Бајден: Ги разбирам прашањата за мојата возраст

Џо Бајден, најстариот американски претседател во историјата на земјата, вчера изјави дека го разбира фокусот на неговата возраст, но дека се кандидира за реизбор затоа што Доналд Трамп сака да ја „уништи“ американската демократија.

Осумдесет-годишникот обично избегнува такви прашања, но вели дека неговото искуство му помогнало да се справи со кризи како Украина и Ковид.

Се чини дека многу луѓе се фокусирани на мојата возраст. Го сфаќам, верувајте ми, го добивам повеќе од кој било. Се кандидирам затоа што демократијата е загрозена, бидејќи во 2024 година демократијата е повторно на гласање. И нека нема сомнеж, Доналд Трамп и неговите МАГА републиканци се решени да ја уништат американската демократија, рече Бајден.

Анкетите покажуваат дека американските гласачи се загрижени за возраста на Бајден пред веројатниот реванш следната година против Трамп, кого го порази во 2020 година.

Бајден, кој оваа недела присуствува на Генералното собрание на ОН во Њујорк, би имал 86 години на крајот на вториот мандат, а неговите републикански противници немилосрдно го таргетираат.

„Гответе со Дракче“ - Палачинки

Во понеделник (17.06.2024) во емисијата гостин ни беше Милена Антовска Станковска.

Состојки за денешниот рецепт:

1 филџан брашно

1 лажица шеќер

2 лажички пециво

малку сол

1 филџан млеко

1 јајце

малку растопен путер

Погледнете како се подготвува овој рецепт:

Мбапе се пошегува по повредата на носот

 Францускиот фудбалер Килијан Мбапе се огласи по повредата добиена синоќа на натпреварот против Австрија на Евро 2024 (1:0).

- Идеи за маска? – напиша Мбапе на социјалната мрежа Икс.

Дваесет и петгодишниот Французин се судри со австрискиот дефанзивец Кевин Дансо во 86. минута од натпреварот, по што заврши на тревникот.

Првично се претпоставуваше дека ќе му треба операција, но по прегледот во болницата во Дизелдорф беше одлучено повредата да се санира без оперативен зафат.

Во вториот натпревар на ЕП 2024 Франција ќе игра против Холандија на 21 јуни, истиот ден Австрија ќе се сретне со Полска. /МИА

Изгореа складишта за нафта во Ростовската област по напад со дронови

Складишта за нафта горат по напад со дронови рано утринава во градот Азов, што се наоѓа во руската Рорстовска област, соопштија руските власти.

-Според прелиминарните податоци, нема жртви, напиша гувернерот на Ростовската област, што граничи со Украина, Василиј Голубев на Телеграм.

Руското Министерство за вонредни ситуации објави на Телеграм дека десетици пожарникари се вклучени во гаснење на пожарот.

Засега западни медиуми не можат да ја потврдат информацијата и дека од Украина нема информации. Киев често вели дека ударните локации на руската енергетска, воена и транспортна инфраструктура негативно влијаат на воените способности на Москва.

Градот Азов се наоѓа на реката Дон, на околу 16 километри од Азовското Море./МИА

притисни ентер