Авганистанка убила своја сонародничка во преполн мигрантски камп во Грција

Млада Авганистанка е убиена во кавга од нејзина сонародничка во преполниот бегалски камп Морија на грчкиот остров Лезбос, објави денеска полицијата.

Полицијата потврди за државната мрежа ЕРТ дека инцидентот се случил во петокот вечерта. По убиството, сторителот избегал кон ридовите, но полицијата ја уапсила во текот на ноќта, објави денеска државното радио. Според информациите од полициски извори, причина за жестоката пресметка со фаталниот исход била кавгата меѓу децата на двете жени кои живееле во соседни шатори.

Властите сега ќе ги раздвојат двете семејства и ќе ги сместат на различни места, објави локалниот портал Политикалесос.

Неславниот логор Морија е пренатрупан и судирите меѓу луѓето кои живеат во тешки и крајно лоши услови, понекогаш во колиби и под пластични чаршафи, се чести. Според најновите бројки, има околу 17,000 луѓе кои живеат во и околу кампот - а кампот може официјално да прими 2.757 лица.

Со години, хуманитарните организации и УНХЦР бараат кампот да биде затворен и се борат за подобро сместување на овие луѓе.

притисни ентер