Австријка која го чувала синот (12) во бокс за кучиња се брани на суд: Сакав да ме слуша

Во тридневното судење, кое започна денеска во регионалниот суд во Кремс, Австрија, мајката која го малтретирала својот 12-годишен син се бранела велејќи дека само „сакала да го прави она што му кажала“.

Вознемирувачката содржина била прикажана како дел од доказите, а на неа е прикажано гладно, видно измачено и болно момче кое трпело насилство со месеци. Црвени рани, џумки на главата, рани на рацете, сето тоа е прикажано на судот во форма на фотографии и видеа, објави Билд.

„Тој само врескаше цело време, не слушаше“, рекла мајката, објаснувајќи зошто го врзала и му ја затворила устата со селотејп.

Таа му испратила фотографии и видеа на својата пријателка и додала дека го ставила во бокс за куче кога тој се заканил дека ќе скокне од прозорецот, а според извештаите, момчето веќе еднаш го направило тоа, во октомври 2022 година.

„Сакав да ме слуша, да го прави тоа што ќе му кажам.“

На суд, мајката и нејзината наводна пријателка, втора обвинета за злоставување на момчето, изгледале резервирано и срамежливо. Според австриските медиуми, нивната блискост изгледа многу чудно „како за врска“.

Според извештаите, мајката ретко го пуштала момчето да оди на училиште, а во повеќето случаи барала совет и дозвола од својата пријателка што да прави.

Кога судијата ја прашал дали го пуштала да оди на училиште, мајката се расплакала.

Следното прашање се однесувало на исхраната на момчето, бидејќи во периодот од пролетта 2022 до ноември 2022 година изгубило повеќе од 20 килограми или 30 отсто од својата телесна тежина. По оваа сцена и двете жени заплакале.

„Мислев дека ќе земе нешто на училиште“, му рекла мајката на судијата кога ја прашале што јадело момчето.

Таа на суд признала сѐ што му правела на момчето.

„Го полив со вода кога не сакаше да стане или кога беше болен. Беше влажен и го отворав прозорецот. Неколку пати на ден по час и половина. Температурите тогаш варираат помеѓу минус 3 и неколку степени“, рече 33. -годишната мајка на суд.

Да потсетиме, едно од најтешките злоставувања на деца во Австрија се случило кога, како што се наведува, мајка (32) и непозната 40-годишна жена со месеци малтретирале момче (12), го чувале во бокс за кучиња и го поливале со ладна вода.

Снимен е моментот пред трагичната смрт на убавата инфлуенсерка Инеса (Вознемирувачко видео)

Девојка од Русија паднала од карпа и починала додека се обидувала да фотографира маж на платформа со поглед на Црното Море.

Сега се појави вознемирувачко видео од смртта.

Инеса Поленко (39) која работела како козметичарка, паднала од висина од 50 метри на плажата подолу.

Претходно беше објавено дека Инеса починала додека правела селфи. Сепак, на видеото се гледа дека Инеса паднала додека фотографирала човек со спектакуларен морски пејзаж зад себе, пренесува Daily Mail.

На видеото се гледа како таа прави чекор назад и ја губи рамнотежата, поради што паѓа преку работ. Немало ограда за да ја спаси.

Шокираниот маж, кој не е именуван, истрчал кон неа, но веќе било доцна.

Таа била пренесена во болница во Абхазија, каде се случила трагедијата.

Медиумите јавуваат дека лекарите се бореле за нејзиниот живот, но за жал таа починала на одделението за интензивна нега истиот ден.

Била погребана во вторникот.

Поленко имала повеќе од 9.000 следбеници на Инстаграм. Таа често објавувала на социјалните мрежи од нејзините неодамнешни патувања низ светот - од Дубаи, Египет и Крим.

Истрагата за точните околности на смртта на 39-годишната козметичарка, која имала неколку клиенти и во Москва и во руското одморалиште Сочи, каде што живеела, е во тек.

Младоженец направи шокантен потег среде свадба: Невесто, барај документи за развод (ВИДЕО)

На многу свадби, невестата и младоженецот се хранат меѓусебно со свадбена торта, а додека некои тоа го прават на традиционален и пристоен начин, некои овој обичај го претвораат во шега - и претеруваат.

На видеото кое невеста го објави на социјалните мрежи може да се види како таа го мачка со парчиња торта лицето на нејзиниот нов сопруг, а тој по неколку секунди го прави истото – но на многу погруб начин што згрози многумина, објави Мирор.

Тој агресивно зел огромно парче торта и ѝ го фрлил во лицето на невестата.

@kelsboyd3 #cakesmash #nobodygotcake #smash #cakesmashchallenge #hedidntgetany #kingston #tennessee #barnofmaplecreek #johndeeergreen #ohno #rusticwedding ♬ Oh No - Kreepa

Во коментарите повеќето пишувале дека ова е првиот аларм дека во него се крие агресивна личност и дека треба да побара документи за развод.

Меѓутоа, по еден куп вакви коментари и предупредувања, невестата се вратила со образложение дека тоа се едноставно „тие двајца“ и дека тоа е нивна шега. „Извинете, но ова е друг вид на хумор, нашиот вид“, порачала таа.

Артета по шокантниот пораз на Арсенал: Сега е моментот

Каков викенд за Манчестер Сити.

Вчера Граѓаните го декласираа Лутон со 5:1 и, се чинеше, барем привремено го зазедоа првото место во Премиер лигата. Но, денеска се случија две мали чуда. Прво Ливерпул загуби дома од Палас со 1:0, а потоа и Арсенал со 2:0 на домашен терен од Астон Вила. Двата гола во Лондон дојдоа во самата завршница. Бејли прв погоди во 84-та, а Воткинс три минути подоцна.

Уште два пати гостинските играчи ја погодија рамката од противничкиот гол. Во 39. минута Воткинс ја погоди стативата, додека во 62. Јури Тилеманс ја погоди гредата. Голем број на шанси имаа и домашните, но не беа прецизни Каи Хаверц, Габриел Жесус, Леандро Тросард и Букајо Сака.

Сити сега е на врвот со 73 бода, додека Арсенал и Ливерпул имаат два бода помалку. Секоја екипа има шест натпревари до крајот.

„Две сосема различни полувремиња. Прво врвот, едно од најдобрите полувремиња што ги одигравме против врвен тим. Требаше да постигнеме три или четири гола. Можеби повеќе. Не успеавме и тоа се одрази во второто полувреме. Ни недостасуваше моментум, немавме проток како во првите 45 минути, а потоа примивме два наивни гола“, изјави тренерот на Арсенал, Микел Артета по натпреварот, а потоа испрати порака до своите играчи да се вратат во играта за титулата и да ја спасат сезоната.

„Не можеме да контролираме што ќе прави Сити. Она што можеме да го направиме е да победуваме. Продолжете да победувате. Сега е моментот. По овој пораз мораме да реагираме. Првата можност да реагираме веќе во среда против Баерн во Лигата на шампионите. Тимот треба да се покаже таму. Ако сакаме да победиме, мора да ги надминеме овие ситуации.“

притисни ентер