Белгија и Украина потпишаа договор за 977 милиони евра воена помош и 30 авиони Ф-16

Претседателот на Украина Володимир Зеленски објави дека денеска во Брисел потпишал билатерален договор за безбедност и долгорочна поддршка со белгискиот премиер Александар де Кро.

Претседателот на Украина Володимир Зеленски објави дека денеска во Брисел потпишал билатерален договор за безбедност и долгорочна поддршка со белгискиот премиер Александар де Кро, што предвидува 977 милиони евра воена помош од Белгија за Украина оваа година и трансфер на 30 борбени авиони Ф-16.

Зеленски во објава на социјалната мрежа Х прецизираше дека испораката на авионите ќе започне оваа година, а сите ќе бидат испорачани во Украина до 2028 година, пренесува Укринформ.

Според него, договорот, меѓу другото, гарантира навремена безбедносна помош од Белгија, модерни оклопни возила, опрема за авијацијата и воздушната одбрана на Украина, како и учество во коалицијата за снабдување со артилериска муниција на Киев и воена обука.

„Документот предвидува и зголемување на соработката во одбранбената индустрија, поддршка на украинската формула за мир, зајакнување на санкциите против Русија, компензација за штетите, одговорност на агресорите, употреба на замрзнати руски средства и закрепнување на економијата“, рече Зеленски.

Како што објави Укринформ, Украина веќе има склучено десет билатерални безбедносни договори со Велика Британија, Германија, Франција, Данска, Канада, Италија, Холандија, Финска, Латвија и Шпанија, а овие документи се потпишани како дел од имплементацијата на Заедничката Г7. Декларација за поддршка на Украина.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер