Британската полиција уапси екстремен десничар, нашле радиоактивен материјал за правење бомба

Антитерористичката единица на полицијата во градинарска барака пронашла радиоактивен материјал неопходен за правење на таканаречената „валкана бомба“ и го уапсила екстремниот десничар (31).

Како што пренесува Дејли Меил, случајот кој привлече големо внимание во јавноста се случил на имот во Хајд Роуд во Бедфордшир.

Полицијата апсењето го извршила на 6 мај, а во пријавата се наведува дека приведениот живеел со родителите. Тој е опишан како осаменик со „Аспергеров синдром“, форма на аутизам. Нему му е одредена кауција, а при подоцнежниот претрес на имотот биле пронајдени и други „сомнителни материи“.

По апсењето, случајот е предаден на Метрополитен полиција и осомничениот повторно е приведен поради поседување материјал наменет за терористички цели. Овој пат тој е приведен во полициски притвор. Инспекторите нашле нацистички материјал кај него.

Полицијата извршила претрес по дојава дека на таа адреса се чуваат „сомнителни материи“. Специјалниот тим потоа извршил контролирана експлозија од мали размери во блиското поле со цел да го уништи пронајдениот материјал од хемиско потекло.

Таблоидот „Сан“ прв објави дека истражителите во специјални заштитни одела и со гајгерови бројачи ја мереле радиоактивноста кога дошле на имотот.

Локалните жители тврдат дека уапсениот бил самотник и дека ретко излегувал надвор, а кога излегувал секогаш носел качулка и го криел лицето. Мајката на уапсениот изјавила дека хемијата била негово хоби и дека тој нема никаква врска со тероризам.

„Веруваме дека нема понатамошен ризик за локалното население или општата јавност. Еден маж од Бедфордшир е уапсен под сомнение за дела поврзани со тероризам. Пронајдени и запленети се голем број осомничени лица“, се вели во соопштението на полицијата.

Покажа како спие во авион, сите ја исмеваат: Најглупава идеја (ВИДЕО)

Брук Џонсон тврди дека лета најмалку четири пати месечно, па смислила необичен начин да спие во авион.

Свесна е дека стјуардесите и воздухопловните експерти се против ваквото „однесување“, но сепак видеото го објави на TikTok.

Младата Американка покажа како ги крева колената до градите, ги става стапалата на седиштето, а потоа ги прицврстува со ремен.

Таа потоа ги покрива нозете со капут за да не го привлече вниманието кон себе, пишува Daily Star.

„Моите летови во просек траат четири часа. Кога бев дете, постојано си играв за да најдам удобен начин да седам“, вели таа.

Таа тврди дека нејзиниот метод е корисен „бидејќи ви овозможува да се опуштите“.

„Тоа е исто така најдобар начин да ги поставите нозете без да вознемирувате никого. Ова не го правам при полетување или слетување, туку кога авионот ќе достигне одредена висина, а луѓето не се движат низ кабината“.

@brookedoeseverything TravelTok ain’t ready for this hack 😂 #brookedoeseverything ♬ Good Vibes (Instrumental) - Ellen Once Again

Од друга страна, д-р Мајкл Бреус (The Sleep Doctor) има поинакво мислење.

„Ова е една од најглупавите идеи што сум ги видел. Ако има инцидент, замислувам дека ќе ѝ бидат скршени нозете. Дури и во случај на благи турбуленции, може да дојде до повреди на главата“.

Корисниците на социјалните мрежи ја критикуваа „тактиката“ на младата тиктокерка.

„Ова е начин да ги добиете најлошите грчеви досега“, „Кој спие со свиткани и врзани нозе“ пишува во некои од коментарите.

Макрон пристигна во Нова Каледонија, каде е воведена вонредна состојба по насилните протести

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Нова Каледонија, француска прекуморска територија погодена од насилни протести, каде најави дека 3.000 француски полицајци ќе останат на островот сѐ додека е потребно.

„Во следните часови и денови ќе бидат планирани големи нови операции каде што е потребно“, рече Макрон на состанокот со политичките и деловните лидери на островот, нагласувајќи дека редот ќе биде целосно воспоставен бидејќи „нема друг избор“.

