Борисов за FAZ:За непостоечкото македонско малцинство и жените и „Бугарите“ во МК

Интервјуто го правеше познатиот новинар на весникот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (FAZ), Мјакл Мартенс, а се чини најмногу го интересираше видеото со непозната жена во неговата спална соба, корупцијата и Македонија.

FAZ:Господине премиер, интервјуто со шефот на владата не треба да биде за неговата спална соба, бидејќи тоа не влијае на јавноста - но незаконски направени фотографии и видеа од вашиот дом го претворија вашиот личен живот во политичко прашање и странски медиуми. Велите дека овие фотографии имаат политички контекст - дали сакате да го објасните?

Борисов: Имам многу објаснувања за ова, а некои од нив се враќаат 20 години наназад. Во текот на последните десет години, овде спроведовме многу реформи што се карактеристични само за регионот. Овие вклучуваат реформа на банкарскиот систем. Во меѓувреме, таа е толку стабилна што Бугарија е прифатена во валутниот механизам ЕРМ II, познат како чекална во еврозоната, а истовремено и во банкарската унија, што претставува заеднички банкарски надзор на ЕУ. Само пред неколку месеци некои олигарси сфатија што им направив. Тие успеаја да го надминат нашиот национален банкарски надзор во минатото, но на европско ниво тоа им беше невозможно. Во меѓувреме, нашиот банкарски систем е толку стабилизиран што невозможни се криминалните махинации и банкарските неуспеси што ги доживеавме по транзицијата и кога социјалистите беа на власт во Бугарија. Времето кога можеше да се перат пари во бугарските банки заврши. Нашиот банкарски систем е целосно под контрола на Европската централна банка и Европскиот орган за банкарство.

FAZ:Со други зборови: бугарските банки се толку сигурни дека луѓето повеќе не мораат да натрупуваат пакети пари и златни прачки во ноќните чаири, како што се гледа на фотографиите од вашата спална соба?

Е стигнавме до таму. Она што мислам е дека бугарските банки сега се толку стабилни и внимателно следени што повеќе нема да треба да ги заштедуваме со парите на даночните обврзници. Покрај тоа, ние се боревме против шверцот на цигари, предизвикувајќи штета од стотици милиони евра на организираниот криминал на Балканот. Само што искршивме нелегална фабрика за цигари Марлборо во едно село во близина на Пловдив. Покрај тоа, презедовме мерки против нелегалното производство на горива, алкохол и други производи. Така, нелегалните структури изгубија стотици милиони евра приход. Истото важи и за бизнисот со коцкање, кој го национализиравме, бидејќи државниот буџет беше оштетен од многу пари со затајување данок во оваа област. Никој порано не би се осмелил ниту да помисли дека тоа ќе биде можно во Бугарија,

FAZ:Значи, велите дека имате многу непријатели кои сакаат да ве компромитираат, вклучувајќи фотографии од вашите лични простори?

Брзаш ли? Ќе стигнеме до таму. Важна е и нашата одлука да купиме американски борбени авиони Ф-16 за скоро 1,3 милијарди долари за да ги замениме старите советски МиГ. Ние веќе им плативме 100%, така што идната влада не може да го откаже договорот. Така, нашите воздушни сили сега се во согласност со стандардите на НАТО и можат да учествуваат за прв пат со нашите соседи во воздушен надзор, што досега не беше можно. Мојата влада во моментов претрпува многу удари затоа што ги диверзифициравме испораките на природен гас. Сега сме 20% вклучени во грчкиот терминал за течен гас во Александрополис, кој во моментов е во фаза на изградба. Ова ќе ни овозможи да увезуваме дополнителен течен гас - од Соединетите Држави, Катар и од други места. Значи, повеќе нема да има еднострана зависност од Русија за снабдување со гас. Покрај тоа, во меѓувреме, прогласивме шестмина руски воени разузнавачи, маскирани во дипломати, „персона нон грата“ и ги протеравме од земјата. И сега на фотографиите: фотографиите што кружат во мојата спална соба се фотографии подредени како во учебник на КГБ, каде се дава насока кон уништување на некоја личност да се постигне со земање на познати човечки вистини, но да бидат инструментализирани за оваа намена.

