Безос планира да изгради прва приватна вселенска станица во земјината орбита

Извршниот директор и основач на Blue Origin од Сиетл и основачот на Amazon, Џеф Безос, објави дека планира да ја изгради првата приватна вселенска станица во орбитата помеѓу 2025 и 2030 година.

Безос ја развива станицата таканаречена Orbital Reef со неколку партнери, вклучувајќи го и Боинг, соопштила компанијата.

Orbital Reef ќе служи како еден вид „мешовит бизнис парк“ и ќе биде наменет за различни клиенти, заинтересирани за истражување, индустриски и меѓународни клиенти, но и за туристи.

Blue Origin неодамна се најде на насловните страници по лансирањето во вселената на 90-годишната икона на „Ѕвездени патеки“, Вилијам Шатнер, кој го промовираше вселенскиот туризам за време на неговиот краток престој.

Најголемата вселенска станица каде што астронаутите остануваат најдолго денес е Меѓународната вселенска станица (ISS), управувана од американската вселенска агенција НАСА со бројни партнерски агенции од целиот свет.

Од 2000 година, ISS е постојано населена со ротирачки состав на астронаути.

И Кина во моментов работи на изградба на сопствената вселенска станица Тиангонг, а неколку други приватни компании веќе ги истакнаа плановите за комерцијални вселенски станици.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер