Британска студија: Оздравените имаат ист имунитет како вакцинираните од коронавирусот

Луѓето кои ја прележале короната се заштитени од повторна инфекција, како и оние кои ги примиле најдобрите вакцини против ковид-19, покажува истражувањето спроведено на 20.000 британски здравствени работници, најголемо од ваков вид на светот.

Англиското јавно здравје (PHE) редовно тестирало две соодветни групи на волонтери помеѓу јуни и ноември минатата година - 6.000 здравствени работници кои претходно биле заразени со корона и 14.000 кои не биле.

Споредбата на инфекцијата кај двете групи, опишана во прелиминарните резултати објавени денеска, покажле дека претходната инфекција обезбедувала најмалку 83% заштита од повторна инфекција и обезбедувала повеќе од 94% заштита од симптоматската форма на болеста ковид-19, што се совпаѓа со податоците за најефективната вакцина против корона.

Сузак Хопкинс, постар медицински советник во ЈЗУ, вели дека е „силно охрабрена“ од резултатите дека инфекцијата обезбедува моќна, иако не целосна заштита од повторна инфекција најмалку пет месеци.

"Природната инфекција изгледа е добро како вакцината, што е многу добра вест за населението. Тоа ќе обезбеди ниво на имунитет кај популацијата што ќе го намали пренесувањето на вирусот", рече таа.

За време на студијата, 44 лица во претходно заразената група од 6.000 лица биле тестирани позитивно со растојание од најмалку три месеци, што укажува на тоа дека биле „потенцијално повторно инфицирани“. Но, бидејќи геномската анализа не била достапна за да се потврди дека различни вируси се одговорни за двете инфекции, тие не се сметале за докажана повторна инфекција. Истиот вирус може да инкубира подолг временски период кај иста личност, иако истражувачите сметаат дека тоа е помалку веројатно во повеќето случаи.

Еленор Рајли, професор по вирусологија на Универзитетот во Единбург, изјавила дека податоците од студијата исто така сугерираат дека луѓето кои се опоравиле од короната имаат помала веројатност да го пренесат вирусот на други без да знаат за тоа, бидејќи природната инфекција се чини дека обезбедува околу 75% заштита од асимптоматска реинфекција.

„Ова е добра вест во однос на долгорочните трендови на пандемијата“, рече таа.

Сепак, професорот Хопкинс ги повика луѓето „да не ги разбираат погрешно овие рани откритија“.

„Ако верувате дека веќе сте имале болест и сте заштитени, можете да бидете сигурни дека веројатно нема да добиете сериозна инфекција, но сепак постои ризик да се заразите и да ја пренесете на други“, рече таа.

Границата на прелиминарната анализа кон крајот на ноември дојде прерано за истражувачите да испитаат колку вакцините - од кои првата беше одобрена за употреба во Велика Британија во декември – ги заштитува здравствени работници во студиската група.

Истражувачите исто така не биле во можност да го проценат влијанието на новата и позаразна верзија B.1.1.7 врз стапките на повторна инфекција. PHE сака да го прошири истражувачкиот проект во следните три месеци за да вклучи 100.000 здравствени работници и да ги разгледа овие прашања.

По тригодишна врска, девојката на Дибала признава: Сакам и мажи и жени (ФОТО)

Пејачката и актерка Оријана Сабатини е во врска со sвездата на Јувентус, Пол Дибала, а на социјалните мрежи ја следат 5,5 милиони луѓе.

Дибала ја видел на концертот на Ариана Гранде во Буенос Аирес во 2017 година, каде што Сабатини била танчерка. Тој бил толку маѓепсан што веднаш и го побарал бројот и ја поканил на пијачка по што започнала романсата. Тие се во врска веќе три години.

Сега Сабатини го сврте вниманието кон себе велејќи дека таа сака и жени.

„Ако треба да си ставам етикета - да, мислам дека сум бисексуалка.

Италијанците и Аргентинците пишуваат веќе три години, навестувајќи дека Сабатини сака и мажи и жени, особено по синглот „Остани или бегај“ во чие видео таа се гушка и бакнува со манекенката Соледад Алонсо.

„Нема ништо подобро во животот од чувството за слобода“, одговорила таа тогаш на прашањето дали е личност која сака и мажи и жени.

Руски доктор: Имунитет се создава 45 дена по вакцинацијата

Имунолошкиот одговор на корона вирусот не се развива пред 32-45 дена по вакцинирањето, или максимум 52 дена после тоа, изјави денеска Александар Горелов, заменик директор за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија.

„Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да поминат 32-45 дена, додека максималното количество се развива по четири периоди на инкубација или 56 дена подоцна, кога сите можеме слободно да дишеме. Сепак, тоа не значи дека можеме да престанеме да носиме маски “, рече Горелов, пренесува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако поради некоја причина го пропуштат датумот на втората доза.

"Всушност, тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Значи, мислам дека времето може да се избере во овој период. Всушност, веќе сме свесни дека ова е класичен пример за 30 -45 дена временската рамка помеѓу вакцинациите да биде прифатлива “, рече експертот.

Русија на 18 јануари започна масовна вакцинација против корона вирусот.

Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини Спутник V или ЕпиВаКорона.

Пејачка тврди дека во својот дом чува череп на шестгодишно девојче (ВИДЕО)

Пејачката Азалија Бенкс тврди дека поседува череп на шестгодишно девојче што го чува во својот дом.

Азалија била гостинка во една австралиска радио станица каде зборувала за нејзината љубов кон коските и човечката анатомија.

За време на разговорот, таа им открила на водителите на шоуто, Кајл Сандилендс и Џеки О, дека е сопственик на черепот на шестгодишно девојче, што го купила преку Интернет.

„Ако ги проверите картичката и возачката дозвола, ако сте донатор на органи, не земаат само здраво срце или црн дроб, туку имаат право на секој дел од телото и некои од нив ги продаваат, на пример черепи, како овој “, рече пејачката, покажувајќи го черепот.

Шокирани од она што го виделе и слушнале, домаќините ја прашале зошто има череп на дете во нејзиниот дом.

"Ова е череп на шестгодишно девојче кое починало од траума на главата. Обожавам коски. Го почитувам задгробниот живот. Мислам дека коските се место каде човек ја задржува енергијата", рече Азалија.

Пејачката гостувала во емисијата за да ги демантира гласините кои кружат на Интернет дека ја изела својата мртва мачка.

Таа објасни дека мачката Луцифер се борела со проблеми со бубрезите многу години, по што починала од лоша исхрана.И откако ја закопала мачката, Азалија рекла дека решила да ја ископа и да го зачува черепот.

"Јас не јадам мачки. Не би јадела мачка која е мртва веќе три месеци", заклучила Азалија.

притисни ентер