Бизарен експеримент: Момче поминало рекордни 86 минути во најтивката соба на светот (ВИДЕО)

На почетокот на 2023 година пишувавме за „најтивката соба“ на Мајкрософт во Редмонд, како и за луѓето кои се осмелиле да поминуваат време во неа.

Овој вид на соба звучи како „блаженство“ за поединци - оние кои сакаат мир и тишина, но кога ќе слушнете какви ефекти предизвикува, можеби ќе се премислите.

Таканаречените анехоични комори постојат на повеќе локации низ светот, како онаа во лабораторијата Орфилд во Минесота, која влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Слична просторија постои и на Универзитетот Саут Банк (Лондон), а на посетителите им се препорачува да не поминуваат повеќе од 45 минути во неа.

Причината? Научниците не сакаат луѓето да го изгубат умот.

„Ги предизвикуваме посетителите да поминуваат време во комората, во темнината. Но, ве предупредуваме. Колку е потивка собата, толку повеќе работи ќе слушате. Како функционираат твоето срце, понекогаш и белите дробови“, изјави дизајнерот Стивен Орфилд.

Пред осум години, репортерот на UNILAD постави рекорд во „најтивката соба“, каде што поминал 67 минути, а оттогаш многу предизвикувачи сакаат да ги тестираат своите граници.

Меѓу нив е и јутјуберот Калукс кој го опиша својот престој во комората и правилата што мораше да ги следи:

1. Предизвикувачот мора да биде сам во собата.

2. Не е дозволено спиење.

3. Предизвикувачот мора постојано да биде под надзор.

4. Звукот мора да остане под 25 децибели.

5. На предизвикувачот му е дозволено да зборува до една минута (на секои пет минути).

6. На предизвикувачот му е дозволено да ја напушти просторијата во секое време.

По обиколката на лабораторијата, момчето останало само во комората, а не поминало долго и работите станале чудни, пренесува LadBible.

По пет минути почнал да се чувствува дезориентиран, бидејќи имал силно зуење во ушите.

Поминале уште 10 минути, а Јутјуберот пријавил дека видел светла како „танцуваат“ во собата. По 30 минути го слушнал звукот на сопствениот крвоток.

Кога поминал 60 минути, младиот човек за малку ќе се откажал, бидејќи пријавил дека има халуцинации. Сепак, издржал и поставил нов рекорд - 86 минути.

На прашањето како ќе го опише престојот во комората, тој накратко рече: „Беше чудно“.

Човек уживал додека јадел сладолед, кога наеднаш се шокирал- во него имало отсечен човечки прст

Бизарна приказна доаѓа од Мумбаи, каде Орлем Брендон Серао тврди дека пронашол дел од отсечен прст во сладолед.

Неговата сестра нарачала три корнети од позната марка, кои и биле доставени на домашна адреса на 13 јуни, пишува Дејли мејл.

Орлем едвај чекал да се разлади со вкусното уживање.

„Изедов половина од сладоледот и почувствував нешто тврдо во устата. Мислев дека е орев или парче чоколадо, но сепак го исплукав“, рекол тој.

Човекот истакнува дека работи како лекар и знае „како изгледаат делови од човечкото тело“.

„Погледав внимателно за што се работи и јасно ги видов ноктот и отпечатокот на јаболчната коска. Се чини дека е палец“, тврди Орлем.

„Чудната работа“ ја спакувал во најлонска кеса и заедно со пријавата ѝ ја предал на полицијата.

„Примерокот е испратен на вештачење за дефинитивно да се утврди неговото потекло“, соопштија надлежните.

Локалните медиуми јавуваат дека е покрената истрага во компанијата што го произведува ледениот десерт.

Морбидно: Жена украла погребално возило заедно со покојникот, го оставила на необично место

Жена од Тексас е уапсена оваа недела бидејќи наводно украла погребна кола пред болница, во која се наоѓало тело на починатиот.

Валери Треглор-Елис (36) од Ајсл, рурално предградие на Форт Ворт, е обвинета за кражба на автомобил и злоупотреба на труп, според полицискиот оддел во Форт Ворт, пренесува Law&Crime.

Инцидентот се случил во вторникот вечерта околу 19 часот, кога полицијата првпат добила дојава за украдено возило од еден од бројните паркинзи на блиската болница, позната по итните служби и психијатриските служби.

Кога полицајците пристигнале, дознале дека возачот на погребната кола го оставил своето возило - и починатиот - за да извадат друго тело од болницата, се вели во полицискиот извештај. Меѓутоа, кога се вратил, и возилото и починатиот внатре ги немало.

„Додека возачот бил во болница, осомничената, возрасна жена, влегла во возилото без возачка дозвола и побегнала од паркингот“, изјави за Law&Crime портпаролот на полицијата во Форт Ворт.

Возилото било пронајдено набргу потоа на околу две милји западно на долга, стрмна и ридска споредна улица што формира голем дел од источната граница на огромната зоолошка градина Форт Ворт од 64 хектари.

„Украденото возило и телото на починатиот подоцна се пронајдени и вратени недопрени, без оштетувања“, соопшти полицијата.

Наводно, безбедносните камери ја покажале осомничената како излегува од возилото и бега.

„Осомничената набрзо е пронајдена и без инциденти приведена и пренесена во градскиот затвор“, соопштија од полицијата.

„Возилото и починатото лице се вратени на возачот на погребалното.“

Мотивот за инцидентот засега е непознат, а органите на прогонот јавно не шпекулираат за наводната кражба, наведува овој портал.

Чудо во Тајланд: Слоница роди близнаци (ВИДЕО)

Азиски слон во централниот дел на Тајланд роди близнаци, што вработените го опишаа како чудо.

Никој не очекуваше дека мајката, 36-годишната Чамчури, ќе роди близнаци, а кога минатиот петок таа првпат роди машко младенче, вработените во палатата за слонови Ајутаја и фармата за слонови Крал Краал сметаа дека раѓањето завршило, објави Би-Би-Си.

Додека го чистеле првото младенче и му помагале да стане, слушнале силен удар и виделе дека Чамчури родила второ младенче, овој пат женско. По второто раѓање, персоналот морал да ја спречи мајката да не го згази женското младенче, откако ја фатила паника и повредила негувателка.

Близнаците се случуваат само кај еден процент од раѓањата на слонови, а паровите близнаци машко-женски се уште поретки, според истражувачката организација „Спасете ги слоновите“.

„Отсекогаш сакавме да видиме близнаци слонови, но не секој може да го види тоа бидејќи тоа не се случува често“, изјави за Би-Би-Си ветеринарот Лардтонгтар Мипан, која пораснала на оваа фарма за слонови и самата е мајка на близнаци.

Шарин Сомванг, 31-годишна негувачка на слонови, т.н махут, ја скршила ногата додека го задржувала слонот.

„Бев толку среќна што дури и не почувствував никаква болка“, изјави таа за Би-Би-Си, додавајќи дека степенот на повредите го сфатила дури кога била пренесена во болница.

Слоновите се сметаат за свети во Тајланд, каде што мнозинството од населението се будисти. Тие се и национален симбол. На посетителите на паркот, вклучувајќи ги и децата, им е дозволено да ги видат близнаците, но само откако ќе им ги дезинфицираат чевлите и рацете.

Младенчињата ќе бидат именувани седум дена по раѓањето, во согласност со тајландските обичаи. Со тежина од 55 килограми, женското слонче е малку помало од вообичаеното и мора да стои на столче додека се храни од мајка си. Нејзиниот брат со 60 килограми е потежок.

притисни ентер