Бизарните навики на семејството Трамп

Вработените зборуваа за списанието „Вашингтонијан“ за протоколот и за тоа што има на менито на семејството Трамп кога ќе дојдат во својот хотел во Вашингтон.

Поранешното претседателско семејство Трамп имало исклучително необични навики и барања за вработените во нивниот хотел, кои добивале упатства „чекор по чекор“ што да прават кога некој моќен пар ќе им дојде на вечера.

Вработените зборуваа за списанието „Вашингтонијан“ за протоколот и за тоа што има на менито на семејството Трамп кога ќе дојдат во својот хотел во Вашингтон.

Додека биле во главниот град, Трамп ретко излегувал, а кога го правел тоа најчесто одел во својот хотел, оддалечен на блока од Белата куќа.

Документот „Стандардна оперативна постапка“, објавен од споменатиот магазин, детално опишува, чекор по чекор, што требало да се направи кога поранешниот претседател ќе дошол да вечера во неговиот хотел.

Барањата биле следни:

- Кога ќе седне, тој прво би ги дезинфицирал рацете, дури и пред појавата на коронавирусот. Познато е дека тој има гермафобија, патолошки страв од бацили.

- Потоа тој што го послужува треба да го поздрави и да го праша дали сака диетална кока-кола со мраз или без мраз.

- Упатствата за ставање на сокот содржеле 7 чекори и биле илустрирани со 4 фотографии.

- Пијалокот морало да се отвори пред негови очи, никако претходно.

-Келнерот би требало во едната рака да го држи отворачот за шишиња при крајот на рачката, односно во долната третина, а диеталната кока-кола во другата, исто така во долната третина.

- Пијалокот се служел од неговата десна страна: „И тоа се повторува додека претседателот не замине“.

- Менито секогаш ги имало истите јадења: коктел од шкампи, добро печен бифтек, помфрит и понекогаш пита со јаболка или чоколадна торта за десерт.

-Две порции од тестенина, слична на нашата проја, требало да се сервира во рок од 2 минути, а шкампите веднаш, без да се чека.

-Келнерот требало да отвори мало стаклено шише со кечап пред него, внимавајќи Трамп да го слушне звукот на капачето.

- Покрај тоа, послужавник со нездрава храна требало да биде подготвен при секоја негова посета и да содржи чипс со вкус на павлака и кромид, четири вида чоколади, гумени бонбони, бисквити, суво грозје прекриено со чоколадо.

И Меланија имала свои необични побарувања, како на пример, храната да не се украсува. Во една прилика, таа го вратила јадењето затоа што имало магдонос и власец.

Нему не му се случило да ја врати храната, но еднаш, кога добил помал бифтек од лицето со кое вечерал, се пожалил. Ресторанот тогаш за претседателот нарачал посебно големи шкампи и шницла со големина од 100 сантиметри.

Тој беше зависник од кока-кола, пиел по неколку чаши на ден. Имаше дури и специјално копче на својата работна маса во „овалната канцеларија“ кое го притискал за да добие повеќе сок.

Нивното семејство и пријателите престојувале во хотелот кога биле во градот. Лобистите пиеле во барот, републиканците одржувале вечери за собирање средства во салите за танцување, а новинарите се состанувале со соговорниците со скапи пијалоци.

Персоналот бил подготвен за секое важно име кое би се нашло таму.

Најозлогласен гостин бил приватниот адвокат на Трамп Руди Џулијани, кој деновите ги поминал на долното ниво на ресторанот. Бидејќи тој работел таму повеќе отколку што јадел, вработените му направија плочка со натпис „Приватна канцеларија на Рудолф В. Џулијани“ и ја ставаа кога тој беше таму.

За разлика од нив, децата на Трамп биле повлечени и пристојни.

Извор: blc.rs

Видео: Корејци ја пеат „Молитва“ од Марија Шерифовиќ

На интернет се појави снимка на која музичка група од Кореја ја пее песната „Молитва“ на натпревар за пеење.

На нивните способности не остана рамнодушна ни самата Марија Шерифовиќ, која со оваа песна и донесе победа на Србија на Евровизија во 2007 година.

Пејачката го изрази своето воодушевување од нивната изведба на својот Инстаграм профил.

Таа во објавата напомена дека ова е најдоброто изведување на нејзината песна, и напиша прекрасна порака упатена до талентираните Корејци.

„Ви посакувам се најдобро во понатамошната кариера и натпреварување. Се гледаме наскоро“, напиша пејачката.

Фото: Елена Китиќ ги запали социјалните мрежи

Таа објави фотографија во костим за капење, која го покажува нејзиното совршено тело и облини.

Ќерката на пеачкиот пар Миле Китиќ и Марта Салиќ, Елена Китиќ е активна на социјалните мрежи, а фановите неретко ги изненадува со смели фотографии.

Имено, Елена, судејќи по објавите, отпатувала во потоплите краишта. Елена најпрво објави фотографија во костим за капење од една од плажите во Доминиканската република, за потоа да објави снимка на која се гледаат убавините на оваа луксузна дестинација.

Фотографијата во костим на капење на која го покажува своето совршено тело и облини, наиде на многу позитивни реакции од фановите.

„Згодна“, „Убавице“, „Жена бомба“, се само дел од коментарите.

Сирискиот претседател и неговата сопруга имаат корона

Претседателот н Сирија Бапар Ал Асад и неговата сопруга Асма се заразени со коронавирусот, но се добро и нивната состојба е стабилна, објави денес претседателството, додека во земјата расте бројот на заразени.

Ал Асад и сопругата Асма направиле ПЦР тест откако почувствувале благи симптоми на корона.

Тие ќе бидат во изолација две до три недели.

„Во текот на изолацијата која ќе трае измеѓу две и три недели тие ќе продолжат со работата од дома“, додава претседателството во соопштението.

На почетокот на март министерството за здравство извести за зголемување на бројот на инфекции и повика на строго почитување на дистанцата и оцени дека таа земја не е поштедена од другите варијанти на вирусот.

Власта на крајот на февруари најави почеток на кампања за вакцинирање на медицинскиот персонал. Сирија доби 5000 дози од кинеските вакцини за 2500 медицинари, според дневниот весник „Al-Watan“, близок до власта. Сирија исто така одобри употреба на руската вакцина.

притисни ентер