - 585

• Шуто Оризари – 195

• Студеничани – 53

• Сарај – 169

• Арачиново -31

• Илинден – 265

• Сопиште – 57

• Чучер Сандево – 100

• Петровец –138

• Зелениково -84

• Странец – 219

• Нераспределен- 175

Глумела дека умира од рак,за да собере пари и да си направи свадба од соништата (ФОТО)

Жена од Велика Британија „лажирала терминална дијагноза за рак“ за да ги натера нејзините пријатели да платат за „совршената венчавка“, пишува Метро.

Пријателите на Тони Стенден (29) собрале 8.500 фунти за да може со нејзиниот партнер Џејмс да имаат „ден што го заслужуваат“.

Заради измамата, Стенден дури и ја избричила главата, а во емотивната молба за помош напишала дека би сакала отец Дерек, кој умирал од рак, да ја одведе до олтарот.

57-годишниот Дерек починал пред венчавката во Чешир, но снимил видео порака за гостите на свадбата. Локалниот фудбалски клуб снимил и видео за поддршка на младенците кои го поминале медениот месец во Турција, а потоа отпатувале во Германија, Чешка, Австрија, Унгарија и Италија, додека Статен била ,,болна" цело време.

На почетокот на оваа година, таа исто така тврдела дека се разболела од коронавирус, но тоа предизвикало сомнеж кај нејзините пријатели кои конечно се соочиле со неа.

На Стенден сега и се заканува потенцијална затворска казна откако минатата недела се изјаснила за виновна за измама со лажно тврдење помеѓу февруари 2019 година и април 2020 година во Прекршочниот суд во Честер.

Шерил Астон (33), нејзина пријателка од колеџ, која донирала 525 фунти, за Мирор изјавила дека Стенден заработила Оскар за нејзината глума. "Таа не измами сите нас. Ми рече дека умира и јас паднав на тоа. Бев скршена - сите бевме".

Во февруари годинава, Тони Стенден објавила на Фејсбук дека починала. За тоа ги обвинила хакерите, но еден нејзин познаник рекол дека тоа го сторила само за да привлече внимание и да види како луѓето ќе реагираат доколку помислат дека починала.

притисни ентер