FAZ:И, што мислите, кој ги организираше овие фотографии?

За да го разбереме ова, прво мора да знаеме дека мојата партија „Граѓани за европски развој на Бугарија“, скратено ГЕРБ, победува на сите избори со години. Минатата година победивме и на европските избори и на локалното гласање, а анкетите за јавното мислење, без оглед на нивниот политички контекст, продолжуваат да нè гледаат како најсилна политичка сила во земјата. Па, како може да се запре лице како мене или популарна забава како мојата? Во учебниците на КГБ се вели: „Компромис“ мора да се создаде, т.е. компромитирачки материјал - и од таков вид што лицето што треба да биде погодено се гади од себе кога ќе го види материјалот. Овој план се подготвуваше со години и сите мои реформи само уште повеќе ги охрабруваа моите непријатели. Значи, пред две-три години, најверојатно во 2017 година, ме фотографираа како спијам. Некој успеа да ја отвори вратата од мојата спална соба и да се слика. Но, на него гледате само како спијам. Ова сè уште не го развива ефектот предвиден од сторителите. Требаше да се додаде нешто за да се гадат луѓето. Така, ми ставија златни шипки, снопови пари и пиштол во мојата ноќна маса и потоа го фотографираа овој аранжман.

FAZ:Без оглед на скриените причини, не треба да се грижиме за состојбата на земја-членка на ЕУ и НАТО во која шефот на владата може да биде шпиониран во кревет?

Фотографијата е направена во владината резиденција каде што живеам. Јас сум разведен подолго време и живеам сам. Дали имам loveубовен живот? Секако дека имам. Ако луѓето се заинтересирани, можам да кажам: Јас сум личност со човечки потреби.

FAZ:Никогаш не би ве прашале за тоа.

Можете лесно да го направите тоа. Поентата е, никогаш во сите години што ме посетила една дама, чуварите не ја претресувале и контролирале нејзината торба.

FAZ:Зарем не е тоа неверојатно непромислено?

Веројатно беше несовесно. Веројатно затоа им било лесно на сторителите. Убава жена многу лесно може да ја надмине мојата заштита. Така, моите непријатели ги донесоа златото и пакетите пари во мојата куќа. Ме фотографираа како спијам и во други моменти го сликаа мојот ноќен кревет со пари и злато. И тогаш има видео што ги открива сторителите. Можете да видите како некој минува низ мојата куќа. Прикажани се бањата, соблекувалната и конечно мојата спална соба. Таму има неколку ормани, но човекот кој го снимал видеото намерно оди до ноќната маса и отвора фиока на која се гледаат пари и златни шипки.

FAZ:Значи, велите дека жена што сте имале афера го донела ова во вашата куќа?

(Борисов станува, ја зема чантата на шефот што седи до него во неговата канцеларија). Погледнете ја оваа чанта: Има доволно простор внатре за да соберете мали златни шипки и снопови пари. Тогаш госпоѓата ми се јавува и ми вели: „Дали доаѓаш? Те чекам.". Јас и велам: „Чекај, јас сè уште интервјуирам, ќе бидам таму за 15 минути“. Стражарите имаат упатства да ја пуштат во мојата куќа и сега таа знае дека има 15 минути да остане непречена. Потоа ги става парите и златото во моето шкафче, излегува и почнува да се слика со својот мобилен телефон и се враќа во мојата спална соба. Како Мата Хари.

FAZ:Дали посакувате повеќе жени со непроверени чанти?

Сега дури не сакам да гледам жени. Гледате, јас сум успешен политичар, но мојот личен живот е неуспешен. Јас работам 20 часа на ден, целото мое време е посветено на работата, додека моите непријатели се обидуваат да ми шијат скандали. Што не беше. Тие тврдат дека поседувам куќа во Барселона, имот во Лос Анџелес или грчки остров, каде што сигурно сум убила и манекенка. Кога луѓето внимателно ќе погледнат, ниту едно од овие обвинувања не останува. Покрај тоа, треба да знаете дека во Бугарија одамна постои црн пазар за компромис.

