Австриски скијач во полна брзина налета на новинар (ВИДЕО)

Овој викенд почна новата скијачка сезона за Светскиот куп.

Вчера жените возеа велеслалом , а денеска во истата дисциплина се натпреваруваа мажите.

На вчерашниот тренинг за мажи во Солден, се случи инцидент. Хрватскиот радио-репортер Крешимир Готлин за малку ќе настрадаше . Готлин застана на патеката и чекаше да помине хрватскиот скијач Филип Зубчиќ за да го снима, а во еден момент австрискиот скијач Мануел Фелер налета на него и го покоси.

За среќа, никој не е повреден.

Половина од барањата за информации од јавен интерес остануваат неодговорени

И една година по стапувањето на сила на законот за слободен пристап до информации, невладините ценат дека, нема свест кај институциите сами да ги објавуваат информациите со кои располагаат.

Половина од барањата за информирации од државните институции остануваа без одговор. Од скоро 500 барања испаратени од Центарот за граѓански комуникации во првата половина од годинава, на половина од нив институциите од кои се барала некаква информација не ја доставиле во законскиот рок, велат од центарот. И една година по стапувањето на сила на законот за слободен пристап до информации, невладините ценат дека, нема свест кај институциите сами да ги објавуваат информациите со кои располагаат.

Најчести баратели на информации се граѓаните, новинарите и невладините кои до агенцијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите се пожалиле поради “молчење на управата”. Во година на коронакризата најмногу информации се барале од здравството, па оттаму само 200 жалби на адреса на агенцијата пристигнале поради недобиени одговори од здравствените институции.

Падот во транспарентноста на државните институции се правда и со епидемијата. Владиниот национален координатор за одговорно владеење и транспарентност Роберт Поповски за Канал 5 вели:

-Можеби во изминатиот период се случиле дел од забелешките на кои укажуваат невладините но треба да се има предвид и редуцираниот број на вработени поради пандемијата по чие завршување ќе се инсистира на максимална транспарентност. Колку е поголема транспарентноста толку помал ќе биде бројот на барања кои пристигнуваат врз основа на Законот.-Роберт Поповски – Национален координатор за одговорно владеење и транспарентност.

Се очекува дека државните институции и агенции ќе демонстрираат поголема отвореност за давање информации од јавен интерес по обуките на службениците задолжени за навремено давање на информации.

Царовска: Унапредувањето на стручното образование е наш приоритет

Воведовме стипендии за бараните струки. 

Посветено работиме за да се врати достоинството на средните стручни училишта, а учениците да ја сфатат нивната вредност, за да образуваме нови генерации млади луѓе барани на пазарот на труд, рече министерката за образование и наука Мила Царовска по посетата на средното електро-машинско училиште „Коле Нехтенин“ во Штип. Министерката, заедно со в.д. градоначалникот Јане Миланов, со директорот и наставниците на основното училиште „Гоце Делчев“ разговараа за текот на наставата, а се сретнаа и со ректорот на УГД Блажо Боев.

„Стручното образование за МОН и за Владата останува висок приоритет. Со вложување во средното стручно образование создаваме граѓани коишто се работоспособни и директно може да се вклучат на пазарот на труд, но имаат и можност да се вклучат и во високото образование. Овие кабинети кои ги видов тука навистина даваат можност учениците да се стекнат со практични вештини. Интенцијата на МОН во наредниот период е преку тесна врска со компаниите да се обезбеди можност праксата да се изведува во компаниите или што поголем број училишта да се поврзат со компании и да се воспостави системот на дуално образование“, изјави Царовска.

Со тоа, третина од средното образование би се изведувало во реален производствен процес, а директното остручување им дава подобра стартна шанса на сите ученици кои завршуваат стручно образование.

„Оваа година ја променивме политиката за стипендирање и за прв пат се воведоа стипендии за стручните училишта. На денешната владина седница се зголеми бројот на стипендии за електротехничката струка, затоа што имавме повеќе апликации. Од 9 се зголеми на 23 за да може да ги опфатиме сите ученици коишто сакаат да бидат стипендирани, а се од електро струката, којашто е значајна за целата индустрија во нашата земја“, нагласи министерката Царовска.

Од годинава воведени се ученички стипендии за избрани дефицитарни струки: машинска, земјоделско-ветеринарна, текстилно-кожарска, електро-техничка и градежно-геодетска струка.

Министерката Царовска посочи дека посебно внимание се посветува на подобрувањето на условите во училиштата. Во средно училиште „Коле Нехтенин“ завршена е реконструкцијата на кровот, што е целосна инвестиција на Министерството за образование и наука во вкупен износ од 17,5 милиони денари. Во тек се градежни работи за реновирање на спортската сала во состав на училиштето, што се прави со средства од општината, со цел да се обезбедат подобри услови за физичко воспитание и образование на учениците.

И покрај здравствената криза, наставата се спроведува успешно. Теоретскиот дел учениците го следат онлајн, додека практичниот се реализира со физичко присуство, под здравствени протоколи и мерки.

Министерство за образование и наука

„Катимерини“: Ривалитетот Софија- Скопје создава нова пукнатина на југоисточното крило на НАТО

Инсистирањето на официјална Софија да ги блокира евроинтегративните процеси на Македонија може да создаде раздор и во НАТО – анализира грчкиот весник Катимерини. 

Според весникот, спорот меѓу двете држави би можел да предизвика пукнатина во југоисточното крило на НАТО, кое во моментов е клучно поради американско-рускиот конфликт на влијание во регионот.

Отворените прашања како што наведува весникот би можеле доколку не се решат во блиска иднина да создадат непријателство меѓу двете земји по примерот на Грција и Турција кои иако се дел од НАТО, со години се соперници.

-Приговорите на Бугарија за влез на Македонија во ЕУ не произлегуваат од критериумите за пристап, како што е потребата за зајакнување на демократијата и сузбивање на корупцијата. Наместо тоа, тие се поттикнати од историски тврдења што предизвикуваат национализам на обете страни и во одреден момент наскоро ќе имаат влијание врз НАТО, освен ако не се решат овие разлики.- Катимерини.

Анализата на Катимерини доаѓа на една недела од состанокот на советот на министри на ЕУ во Брисел каде се најавува можно ново вето од официјална Софија. Во пресрет на состанокот, сепак позитивна порака за евроинтегративниот процес на Македонија упати германската канцеларка Ангела Меркел, која порача дека иако се соочуваат со потешкотии, се уште има шанса до крајот на годината земјава да ги започне преговорите за членство.

-Уште еднаш, посветуваме големо внимание на Западен Балкан. Тука има тензии од сите видови, но има и напредок. Берлинскиот процес се покажа како добра иницијатива што дава резултати. Но, ние се бориме меѓувладината конференција со Македонија да се одржи. Албанија направи големи исчекори, но конкретно со Македонија, прашање е дали ќе успееме со тоа навреме, бидејќи има потреба од преговори меѓу Бугарија и Македонија, како што сите знаат,вели Ангела Меркел – Канцелар на Германија.

Со порака за евроинтегративните процеси на земјава се огласи и шефот на македонската дипломатија Бујар Османи. Во обраќање на неформалниот состанок на советот на министри на Унијата, со која претседавал германскиот министер Михаил Рот, Османи како што информираат од МНР, порачал дека иднината на Европа не може да се замисли без интеграција на регионот посочувајќи дека процесот на проширување треба да биде силно вклучен во дебатата за иднината на Европа.

притисни ентер