Борел и Вархеји: Геноцидот во Сребреница е еден од најтемните моменти во модерната историја

Борел и Вархеји апелираа до „лидерите да ја отфрлат реториката за поделби и да дејствуваат со вистина, правда, доверба и дијалог“.

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) Жозеп Борел и европскиот комесар за проширување Оливер Вархеј денеска оценија дека „геноцидот во Сребреница, пред 29 години, е еден од најтемните моменти во модерната европска историја. Наша должност е да им оддадеме почит на над 8.300 момчиња и мажи кои беа систематски убиени во ридовите околу Сребреница“, се наведува во заедничкото соопштение на претставниците на ЕУ.

Борел и Вархеји апелираа до „лидерите да ја отфрлат реториката за поделби и да дејствуваат со вистина, правда, доверба и дијалог“.

„Заздравувањето на раните од минатото бара признавање на историските факти, оддавање почит и сеќавање на жртвите, идентификување на оние кои се уште се водат како исчезнати и изведување на сите сторители пред лицето на правдата. Ова е клучно за соочување со корените на омразата што доведоа до геноцид“, се додава во соопштението.

„Мораме заедно да градиме мостови на помирување. Меѓу нас нема место за оние кои го негираат геноцидот, се обидуваат да ја препишат историјата и да ги величат воените злосторници“, нагласуваат Борел и Вархеји.

Во соопштението се наведува дека во март 2024 година, Европскиот совет одлучи да ги отвори преговорите за пристапување во ЕУ со Босна и Херцеговина (БиХ).

„Ова е клучна можност Босна и Херцеговина да напредува во реформите со цел да се подобри демократијата, просперитетот и безбедноста за граѓаните на БиХ и да се приближи земјата до членството во ЕУ“, се додава во соопштението.

Борел и Вархеји ја повторија својата „недвосмислена посветеност на иднината на Босна и Херцеговина во ЕУ како единствена, обединета и суверена земја“.

Во Меморијалниот центар Поточари утре ќе биде одбележана 29-годишнината од геноцидот во Сребреница./МИА

Премиерот Мицкоски оствари средба со српскиот претседател Вучиќ во Лондон

На Самитот на европската политичка заедница во Лондон, премиерот Христијан Мицкоски оствари средба со српскиот претседател Александар Вучиќ.

„Пријателска средба со Александар Вучиќ, Претседател на Република Србија во Лондон на Самитот на европската политичка заедница.

Разговаравме за продлабочување на соработката, како и за мирот и стабилноста на регионот.

Добрососедските односи се клучен фактор за просперитет и развој на земјите од Балканот, и во тој контекст се договоривме наредниот период да продолжиме со добрата комуникација помеѓу двете земји.

Економијата и трговската размена, како и подобрување во инфраструктурното поврзување помеѓу Македонија и Србија треба да бидат значаен фактор кон развивање на двете земји“, објави Мицкоски на Фејсбук.

Мицкоски: Транзитот на гас низ Македонија е во корист на Европа

Денеска претседателот на Владата на Република Македонија, Христијан Мицкоски во своето обраќање на Самитот на европската политичка заедница кој се одржа во Лондон се осврна на енергетиката.

„Енергетиката е денес важно прашање во светот во услови на руска агресија на Украина. Да се зборува за енергетика во политиката е една работа, а кога се зборува за реализација на енергетски проекти од технички аспект е сосема друга. Да нагласам дека реализацијата на енергетските проекти бара време, не може само да замислиш и веднаш истото да се реализира. Мора да направиш план, да ја завршиш домашната работа и потоа да следи една декада до реализација“, истакна Мицкоски.

Тој посочи дека е неопходна регионална соработка на овој план, бидејќи сите земји од регионот и Европа треба да најдат алтернатива на рускиот гас и неговата злоупотреба за политичко влијание.

„Мора да ги консолидираме нашите планови и да работиме заедно, затоа што без разлика дали сме членови на ЕУ или кандидати за членство, ние мора да работиме заедно, затоа што сите ние сме поврзани. Ние сме мала земја, ние не сме голем конзумер на енергија, но сме значен дел затоа што сите транзитни договори низ Украина истекуваат до крајот на годината. Единственото решение ќе останат јужниот и турскиот поток што значи руски гас и Русија ќе го искористи тоа за политичко влијание. Затоа мора да најдеме начин како да го замениме рускиот гас со други извори“, кажа премиерот Мицкоски.

Премиерот Мицкоски посочи дека Македонија забрзано работи на полето на енергетиката, се работи на изградба на интерконектори и целта е државата да има важна улога во идниот транзит на азербејџански, катарски, американски или друг извор на гас кон Европа.

„Ние можеме да бидеме значаен транзитен фактор. Ние ја забрзуваме изградбата на интерконектор со Грција и наскоро ќе почнеме со изградба на интерконектор со Србија. Со тоа и централно европските земји би имале подобар пристап до азербејџански, катарски, казахстански и гас од САД. Транзитот низ мојата земја е во корист на Европа. За таа цел ние имаме нов ресор во Владата, министерство за енергетика, рударство и минерални суровини кое ќе биде одговорно за ова прашање, бидејќи сакаме да бидеме значаен играч на ова поле“, рече Мицкоски.

Европската централна банка донес еодлука за каматната стапка

Европската централна банка ја задржа основната каматна стапка на 3,75 отсто, оставајќи ја вратата отворена за можното намалување во септември .

Европската централна банка ја задржа основната каматна стапка на 3,75 отсто, оставајќи ја вратата отворена за можното намалување во септември и покрај загриженоста дека геополитичката несигурност и брзиот раст на платите ќе продолжат да ги зголемуваат цените, пишува Фајненшл тајмс.

Оваа одлука била очекувана, пренесува Ројтерс, а со ова ЕЦБ не дала никакви навестувања за нејзиниот следен потег, со образложение дека домашните ценовни притисоци се уште се високи и дека инфлацијата ќе биде над целта веќе следната година.

ЕЦБ ги намали стапките од рекордно високите стапки минатиот месец, потег што дури и некои од нејзините креатори на политиката го сметаа за избрзан откако напредокот во намалувањето на инфлацијата до целта од 2 отсто заглави.

Со домашната инфлација сè уште тврдоглаво висока и стабилен раст на платите, банката најверојатно ќе биде повнимателна во однос на понатамошните чекори.

Тоа значи дека каматните стапки на главните операции за рефинансирање и каматните стапки на маргиналната кредитна линија и на депозитната линија остануваат на 4,25%, 4,50% односно 3,75%.

притисни ентер