FAZ:Сигурен сум дека добро го познавате овој пазар.

Да, го познавам овој пазар. Ова не е прв пат некој да подготвува компромитирачки изјави против мене. Пред сите избори, моите противници се обидуваат да ме компромитираат со измислени приказни. Како и да е, во овој случај, јас сум изненаден од насилниците за тоа колку добро го кажаа тоа. Не случајно зборувам за методите на КГБ. Некои од моите противници кои работат за претседателот Румен Радев се поранешни тајни агенти, луѓе од оваа средина или деца на големи шпиони, офицери на руската воена разузнавачка служба. И основното правило на овие услуги е дека ако вашата цел се смета за искрена личност, треба да создадете спротивен впечаток. Ако некој е познат како чесен полицаец, вие го прикажувате како расипан. Ако живее скромно, покажете му со пари и злато во богатство. А, кој ќе ги погледне фотографиите и видеото од мојата куќа, ќе признае: liveивеам во обични услови. Скоро како касарна. Покрај тоа, видеото накратко покажува дека има сеф во просторијата пред мојата спална соба. Таму е цврсто инсталиран подолго време. Па, ако некој чувал пари и злато дома, дали навистина би ги ставил во фиоката на нивната ноќна маса - поточно во сефот?

FAZ:Господине премиер, ви благодарам многу што сте подготвени да разговараме за сомнителните фотографии. Сепак, дозволете ми прашања во врска со надворешниот имиџ на вашата влада. Неодамна, Европскиот парламент, во својата резолуција за владеењето на правото во Бугарија, изрази загриженост за злоупотребата на европските фондови во вашата земја.

Затоа што нашите политички противници и нивните политички групи се погрижија да се каже нешто слично за нас во Европскиот парламент. Против гласаа европратениците од Европската народна партија. Институциите во Брисел, кои се занимаваат со ова прашање не од политичка гледна точка, туку професионално и објективно, како што се Комисијата и службите, не утврдија грешки во трошењето.

FAZ:Резолуцијата на Европскиот парламент зборува и за „систематско одбивање“ на Бугарија да ги почитува основните вредности на ЕУ и европските договори. Дали е ова само пропаганда на вашите противници?

Да, ова е пропаганда. Постои извештај од Европската комисија, кој е објективен. Таа е подготвена од најдобрите специјалисти во Европа. Кога тие даваат препораки, ние ги спроведуваме.

FAZ:Анти-корупциската агенција на Романија, предводена од нејзиниот поранешен шеф, Лаура Ковеши, изрече десетици казни против влијателни обвинети, па дури и го постави тогаш највисокиот човек на земјата зад решетки. Во Бугарија нема споредлива реченица. Ова дозволува два заклучоци: Или Романија е крајно корумпирана земја, додека Бугарија е пример за владеење на правото; или во Бугарија едноставно нема борба против корупцијата, како во Романија.

Г-ѓа Ковеши заврши работа што ја ценат сите кај нас, па затоа беше номинирана за Европски обвинител со силна поддршка од Бугарија. Но, во Бугарија, во меѓувреме, има многу истраги, вклучително и против министри или нивни заменици, против пратеници, градоначалници и разни олигарси.

FAZ:Истраги - но последни казни?

Министерот за животна средина и вода беше во притвор три месеци. Судскиот процес против него ќе започне наскоро. Вие на Запад секогаш велите дека судството мора да биде независно. И ние го велиме тоа. Па, со каква алатка треба јас, како шеф на владата, да се грижам за повеќе судења и казни?

FAZ:Да го разгледаме економски: Имаме, на пример, добро документиран случај „Осум џуџиња“, во кој имотот на една бугарска компанија беше лишен од својот имот од корумпирано судство. Доколку една средна германска компанија дознае за ваквите процеси, ова може да се сфати само како предупредување за инвестиции во Бугарија.

