Авионот како дом и место за одмор

Честопати авионите можат да бидат повеќе од превозно средство. Така, некои луѓе решиле да си го создадат својот дом од соништата со пренамена на стари авиони. 

За оние, пак, кои би сакале да минат само неколку ноќи во авион, има и хотели што го нудат тоа.

Откако ја изгубила својата куќа во пожар, Џо Ен Асери добила идеја и желба - да живее во авион. Така, купила „Боинг 727“ што бил вон употреба и наменет за отпад, го испратила на место што веќе го поседувала и минала шест месеци во реновирање - најголемиот дел сама. Сѐ тоа завршило со целосно функционален дом со три спални соби, две бањи, па дури и топла бања со када - каде што порано се наоѓала пилотската кабина.

Вкупно, тоа чинело околу 60.000 долари во денешна противвредност.

Асери, инаку козметичарка од Беноа, Мисисипи, САД, немала професионални врски со авијацијата, туку го следела необичниот предлог на нејзиниот зет - контролор на летање. Таа живеела во авионот од 1995. до 1999 година, кога бил непоправливо оштетен откако паднал од камион при преместување во близина, каде што некогашното летало би било отворено и пристапно за јавноста.

Иако таа не е првата личност која некогаш живеела во авион, нејзината посветеност на својот проект имала инспиративен ефект, па сѐ повеќе луѓе го следеле нејзиниот пример. Брус Кембел, електроинженер со приватна пилотска дозвола, ѝ бил еден од првите следбеници. Тој сѐ уште - повеќе од 20 години живее во својот „Боинг 727“, во шумите на Хилсборо, во Орегон.

Мбапе се пошегува по повредата на носот

 Францускиот фудбалер Килијан Мбапе се огласи по повредата добиена синоќа на натпреварот против Австрија на Евро 2024 (1:0).

- Идеи за маска? – напиша Мбапе на социјалната мрежа Икс.

Дваесет и петгодишниот Французин се судри со австрискиот дефанзивец Кевин Дансо во 86. минута од натпреварот, по што заврши на тревникот.

Првично се претпоставуваше дека ќе му треба операција, но по прегледот во болницата во Дизелдорф беше одлучено повредата да се санира без оперативен зафат.

Во вториот натпревар на ЕП 2024 Франција ќе игра против Холандија на 21 јуни, истиот ден Австрија ќе се сретне со Полска. /МИА

Изгореа складишта за нафта во Ростовската област по напад со дронови

Складишта за нафта горат по напад со дронови рано утринава во градот Азов, што се наоѓа во руската Рорстовска област, соопштија руските власти.

-Според прелиминарните податоци, нема жртви, напиша гувернерот на Ростовската област, што граничи со Украина, Василиј Голубев на Телеграм.

Руското Министерство за вонредни ситуации објави на Телеграм дека десетици пожарникари се вклучени во гаснење на пожарот.

Засега западни медиуми не можат да ја потврдат информацијата и дека од Украина нема информации. Киев често вели дека ударните локации на руската енергетска, воена и транспортна инфраструктура негативно влијаат на воените способности на Москва.

Градот Азов се наоѓа на реката Дон, на околу 16 километри од Азовското Море./МИА

Најмалку тројца ранети и осум уапсени демонстранти пред резиденцијата на Нетанјаху во Ерусалим

Најмалку три лица се повредени, а осум се уапсени доцна синоќа во Ерусалим во жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата пред приватната резиденција на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, објавија израелските медиуми.

Според „Тајмс оф Израел“, полицијата употребила водени топови за да ги растера демонстрантите. Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Ерусалим претходно за да го изразат својот протест против владата на Нетанјаху поради неуспехот да постигне договор за заложниците, јави ДПА.

На протест пред зградата на Кнесетот (израелскиот парламент) демонстрантите повикаа на предвремени избори, како и на договор за олеснување на ослободувањето на преостанатите израелски заложници кои се држат во Појасот Газа.

Владата на Нетанјаху ја сочинуваат неговата десничарска верска партија Ликуд, како и екстремно десничарски и ултра-религиозни коалициски партии. /МИА

притисни ентер