Автономни "Roboats" се тестираат во каналите низ Амстердам, набргу ќе влезат во употреба(ВИДЕО)

Посетителите на Амстердам наскоро може да видат самоуправувачко водено возило со големина на мал автомобил кој тивко крстари низ неговите древни канали, превезувајќи патници и товар или ѓубре.

Наскоро роботот на електричен погон ќе има попривлечно име од „автономно пловечко возило“ за проектот што треба да го започне тест патувањето насочено кон подобрување на опциите за транспорт во преполниот град.

„Имаме многу патен сообраќај и метеж, е-трговија, логистиката ги преполни малите улици во градот“, рече Стефан ван Дијк, директор за иновации на Институтот за напредни решенија во Амстердам, кој работи роботски дизајн и инженеринг со Институтот во Масачусетс (MIT).

„Во исто време имаме доста отворена вода во каналите… така што развивме самоуправувачки, автономен брод кој ќе помогне да се развезуваат луѓе низ градот, како и за логистика“.

По четири години тестирање со помали верзии и доработка на концептот, производителите денесака ги покажаа првите два функционални роботи со целосна големина.

Една од првите тест-апликации на Craft би била за скромна, но важна задача: собирање ѓубре.

Работата најчесто ја вршат камиони, но тие претставуваат опасност по безбедноста и предизвикуваат метеж во тесните улички на градот. Наместо тоа, роботите стационирани на крајбрежјето ќе служат како лебдечки корпи за ѓубре, кои ќе се вратат во базата кога ќе бидат полни.

Ван Дијк рече дека градот, кој го поддржува проектот, размислува за локации за пилот-проект за собирање ѓубре на почетокот на следната година.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер