Бројот на заболени од Ковид-19 надмина 1,6 милиони луѓе, најмногу има во САД

Според најновите податоци, во светот до сега се регистрирани 1.604 981 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 93.739, а оздравеле 356 902 лица.

Уште еден црн биланс имаше Франција за еден ден починаа 1341 лица

– Шведска втор ден по ред има рекорден број на починати, а вкупниот број на смртни случаи е 793. Бројот на заразени се зголеми на 9.111, a 719 луѓе се на интензивна нега.во Италија починаа над 600 лица

.–Гувернерот на Њујорк  Ендрју Куомо изјави дека се хоспитализирани  200 лица, што е најмал број од почетокот на епидемијата. Во исто време, за 24 часа починале 799 луѓе што е нов рекорд во бројот на смртни случаи за еден  ден.

– Унгарската влада го продолжи на неодредено ограничувањето на движењето на луѓето што беше воведено пред две недели.

притисни ентер