Бројот на заразени од коронавирус во Африка надмина 230 000

Повеќе од 6.000 смртни случаи поврзани со коронавирус се регистрирани од почетокот на пандемијата во африканските земји, а вкупниот број на потврдени случаи е повеќе од 230.000.

Вкупниот број на случаи со ковид- 19 во Африка моментно е 230.454. Бројот на смртни случаи поврзани со коронавирус е 6.221, при што во последните 24 часа се регистрирани 201 смртни случаи.

Закрепнати се 105.000 пациенти, јавува ТАСС.

Јужноафриканската Република има најголем број случаи во Африка, 65.736, со 1.423 смртни случаи. Следува Египет со 1.422 жртви и Алжир со 760.

Во субсахарска Африка, Нигерија е на второ место по Јужноафриканската Република по бројот на случаи на коронавирус (15.118 заразени и 399 смртни случаи). Следува Гана (11.111 инфекции и 48 смртни случаи).

Многу африкански земји продолжуваат да ги олеснуваат мерките, но своите надворешни граници ги држат затворени. Забраните за влез остануваат во сила во 43 од 54 африкански држави.

Министерството за животна средина на Грција подготвува план за справување со недостигот на вода

Министерството за животна средина на Грција подготвува план за справување со недостигот на вода на островите.

Пакет мерки за справување со недостигот на вода, за енергијата и „зазеленувањето“ на грчките острови планира Министерството за животна средина и енергетика на Грција за што се обезбедени средства од 200 милиони евра од Фондот за декарбонизација, пишува грчкиот весник „Катимерини“, јави дописничката на МИА од Атина.

Планот, според весникот, е фокусиран на решавање на проблемот со недостиг на вода на островите, бидејќи браните пресушуваат поради недостиг на дожд, а онаму каде што постои систем за десалинизација на морската вода, не е во состојба да ги задоволи сè поголемите потреби за снабдување со вода и наводнување.

Надлежниот министер Тодорос Скилакакис објаснил дека планот вклучува „изградба на хибридни проекти, делумно за водоснабдување и делумно за енергија“ и всушност станува збор за комбинација на проекти со обновливи извори на енергија, а приоритет ќе бидат Кикладските острови.

-Министерот го опишува проектот на следниот начин: Ќе треба да се постави мал резервоар за вода на одредена надморска височина, веднаш до фабриката за десалинизација на морската вода. Еден помал ќе треба да се постави на пониско ниво на копно, нешто што морфолошки е тешко, па затоа се разгледува можноста за поставување во море. Во овој случај, ќе треба да се стави еден пловечки резервоар или неколку мали во морето. Од горниот резервоар ќе се спушта надолу блага вода од десалинизацијата, а во исто време кога водата циркулира се произведува електрична енергија која се складира за да функционира процесот на десалинизација, пишува „Катимерини“.

Додава дека иако планот на Министерството за животна средина и енергетика на Грција е во рана фаза, се очекува брзо да се развие поради големите потреби на островите за вода.

Според весникот, на островите во Егејското Море функционираат вкупно 57 единици за десалинизација, а на Кикладските острови, 51 отсто од населението пие вода од овие единици.

Мицкоски: Владата останува партнер на бизнисот

 Владата останува партнер на бизнисот, компаниите да аплицираат за обезбедената поддршка.

Не сакаме да играме во шеста лига, сакаме во прва, му порачаа бизнисмените денеска на премиерот Христијан Мицкоски. Тие побараа и Владата да го комплетира тимот со искусни економисти.

-Со Владата сакаме да ја направиме најголемата инвестиција, а потенцијал имаме, истакна сопственикот на ИГМ - Кавадарци, Илија Гечев.

Премиерот Мицкоски кој ги ислуша барањата и сугестиите на компаниите, рече дека транспарентноста и отчетноста ќе и бидат приоритет на Владата. Наскоро, напомена, преку интернет страница граѓаните ќе можат да гледаат како и за што се трошат парите и на национално и на локално ниво.

-Имаме намера да бидеме ваш партнер и да помагаме. Сакам да ве уверам во тоа. Чуда се невозможни, но тоа што може, ќе го направиме во рамки на Уставот и законите. Наш интерес е домашната економија да се развива, потенцира Мицкоски и ги повика компаниите да аплицираат за 250-те милиони евра, обезбедени од Унгарија.

Мицкоски денеска од Комората, која одбележува 102 години постоење, доби награда за соработка и посветеност.

На настанот, покрај бизнисмени - членови на Комората, се и министрите за финансии, за енергетика, за транспорт и врски и за јавна администрација.

Стопанската комора му додели награда на премиерот Мицкоски

Стопанската комора му додели награда на премиерот Христијан Мицкоски за градење партнерство и заедничко дејствување за просперитетна Македонија.

На денешниот настан по повод 102 години од постоењето, Комората им врачи награди и на бизнисмени во различни категории.

Како што рече претседателот на Комората, Бранко Азески, Мицкоски го поддржувал бизнисот и додека бил во опозиција.

-За мене ова е голема чест, но и одговорност. Изминативе први 30 дена оставаме срце на терен за да направиме нешто. Настапуваме патриотски, тоа што е интерес за граѓаните е и наш интерес, работиме посветено, не се штедиме, истакна Мицкоски во обраќањето пред присутните, изразувајќи благодарност за наградата.

Повторно активиран еден крак од пожарот на Јасен

Еден крак од пожарот на Јасен е повторно активиран, а во гаснење на пожарот се вклучени и специјалци на МВР и припадници на Армијата, информираат од Центарот за управување со кризи.

- Синоќа и утрово, а и до сега, во предел на пожарите кај селото Тажево и ЈП „Јасен“ - заштитеното повеќенаменско подрачје, имаше малга помешана со чад, од којашто покрај тоа што се немало прегледност, не било безбедно да се дејствува по земја. По дигањето на маглата и појава на ветер, се створија услови за распоредување на триесетте припадници на специјалните сили на МВР, но повторно се појави огнот на дел од кракот којшто беше изгаснат во „Јасен“, информираат од ЦУК.

Воздухопловите утрово биле префрлени на страната кон селото Тажево и Брезница, Општина Македонски Брод.

Според планот на Главниот штаб при ЦУК, специјалците е предвидено да се во линија за дејство кон сртот на Тажево, кон репетиторот и кога ќе стасаат и заштитат планираната линија е потребно да стапат во контакт и комуникација со лицето за координација за дејство по земја.

- Додека, специјалците од МВР го изведуваа маневарот за распоредување според планот, припадниците на Армијата се движеа кон зборното место кај репетиторите во Тажево и откако стасале за кратко се распоредени и се вклучени во гаснењето заедно со вработените на „Јасен“, според специфичноста на теренот и условите за гаснење на пожарот. Од ЈП „Јасен“ известија дека има еден крак од пожарот, што во моментот е повторно активиран, при што предложија армиските припадници да се поделат во два дела. Притоа, едниот армиски дел да помогне во активностите на справување со кракот кон Тажево и Брезница, а другите да се вратат назад кон „Јасен“ и да помогнат да се изгасне и тој крак, соопштуваат од ЦУК.

Дејствувањето врз пожарот е во координација со Главниот штаб при ЦУК, согласно глобалните планирани активности утрово и согласно моментните ситуации после расчистувањето на маглата во реонот за дејство по пожарот кај село Тажево и повторното активирање на дел од изгасениот пожар во „Јасен“.

притисни ентер