Бугарија од ноќеска воведува строги мерки

Затворањето на училиштата, рестораните и трговските центри се мерки што стапуваат на сила ноќеска на полноќ во Бугарија која се соочува со експлозија на заразени и голема стапка на смртност, објави новинската агенција БТА.

Сите образовни институции се селат на онлајн учење. Баровите и рестораните се затвораат и ќе можат да подготвуваат јадења само за достава.

Трговските центри ќе бидат затворени, а ќе работат само супермаркетите, самопослугите, банките и продавниците за миленичиња.

Сите спортски активности се забранети за помлади од 18 години, а спортските натпревари за возрасни ќе се одржуваат без публика.

Ќе се затворат и културните институции, покрај театрите што можат да работат со 30 проценти капацитет, пишува БТА.

Лицата постари од 65 години ќе можат да купуваат во супермаркетите од 08:30 до 10:30 часот наутро.

Бугарската влада досега не сакала да воведе ограничувања за контрола на коронавирусот, но во средата одлучи да воведе построги мерки бидејќи болниците се преоптоварени со експлозија на заразени луѓе.

Мерките треба да го потиснат вториот бран на пандемијата и да бидат на сила од сабота до 21 декември, најави министерот за здравство Костадин Ангелов.

Целта е да се преполови бројот на заразени, објави кризниот штаб, а пренесува агенцијата Франс Прес.

Во последните седум дена, властите потврдиле нови 813 смртни случаи поврзани со ковид-19, што ја прави Бугарија една од земјите најпогодени од пандемијата според бројот на жители, со стапка на смртност од 11,7 на 100,000 неделно.

Бугарија беше меѓу првите што наметна затворање во март, но најсиромашната земја на ЕУ беше потресена од бран антивладини протести ова лето, па премиерот Бојко Борисов ги намали мерките на едноставно носење маска.

Земјата се соочува со недостиг на медицински персонал, бидејќи медицинскиот персонал старее, па студентите по медицина и војската доаѓаат на помош.

Премиерот Борисов вети помош за компаниите вредни 400 милиони лева (200 милиони евра) во текот на следните три недели и ги повика Бугарите да покажат солидарност и со тоа да им помогнат на медицинските лица.

И покрај ова, 300 луѓе протестираа пред седиштето на владата во средата наутро извикувајќи „Убијци“ и „Оставка“, а некои се судрија со полицијата.

До денес, потврдени се 3.226 смртни случаи поврзани со пандемија во земја со 7 милиони жители.

Детска балетска претстава Петар Пан

 Во Националната опера и балет на 31 март премиерно ќе биде изведена детската балетска претстава Петар Пан во режија и кореографија на Ирена Лозинска.

Детали за претставата ќе бидат соопштени денеска на прес-конференција.

Сценариото и сонговите за претставата ги напиша Ристо Самарџиев, визуелната магија е доловена преку костимите на Елена Вангеловска и сценографијата на Љупчо Јованов. Музиката е на Владимир Дојчиновски –Дојчин, а продукцијата на М-Соунд.

Во овој музичко балетски спектакл учествуваат и 56 деца од балетско студио „Арт балет“, заедно со Веселин Трајковски и Ницолас Алехандре Хоурсеау, гостите при балетскиот ансамбл.

Детската балетска претстава за Петар Пан, момче што не сакаше да порасне, ќе биде изведена од 17:30 и 20 часот на 31 март, а билетите можат да се набават на mktickets.mk, Југотон и Литература.мк.

Нов Зеланд почнува кампања за утеха на млади со скршено срце

Владината кампања „Love Better“ нуди совети и поддршка кога љубовта ќе заврши, а ќе биде прикажана во подкаст и на платформи како што е Инстаграм.

- Нов Зеланд почна кампања за да им помогне на младите во земјата да ги надминат болните раскинувања, охрабрувајќи ги оние со скршено срце да се помират со тоа и да ги блокираат своите поранешни партнери/партнерки на социјалните мрежи.

Владината кампања „Love Better“ нуди совети и поддршка кога љубовта ќе заврши, а ќе биде прикажана во подкаст и на платформи како што е Инстаграм.

„Раскинувањата болат... но, морате засекогаш да ја свртите страницата. Преземете одговорност за вашите чувства“, вели смирувачки глас во видеото од кампањата.

Еден неименуван млад човек рече дека ја блокирал поранешната девојка на социјалните мрежи бидејќи не можел да спие ноќе и дека се станува чудно и надвор од контрола.

Властите на Нов Зеланд најавија дека ќе одвојат 6,4 милиони новозеландски долари (3,7 милиони евра) за тригодишната кампања.

„Знаеме дека раскинувањето на љубовните врски е болно. Сакаме да ги поддржиме нашите млади луѓе и да им дадеме до знаење дека има излез", изјави неименуван претставник на властите.

Кампањата им овозможува на младите да ги споделат своите приказни и на тој начин да им помогнат на своите врсници кои можеби поминуваат низ слични искуства.

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) објави дека Нов Зеланд има една од највисоките стапки на самоубиства меѓу развиените земји.

СДСМ: СДСМ покачува плати и пензии, ВМРО-ДПМНЕ блокира

СДСМ на дело покажува вистинска грижа за сите граѓани.

Во време кога државата се уште се соочува со последиците од глобалната економска криза, СДСМ обезбедува раст на платите и пензиите.

Пензиите, од овој месец, се покачуваат за рекордни 8,4 отсто, со што просечната пензија се зголемува за над 1.500 денари.

Минималната плата од март годинава изнесува 20.175 денари, што е зголемување за над 2.000 денари од досегашната минимална плата која изнесуваше 18.000 денари.

Додека СДСМ, како одговорна партија го унапредува животниот стандард на граѓаните, покачува плати и пензии, ВМРО-ДПМНЕ блокира и опструира се што е во интерес на народот.

Во времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата беше 8.800 денари, а во текстилната кожарската и чевларската индустрија само 6.000 денари.

ВМРО-ДПМНЕ се противеше на раст на минималната плата, нејзини функционери велеа дека ќе колабира македонската економија ако минималната плата се покачи.

ВМРО-ДПМНЕ останува против работниците, партија која во изминатите години блокираше и се уште блокира закони во интерес на граѓаните.

СДСМ

притисни ентер