Биогасна електрана произведува електрична енергија од отпадот од фармите во источна Македонија

Од органски отпад до електрична енергија.

Отпадот од фармите во источна Македонија повеќе нема да ја загадува животната средина туку од него се прави струја во био гасната електрана во општина Лозово. Инвестицијата е на компаниите „Централ инвест“ и „Феро инвест“ на поранешниот вицепремиер Анѓушев.

„Био ентерпрајз“ е целосно еколошки систем, со најмодерна технологија која има висока ефикасност, ефективност и максимална производствена моќ.

Од органски отпад до електрична енергија. Биогасната електрана во село Сарамзалино, општина Лозово, која започна со работа минатата година во декември е вредна 12 милиони евра, а се градеше 2 години. Електрана е систем кој е целосно еколошки, за разлика од фотонапонските електрани кои исто така не загадуваат, био гасните дури и го разградуваат биолошкиот отпад, даваат гориво а нуспродукт е природно течно ѓубриво и хумус кои се користат во земјоделството. Од оваа електрана со струја може да се снабдат 3,500 семејства или 15,000 жители.

-Електраната се градеше две години, инвестицијата е 12 милиони евра и годишно произведува 17 илјади киловат часови струја, менува 16 тони јаглерод диоксид кој се испушта во атмосферата или заменува 700.000 дрва во шума што треба да го прочистат воздухот. Од оваа електрана со струја може да се снабдат 3.500 семејства или 15.000 жители.- Кочо Анѓушев – „Феро инвест“

Како инвеститори освен Фероинвест се јавуваат и фирмата за амбалажа од Охрид АСП-ПАК и најголемата фирма за одгледување на свињи во Македонија „Агриа“ чии сопственици истакнаа дека оваа електрана го решава проблемот со увозот на вештачки земјоделски ѓубрива како и прашањето со екологијата и одложувањето на отпадот од фармите

Освен електраната, новинарите имаа можност да ја посетат и компанијата „Брако“ во сопственост на Анѓушев, каде македонски инжењери со најсовремени машини во четири фабрики меѓудругото произведуваат и електрични дизел и хидрогенски возила за чистење, а 95% од производството се извезува надвор од Македонија.

Прво изненадување на ЕУРО 2024, Словачка подобра од фаворитот Белгија

Словачките фудбалери  го направија првото големо изненадување на ЕУРО 2024 во Германија. 

Словачките фудбалери во Франкфурт изненадувачки ја поразија фаворизираната Белгија со минимални 1:0, во првото коло од групата Е на Европското првенство.

Стрелец на победничкиот гол беше Иван Шранц во седмата минута од натпреварот.

Белгија имаше свои шанси против Словачка, пред се Ромелу Лукаку, кој беше оправдано поништен од ВАР за два гола на овој меч.

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Ирскиот премиер Сајмон Харис попладнево изјави дека на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, на кој ќе се разговара за распределбата на функциите во европските институции.

Ирскиот премиер Сајмон Харис попладнево изјави дека на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, на кој ќе се разговара за распределбата на функциите во европските институции, нема да бидат донесени одлуки и изрази надеж дека тие ќе бидат донесени на крајот на месецот.

Харис, по пристигнувањето на состанокот во Брисел, за новинарите изјави дека факт е дека актуелната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, е водечки кандидат на партијата која освои најмногу мандати на изборите за Европскиот парламент, што се одржаа од 6 до 9 јуни.

„Нашите разговори ќе започнат вечерва. Вечерва нема да бидат донесени одлуки, тие одлуки ќе бидат донесени, се надевам, на крајот на овој месец“, рече Харис.

Звезда и Партизан и следната сеона ученици во Евролигата!

Евролигата  ги објави 18 екипи кои ќе бидат учесници во Евролигата за следната сезона.

На состанокот акционерите( клубовите) на најелитното кошаркарско натпреварување во Европа, Евролигата дефинитивно ја потврдија одлуката за која се зборуваше подолго време.

Во следната сезона очекувано во елитното друштво ќе ја нема Валенсија која ќе го продолжи натпреварувањето во Еврокупот.

На радост на фановите на кошаркарските гиганти од Белград, Црвена Звезда и Партизан „вечните“ ривали трета година по ред ќе бидат дел сЕвролигата.

Следната сезона во Евролигата ќе играат и : Реал Мадрид, Барселона, Басконија, Панатинаикос, Олимпијакос, Асвел, Монако, Париз, Фенербахче, Анадолу Ефес, Олимпија Милано, Виртус Болоња, Макаби Тел Авив, Жалгирис, Баерн Минхен, Алба Берлин, .

притисни ентер