Брнабиќ: Свесни сме за нашите грешки, но нападите на НАТО е грешка на други

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Србија е свесна за грешките што ги направила во минатото, но дека нападите на НАТО врз поранешна СР Југославија во 1999 година е грешка на другите, а не на српските граѓани.

На конференција во Белград, насловена „НАТО агресијата врз СР Југославија: 20 години подоцна”, Брнабиќ изјави дека Србија не смее да ги заборави жртвите од ова бомбардирање, уништените фабрики, мостови и уништената економија, но оцени дека ќе мора да се обиде да прости, бидејќи тоа е единствениот пат за да ги оствари своите големи потенцијали и да се сврти кон иднината, партнерството и соработката.

– На Србија никој не треба да и укажува на грешките. Свесни сме дека грешевме, но бомбардирањето во 1999 година беше вина на други, а не на граѓаните на Србија, кои на крајот на 20 век беа жртви на оние со кои се боревме за слобода и правда во две војни. Поради иднината, би било добро и тие да бидат свесни за тие грешки , рече Брнабиќ.

Брнабиќ изјави дека во изминатите 20 години Србија се обидувала да добие одговор на прашањето како една мала земја станала толку голем противник на најмоќните сили, но и кои се причините за преседанот една суверена држава да биде нападната без одлука на Советот за безбедност на ОН.

Оценувајќи дека Србија „ќе остане верна на традицијата и историјата” и дека „никогаш нема да ги заборави” пријателите кои стоеја со неа во најтешките времиња, при што посебна благодарност им искажа на Русија и Кина, Брнабиќ рече дека Белград ќе развива партнерски односи со оние кои учествуваа во бомбардирањето во 1999 година и ќе гради мостови „со оние со кои ни денес не се разбира“, верувајќи дека ова е единствениот начин за просперитет.

Србија в недела во Ниш ќе го одбележи „Денот на сеќавање на настраданите во НАТО агресијата“, на која е најавено обраќањето насрпскиот претседател Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ и останати претставници на државниот врв.

Најмалку петмина уапсени пред белоруската амбасада во Москва

Најмалку пет лица се уапсени за време на вечерашниот протест пред белоруската амбасада во Москва.

По двочасовните мирни протести против резултатите од претседателските избори во Белорусија, руската полиција растури група од 200 демонстранти и уапси најмалку пет лица, јавува ТАСС.

По објавувањето на резултатите од претседателските избори во Белорусија, на кои сегашниот претседател Александар Лукашенко освои повеќе од 80 проценти од гласовите, избувнаа протести во целата земја.

За време на тридневните протести во Минск и другите белоруски градови, едно лице загина, а повеќе од 6.000 лица се уапсени.

Малолетната ќерка на Моника Белучи стана заштитен лик на Долче и Габана

Познатиот бренд Dolce & Gabbana има нова муза - тоа е 15-годишната Дева Касел, ќерка на италијанската актерка Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, која се чини дека има светла иднина во светот на модата.

Тинејџерката, која очигледно ја наследи безвременската убавина од нејзината убава мајка, деновиве снимаше кампања за новиот парфем „D&G“ Shine на бреговите на италијанското езеро Комо во провинцијата Ломбардија.

Секако, присуството на Дева предизвика голем интерес кај папараците и медиумите, а нејзината благосостојба и безбедност внимателно ги следеа грижливите родители - иако се разведоа во 2013 година, Моника и Винсент учествуваат подеднакво во воспитувањето на 15-годишната Дева и нејзината петгодишна сестра Леони.

\

Дева дефинитивно се обидува да ја заштити својата приватност во секое време и е многу внимателна со објавите на социјалните мрежи, но за жал, и таа неодамна се најде под оган од злонамерните интернет тролови кои почнаа да шират озборувања за тоа како таа се подложува на козметичка хирургија, т.е. ја обвинија дека ги зголемила усните.

- Ве молам, јас сè уште немам 16 години ... Нормално е тинејџерите да поминат низ физички промени, особено на оваа возраст. Никогаш не размислував за каква било постапка и знам дека моите родители никогаш не би го дозволиле тоа. Човечкото тело се менува, затоа ве молам уште еднаш, размислете пред да започнете да ширите бесмислени, глупави и лажни вести за младите – им одговори Дева.

Шпанија забрзано гради болница поради зголемениот број заболени од корона

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шпанија денеска се зголеми за скоро 1.700, а во овие бројки не е опфатен Мадрид, кој не даде информации заради технички проблеми.

Од укинувањето на строгите рестриктивни мерки пред шест недели, Шпанија се обидува да го спречи ширењето на коронавирусот.

Иако просечниот дневен број на заразени лица бил помалку од 150 во јуни, околу 1.500 нови случаи се регистрираат секој ден во првите 12 дена од август.

Како резултат, војската брзо гради нова полска болница во Сарагоса, главниот град на Арагон, регион кој сега е жариште на коронавирусот.

притисни ентер