За среќа, германските инвестиции во Бугарија се развиваат многу добро. Само во таканаречениот автомобилски кластер има над 250 фабрики и претпријатија. Соработката помеѓу бугарските институции и германската надворешно-трговска комора функционира на најдобар начин. Мислам дека во моментот нема ниту еден проблем со германските инвеститори во Бугарија. Ако некој се вклучи во нелегална активност, секако дека не можам да коментирам бидејќи не знам ништо за тоа. Но, знам дека има инвеститори кои, по отворањето на првата фабрика во Бугарија, изградија втора, трета, четврта и петта. Затоа што беа задоволни.

FAZ:Ова лето, Бугарија доживеа бран протести против вашата влада. Велите дека зад нив стои олигархот Васил Божков, кој побегна во Дубаи. Зарем не е навреда за многу илјадници луѓе на улиците да ги опишуваат како далечински контролирани алатки на олигарх во егзил?

Фактот дека тој е зад нив го кажа самиот олигарх, а не јас. За тоа сведочат снимките од неговите телефонски разговори. Тој самиот во нив вели дека ги контролира демонстрантите. Овие разговори биле законски прислушувани, по наредба на обвинителот. Затоа, чесните и спонтани демонстранти со текот на времето во најголем дел се повлекоа од протестите. Јас секогаш зборував со почит кон демонстрантите. Во сите мои години како премиер, секогаш сум се среќавал со демонстранти, без разлика дали се тоа наставници, лекари, болнички персонал, превозници или синдикати. Ние, исто така, секогаш наоѓавме решение. И ова лето, многу пати реков дека ги почитувам демонстрантите, бидејќи правото на протест е дел од демократијата. Но, овие луѓе немаа друго барање освен моја оставка, иако парламентарни избори ќе има во март следната година.

FAZ:Да се ​​вратиме на надворешната политика. Германија сака да ги започне разговорите за пристапување во ЕУ со Македонија за време на нејзиното претседателство со Советот на ЕУ, но се тврди дека Софија може да стави вето за спорот околу историскиот идентитет на Македонците. Нема ли излез од овој ќор-сокак?

Единствената земја што би сакала да ги започне разговорите за пристапување во ЕУ со нашиот сосед дури и повеќе од Германија е Бугарија. Но, за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена прашањето за наводно македонско малцинство во Бугарија. Во Бугарија нема македонско малцинство. Какво македонско малцинство треба да има во Бугарија? Не познавам еден. Само од резолуцијата дознав дека има една. И бидејќи бугарските социјалисти во Европскиот парламент ја поддржаа резолуцијата, очигледно и тие веруваат дека такво малцинство живее со нас. Наместо да водиме позитивна дебата за европскиот пат на Република Северна Македонија, сега се движиме кон една сосема поинаква дебата. Морам да кажам дека овој развој навистина ме загрижува.

FAZ:Но, ниту премиерот на Македонија, Зоран Заев, ниту неговиот заменик, Никола Димитров, или други важни политичари во Скопје, не излегуваат и тврдат дека во Бугарија има македонско малцинство. Ова едноставно не се случи.

Компромис е можен. Но, исто така, мора да ја знаете приказната. Бугарските комунисти и Комунистичката интернационала, контролирани од сталинистичка Москва, сакаа од идеолошки причини по Втората светска војна, Бугарите во Македонија насилно да ги претворат во Македонци. Бугарите таму беа принудени да се нарекуваат Македонци. Ако сега во процесот на влез во ЕУ се појават одредени заблуди и јас не реагирам, моите политички противници ќе речат: Борисов ја продава бугарската историја и се витка под притисок на европските партнери.

Германската министерка за надворешни работи Бербок во Скопје

Министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија Аналена Бербок денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија на покана на нејзиниот колега шефот на дипломатијата Бујар Османи. 

Во тек на првата посета на државава Бербок ќе биде примена и од претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ.