Тој додаде дека 3.000 француски полицајци ќе останат на тој остров, доколку е потребно, дури и за време на Олимписките игри во Париз.

„Јас лично верувам дека вонредната состојба не треба да се продолжи“, рече Макрон и дека треба да се укине кога демонстрантите ќе ги тргнат барикадите од патиштата.

На средбата со Макрон беше премиерот на Нова Каледонија, Луис Мапу, како и претседателот на Конгресот, Рош Вамјтан, потписник на Договорот Номеа од 1998 година, кој го отвори патот за постепена независност на Нова Каледонија, пренесува Ројтерс. .

Овој договор истече во 2021 година, до кога пропаднаа три референдуми за независност, чии резултати не ги признаваат припадниците на домородниот народ Канак.

Вамјтан е лидер на Каледонската унија, најголемата партија во коалицијата за независност на ФЛНКС, во чија изјава пред состанокот беше наведено дека се надеваат дека Макрон ќе „вдише нов живот“ во преговорите на сите страни од поранешниот договор.

Макрон истакна дека „смирувањето не може да значи игнорирање“ на мнозинската позиција во Нова Каледонија.

Протестите на островот траат со недели, а на 13 мај станаа насилни поради најавеното гласање во францускиот парламент за измени на уставот на Нова Каледонија на 14 мај.

Промената би значела проширување на правото на глас во Нова Каледонија на француските граѓани кои живеат на островот повеќе од 10 години, што е спротивно на Договорот Нумеа, според кој никој што се преселил на островот по 1998 година нема право да гласа.

Француската влада смета дека исклучувањето на една петтина од гласањето е „апсурдно“, но сепаратистите на Нова Каледонија веруваат дека проширувањето на избирачкиот список ќе биде од корист за профранцуските политичари, пренесува Ројтерс.

Бидејќи се работи за уставна реформа, за нејзино усвојување е потребно гласање во двата дома на францускиот парламент, за што Макрон сè уште не објави датум.

Во соопштението, ФЛНКС побара од Макрон да даде повеќе време за постигнување политички договор за иднината на островот.

Франција ја анектираше Нова Каледонија во 1853 година, а таа се промени од статус на колонија во статус на прекуморска територија во 1946 година.

Нова Каледонија е трет по големина производител на никел во светот, но секторот е во криза и околу 20 отсто од нејзините жители живеат во сиромаштија, пишува Ројтерс.

Француските власти соопштија дека од почетокот на немирите до саботата, при размена на оган на барикадата на северот на островот загинале шест лица, а двајца се повредени.

Властите прогласија вонредна состојба која вклучува ноќен полициски час, како и забрани за јавни собири, продажба на алкохол и носење оружје.

Неколку илјади туристи останаа на островот поради затворањето на единствениот аеродром за комерцијални летови, а Франција, Австралија и Нов Зеланд организираа летови за да ги изнесат овие туристи од Нова Каледонија.

Пандов: Изборен инжињеринг е кога на референдумот некаде се гласаше за две секунди

„Верувам дека под притисок на ДУИ „Вреди“ даваа порадикални изјави за време на изборите“

Изборен инжињеринг е кога на референдумот на некои избирачки места две секунди беа потребни за да се гласа. Сега луѓето си гласаа и се гледа кој има полн легитимитет. Девет партии беа во коалиција меѓу кои има и неалбански партии, да не говориме власта како власт за две децении колку клиентелистички гласови има добиено ДУИ. „Вреди“ има полн легитимитет, има повеќе Албански гласови од ДУИ.

Во Бугарија и Грција реториката е таква каква што е, верувам дека под притисок на ДУИ „Вреди“ даваа порадикални изјави за време на изборите. Ние правиме чекори и ги доживуваме како понижување. Се додека историските прашања се на маса и ако ние Македонците сме коминтерновска твобра или не и ако тие се услови за преговори со ЕУ, нема да ги почнеме, рече Александар Пандов во Само Вистина.

притисни ентер