Автобуска несреќа во Црна Гора: Двајца загинати и 17 повредени, кога автобус падна во бездна

Најмалку две лица загинаа, а 17 се повредени во сообраќајна несреќа што се случи на патот Цетиње-Будва.

Vijesti.me пишува дека автобусот слетал меѓу Обзовица и Брајиќ. Според првичните информации, во автобусот имало меѓу 30 и 35 патници.

Возачот на автобусот е приведен во полиција. Во 13:10 часот е завршена потрагата по остатоците од автобусот. Се уште се пребарува областа за да се утврди дали некој паднал од автобусот. Автобусот на компанијата „Паповиќ“ превезувал патници на релација Никшиќ-Будва.

Сообраќајот се одвива по третата лента за да може возилата на брзата помош што побрзо да ги пренесат повредените патници до болниците. На местото на несреќата се испратени сите расположливи полициски сили од Будва и Цетиње. На местото на настанот пристигнале и три противпожарни возила.

На екипите на итната помош, лекарите и медицинскиот персонал на Клиничкиот центар, како и на цетинската болница им е дадена препорака сите екипи да бидат подготвени да ги примат повредените. Медиумите јавуваат дека возачот наеднаш излетал од патот и на полицијата ѝ рекол дека наеднаш почувствувал силна болка во главата.

„На магистралниот пат Цетиње-Будва се случи сообраќајна незгода, поради што автобусот излетал од патот. На лице место се сите расположливи единици на Полициската управа, итната медицинска помош и Управата за итни случаи Ситуации“, соопшти црногорската полиција.

Претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, упати сочувство до семејствата на загинатите, изразувајќи надеж за брзо закрепнување на повредените. „Изненаден сум од веста за сообраќајната несреќа во Обзовица, нашите мисли се со семејствата на загинатите и повредените“, напиша Милатовиќ на социјалната мрежа Икс.

Топлотен бран во Саудиска Арабија, во Мека измерени 51,8 степени, расте бројот на смртни случаи

 Саудиска Арабија денеска предупреди на екстремно високи температури во Мека, каде што се потврдени повеќе од десетина смртни случаи поврзани со жештините за време на аџилакот, а температурите надминуваат 50 степени Целзиусови.

Годишниот аџилак, еден од најголемите верски собири во светот, се одржува оваа година во лето, кога е особено жешко во Саудиска Арабија.

Само вчера имало повеќе од 2.700 случаи со „исцрпеност поради жештина“, објави саудиското Министерство за здравство.

Температурите во Мека денеска, каде што аџиите го завршуваат хаџот, треба да се достигнат 49 степени Целзиусови.

„Денес светите места бележат највисоки температури од почетокот на хаџот и можат да достигнат до 49 степени. Ги советуваме Божјите гости да не се изложуваат на Сонце“, соопшти Министерството, а пренесува државната телевизија.

Саудиската метеоролошка служба објави на платформата „Икс“ дека температурата во Мека достигнала 51,8 степени.

Јорданското Министерство за надворешни работи вчера соопшти дека поради сончаница предизвикана од екстремна жештина починале 14 јордански аџии, а 17 се водат како исчезнати.

Техеран соопшти дека загинале пет ирански аџии, без да ја прецизира причината за нивната смрт. Дакар објави дека загинале тројца сенегалски аџии.

Аџилакот годинава собра речиси 1,8 милиони луѓе, од кои 1,6 милиони од странство, објавија саудиските власти.

Мицкоски: Нема да дозволам ВМРО-ДПМНЕ да стане тоа што е СДСМ

Нема да дозволам ВМРО-ДПМНЕ да стане тоа што е СДСМ, ниту пак ќе дозволам „Вреди“ да стане тоа што беше ДУИ. 

Ќе има работа, но и одговорност, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски од Велес, на прославата на која партијата одбележа 34 години постоење. Мицкоски пред членството вети дека новата Влада наместо со штетни договори, ќе ја води Македонија напред со многу труд, борба со криминалот и корупцијата и достоинствен живот за сите граѓани. „Немаме сто дена, ниту грејс период… Не може никој од вас да има приватни бизнисни и да води институции – порача Мицкоски.

-Во изминатиот период кога се договараше оваа влада внимателно ги следев оние пораки од одредени политички центри од новата опозиција дека премногу им се дало на коалицијата Вреди што е ноторна измислица, замислете тие кои коленичеа во Речица кои 7 години беа главни измеќари на ДУИ нам кои повративме најмалку три четвртини од позициите кои ги изгубија ни велат дека сме дале премногу. Се додека албанските и другите коалициони партнери работат по закон и во интерес на државата ќе бидеме еднакви партнери во Владата, изјави Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ упати повик и до СДСМ за национално единство за најважните државни прашања, им посака побрзо да се консолидираат во успешна опозиција и покрај длабоката поделеност во партијата кажа дека во него имаат партнер за иднината на државата.

-Им подавам рака за македонско национално единство за сите важни прашања за државата. Посакувам да ги надминат огромните проблеми и да седнеме на маса да разговараме за иднината на нашата татковина. Секако ова никако не треба да го сфатат како амнестирање од одговорноста за криминалите, но значи дека во нив ќе гледам партнер со кого имаме одговорност поради сегашните и идните генерации да работиме на создавање на единствени државни позиции кога станува збор за суштинските прашања од важност за Македонија, изјави Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ според Мицкоски во изминатите 34 години имала многу светли моменти кои ги направиле горди, но имало и моменти кога се грешело и кои нанесувале штета. Но, како актуелен претседател кажа дека ќе се однесува со еднаква почит кон секој претходен претседател на ВМРО-ДПМНЕ - и кон Љубчо Георгиевски и кон Никола Груевски, како што рече без оглед на тоа колку се далечни или блиски нивните ставови со она што е ВМРО-ДПМНЕ денес.

Успешен Мото фест во Кавадарци

Уште еден успешен Мото фест.

-Како и секоја година така и денеска јас како градоначалник и Општина Кавадарци,м даваме максимална поддршка на Мото фестот организиран од Тиквеш рајдер, истакна првиот човек на Кавадарци, Митко Јанчев.

притисни ентер