Како што соопшти Министерството за надворешни работи, прва посета на земјава, министерката Бербок ќе има средби и со собраниската Комисија за надворешна политика, како и со претставници на опозициските партии.

Според агендата, по пристигнувањето, Бербок и Османи ќе одржат тет-а-тет средба, потоа ќе следува средба на двете делегации, а двајцата министри ќе одржат и заедничка прес - конференција.

Разговорите меѓу двајцата министри, како што се најавува, ќе се сосредоточат на пристапниот процес на државата во ЕУ, меѓу другото и на претстојните уставни измени, како наша преземена обврска за продолжување на процесот на преговори со Унијата.

Теми на разговор ќе бидат и билатералните односи меѓу двете земји со акцент на богатата економска соработка, нашето претседавање со ОБСЕ и соработката во рамките на НАТО Алијансата во светло на разнишаната европска безбедносна архитектура.

-Посетата на германската министерка Бербок се толкува како јасен сигнал на Сојузна Република Германија за интересот на германската надворешна политика во насока на целокупна поддршка на нашата земја и нашиот евроинтегративен процес, особено во годината во која прославуваме значаен јубилеј - 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи со пријателска Германија, наведе МНР во најавата за посетата.

Германското МНР, пак, за посетата на Бербок на Скопје соопшти дека главниот фокус во разговорите ќе биде пристапувањето на земјата во ЕУ, а особено потребата за уставни измени како неопходен чекор кон Унијата.

По посетата на Скопје, Аналена Бербок во петок ќе отпатува во Грузија.

Дневен хороскоп за 23. март 2023 година

Дневен хороскоп за четврток, 23. март 2023 година. 

Овен 21.3-20.4.

Љубов

По прашањата за срцето денеска ќе можете да го читате секој детал меѓу редови ,но не ги изразувајте своите сознанија кон другите.

Кариера

Сите дејности во кои е потребна суптилност , интуиција, креативен талент или слично , денеска се одлично поставени.

Здравје и совет

Ќе сонувате пријатни сништа.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Оние кои се сами, ќе минат ден во своите сништа и мечти. Тука ќе се чувствуваат најдобро.

Кариера

Вработените во институции од затворен тип ( болници , лаборатории,институти и сл.) имаат ден полн со откритија.Другите ќе работат вообичаено.

Здравје и совет

Анализирајте ја својата потсвест.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

И натаму ќе се плеткате со една личност со која работите или таа си поигрува со вас. за некои тоа ќе биде само минлив флерт.

Кариера

Иако напорите на работното место се зголемуваат , со помош на добрата волја на соработниците и на вас самите, ќе ви биде пријатно.

Здравје и совет

Не ги заборавајте шефовите.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Плимата од емоции кои сега ве носат , можеби ве збунува. на некои ќе им се остварат љубовните сништа.

Кариера

Одлично ќе соработувате , како со младите , така и со позрелите соработници на работното место. Ќе бидете отворени и љубезни.

Здравје и совет

Малкумина сега се посилни од вас.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Се што во моментов недостига во вашите приватни односи , денеска успешѓно ќе го надополнувате со секс.

Кариера

Можеби ќе бидете уморни од силните озборувања , но од таму може и да произлезат квалитетни договори. Се очекуваат само уште некои информации.

Здравје и совет

Верувајте на својата интуиција.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Личноста со која деловно соработувате би можела и приватно да се заинтересира за вас, но вие за сега ќе бидете на дистанца.

Кариера

Добивате можност за неочекувани финансиски резултати .Кај бнекои тоа уште денеска ќе се конкретизира , а кај некои ќе се договори.

Здравје и совет

Бидете доследни.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Вашата најсакана личност би можела денеска пшријатно да ве изненади. Ќе бидете подготвени да попуштите во нешто околу што сте се оспорувале.

Кариера

Ги имате сите шанси за да успеете да договорите една голема зделка.Речиси и да енма препреки.Бидете паметни.

Здравје и совет

Мала нерамнотежа со крвната слика.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Денеска може да уживате во друштво со саканата личност , без страв дека нема да ви возврати за она што и го нудите.

