Бисли од ВФП: Само два отсто од богатството на Илон Маск може да го реши гладот ​​во светот

 Мала група исклучително богати поединци може да помогне во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното богатство, вели директорот на Светската програма за храна при Обединетите Нации (ВФП), Дејвид Бисли.

– Ни требаат шест милијарди долари за помош на 42 милионa луѓе кои буквално ќе умрат ако не им помогнеме. Не е комплицирано! …Милијардерите треба да дојдат на помош веќе еднаш засекогаш, изјави Бисли за Си-Ен-Ен, наведувајќи ги двајцата најбогати луѓе во светот – Џеф Безос и Илон Маск.

Извршниот директор на „Тесла", Илон Маск поседува богатство вредно 289 милијарди долари, според „Блумберг", што значи дека со само два отсто од својот имот, според наводите, може да го реши проблемот. Богатството на американските милијардери е речиси двојно зголемено од почетокот на пандемијата и сега изнесува 5,04 трилиони.

– „Совршената бура", комбинација од неколку кризи, како климатските промени и пандемијата на Ковид-19, значи дека многу нации „гладни тропаат на вратата", рече Бисли.

Половина од населението на Авганистан, на пр., односно 22,8 милиони луѓе, се соочуваат со сериозна криза со глад, според извештај на ВФП објавен завчера. Огромната невработеност и неликвидноста значат дека земјата е на работ на хуманитарна криза и 3,2 милиони деца на возраст под пет години се загрозени, се заклучува во извештајот.

Серијата нови извештаи од администрацијата на Бајден нагласуваат строго предупредување – влијанијата од климатските промени ќе бидат сеопфатни и ќе претставуваат проблем за секоја држава во светот. Според наводите, климатските промени ја поттикнуваат миграцијата, што е првпат властите во САД официјално да ја признаат врската меѓу климата и преселувањето. ВФП предупредуваше на овој тренд во минатото, особено за тн. „Сув коридор" во Средна Америка.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер