Борусија Дортмунд експресно пронајде нов тренер

Борусија Дортмунд експресно најде нов тренер.

Станува збор за Нури Сахин, 35-годишен поранешен играч на Борусија и Реал Мадрид. Турчинот играчката кариера ја заврши пред две години во турски Анталијаспор, каде остана да работи како тренер, а потоа и спортски директор. Сахин е наследникот на Един Терзиќ кој пред неколку дена се прости од клубот. Сахин му беше помошник на Терзиќ половина година и на тој начин учествуваше во походот до финалето на Лигата на шампионите.

„Голема чест е да станам тренер на Борусија. Сакам да им се заблагодарам на челниците на клубот кои ми ја дадоа довербата. Со нетрпение ја очекувам работата. Од првиот ден ќе направиме сѐ што можеме со многу енергија и страст, за да го постигнеме максимумот“, изјави Нури Сахин по потпишувањето на договорот.

Тој ги одигра своите најдобри игри за Борусија Дортмунд. Настапи на 274 натпревари и постигна 26 голови. Играше на позицијата централен играч за врска. Со Дортмунд го освои Купот на Германија во 2017 година и шампионатот во 2011 година.

Осуммина загинати во голем пожар во трговски центар во Кина, десетици се заробени(ВИДЕО)

Осум лица загинаа, а десетици останаа заробени во зградата откако денеска избувна пожар во трговски центар во Кина, јавува кинеската државна телевизија CCTV.

Пожарот избувнал околу 18 часот по локално време во трговски центар во градот Зигонг, во кинеската провинција Сечуан. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат огромен облак од црн чад што се издига над 14-катницата.

Речиси 300 работници за брза помош и десетици возила пристигнале на местото на настанот. Противпожарната единица го изгаснала пожарот во 20 часот и 20 минути. Од центарот се спасени 30 лица. Не е познато колкумина се уште се заробени. Во јануари избувна пожар во зграда во Кина, при што загинаа најмалку 39 луѓе. Неколку дена пред тоа изгоре интернат во провинцијата Хенан, при што загинаа 13 деца, пишува CNN.

ГТЦ се распаѓа, падна дел од плафонот

Денес падна клима во Градскиот трговски центар и откорна дел од покривот.

Деловниот простор е од страната на паркот „Жена Борец“, кој во моментов е празен. Очевидци велат дека во моментот на паѓање немало минувачи, објави 4 Њуз.

Барселона добива милиони од ФИФА поради повредените играчи

Барселона минатата сезона имаше големи проблеми со повредени играчи, а не запира ниту пред почетокот на новата сезона.

На списокот со повредени каталонски фудбалери има четворица, а она што е интересно е што нивната заедничка вредност според Трансфермаркт се проценува на 310.000.000 евра.

Младиот Гави е повреден подолго време, Френки Де Јонг наскоро би требало да се врати на тренинзите, а Педри и Роналд Араухо се повредија на неодамна одиграното Европско првенство и Копа Америка.

Педри се повреди во победата на Шпанија над Германците, по навистина непромислениот старт на Тони Крос, додека Араухо доживеа пех за време на четвртфиналниот натпревар од Копа Америка против Бразил.

Затоа Барса уште некое време нема да може да смета на нив, но сепак има малку подобра страна на оваа приказна.

Имено, Каталонците ќе добијат вкупно 3.200.000 евра како обештетување од ФИФА за повредениот двоец, односно 2.500.000 за Арауха, а 700.000 за Педри.

Да потсетиме, Барселона во февруари годинава имаше дури 12 повредени играчи.

притисни ентер