Кариера

Сите работи што ги извршувате со помош на луѓе ,добро се поставени. Бидете отворени кон другите , па и тие ќе бидат отворени кон вас.

Здравје и совет

Можете и со мали чекори да стигнете до целта.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Она што некогаш сте си го ветиле , денеска полека се остварува.Вие уживате во друштво на личноста која ви е многу драга.

Кариера

Одличен ден за поставување темели за еден крупен и долгорочен договор , кој финансиски ќе ви се исплатува.

Здравје и совет

Ќе бидете задоволни.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Ќе бидете полни со емоции и подготвени да ги споделите со другата страна.Задоволство , среќа и мир речиси се сигурни.

Кариера

некои работи ќе се одвиваат подобро отколку што очекувавте. За некои тоа ќе биде причина малку да се опуштат.

Здравје и совет

Нема нешто што не можете.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе откриете која личност од работното место ве симпатизира. Ќе бидете збунети , зашто нема да знаете како да се поставите.

Кариера

Вашите колеги денеска кон вас ќес е постават исклучително попустливо и ќе ви дозволат да правите она што вообичаено не би смееле.

Здравје и совет

Почитувајте ги другите.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Ако денеска излезете , ќе ви биде преубаво. Доколку сте сами , би можеле да се вљубите. Ако имате партнер, уживајте.

Кариера

Професиите поврзани со сценски настап , презентации или јавен настап денеска би можеле да доживеат голем успех.

Здравје и совет

Покажете се пред светот.

Еве со што се хранат тибетските монаси (фото)

Која храна е клучна за младоликост и здравје на организмот?

Тибет е регион во централна Азија кој се наоѓа на Тибетската висорамнина. Традиционално, неговата територија била поделена на провинциите У-Тсанг, Кам и Амдо. Во различни периоди од историјата, тој бил или независна држава, или територија во рамките на Монголската империја или вазална земја на Кина. Дури во 1984 година Тибет беше отворен за оние што сакаат да се нурнат во атмосферата на оваа древна култура и да ги допрат нејзините тајни.

Тибет отсекогаш привлекувал со својата мистерија. Младешкиот изглед на тибетските монаси е нешто кон кое се стремат милиони луѓе ширум светот. Нивниот душевен мир е нешто на кое сите се восхитуваат. Со децении проучувајќи ги нивните навики, исхрана и начин на живот, луѓето се обидуваат да проникнат во тој еликсир на младоста. Тоа всушност не е никаква мистерија, туку прилагодување на животот во хармонија со природата.

Младоликоста на тибетските монаси главно зависи од правилниот внес на храна. Тие ги пресметуваат порциите, секој според своето тело, земајќи ја предвид висината и тежината. За нив најважно е да не се прејадуваат, бидејќи тогаш може да се појави проблем како вишок килограми и метаболички нарушувања. Во исхраната, тие претпочитаат нискокалорична храна богата со витамини. Исхраната во манастирот е аскетска: претежно јадат ориз и зеленчук со тибетски леб. Главен напиток на монасите е тибетскиот чај во кој се додава сол и млеко. Тој рецепт е стар повеќе од 1.400 години и без разлика на неговиот специфичен вкус, тој е многу хранлив и совршено ја гаси жедта.

Тибетските монаси го започнуваат денот во 6 часот наутро. Главен ритуал по спиењето е искачување на врвот на падината, каде се поздравуваат со сонцето и читаат молитви. Потоа следува полевање со ладна вода и физички вежби кои помагаат во зајакнување на имунолошкиот систем.

Откривањето на можностите на човечкото тело и процесите што се случуваат во него се составен дел од знаењето на источните аскети. Едно од правилата до кои се придржуваат е тоа што месото не го мешаат со храна која има високо ниво на јаглехидрати. Од научна гледна точка, таквата храна се вари многу долго, па комбинацијата на таквите состојки во една порција ќе биде доста енергична за телото, што последователно доведува до прекумерна поспаност и зголемување на желудникот.

притисни ентер