Ауди влегува во Формула 1

Германскиот производител Ауди ќе дебитира во Формула 1 во 2026 година како производител на мотори, објави денеска неговиот извршен директор Маркус Дузман на прес-конференција во Спа-Франкоршамп на маргините на белгиското Гран При.

„Премиум брендот на Фолксваген, Ауди, влегува во Формула 1 моторнирњ трки“, објави производителот на автомобили.

Audi ќе го развие својот хибриден мотор во Нојбург-сур-ле-Денјуб, Баварија и ќе биде партнер со еден од тимовите во Формула 1. Ова партнерство, кое мора да биде објавено до крајот на годината, би можело да биде со Заубер, кој моментално се трка под Alfa Romeo, а придвижуван од Ferrari, пренесува France Presse.

Клучен дел од одлуката на Audi да се приклучи на Формула 1 е целта на тркачката серија да стане јаглеродно неутрална до 2030 година, рече производителот на автомобили, вклучително и новите технички правила насочени кон поголема електрификација и одржливи горива кои ќе се применуваат од 2026 година.

Најавата доаѓа десет дена откако Светскиот совет за моторни спортови на ФИА ги одобри новите регулативи за мотори за болидите на Формула 1 за 2026 година. Моторите, веќе хибридни од 2014 година, ќе забележат зголемување на употребата на електрична енергија од тој датум и исто така ќе користат 100 проценти одржливи горива. „Со новите правила,е вистинско време да се вклучиме“, објасни Дузман.

САД со санкции за 65 лица и ентитети од 17 земји, за корупција и повреда на човековите права

На Меѓународниот ден за борба со корупцијата и во пресрет на Денот на човековите права, САД преземаат десетина акции за промоција на повикот за одговорност за вршителите на корупција и за повредите на човековите права.

САД преземаат десетина акции за промоција на повикот за одговорност за вршителите на корупција и за повредите на човековите права, а со санкции и визни ограничувања за 65 лица и ентитети од 17 земји, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

– Руската инвазија на Украина е суров потсетник дека корумпираните режими се меѓу оние кои најмногу вршат повреди на човековите права и злоупотреби. САД преземаат акции за адресирање на овие сеприсутни глобални предизвици, изјави денеска државниот секретар Ентони Блинкен.

Некои од тие лица и ентитети кои се ставени на списокот на санкции, а според Глобалниот акт Магнитски и Статијата 7031(с) за визни рестрикции на Стејт департментот, се од Иран, Кина, Русија, Северна Кореја, Хаити и Шри Ланка.

Под санкциите на САД се ставени и Централната изборна комисија на Русија и неколку службеници од администрацијата на претседателот Владимир Путин.

– Ја повторуваме нашата осуда за бруталните чинови на насилство на Иран врз мирните демонстранти, тековното негирање на човековите права и основни слободи и сеприсутната репресија и државно спонзорираното насилство врз жените, истакна Блинкен.

– Нашите акции се да ги нарушат и одвратат неселективните задржувања и физичко насилство од страна на Кина врз членови на верски малцински групи во Автономниот регион на Тибет и оние на Северна Кореја каде се забранува слободата на дижење, се напаѓаат барателите на азил и се експлоатира трудот за правење профит за државата, додаде тој.

Бразилска манекенка ги збудале навивачите во Катар

Бразилската манекенка Изабел Гуларт (38) го привлече вниманието кога од трибините ги следеше натпреварите на Бразил.

Заносната бринета соодветно носи жолт ансамбл додека на ракавите ѝ е закачено знамето на нејзината татковина. Оставајќи малку на имагинацијата во тесната облека, Гуларт ја покажа својата завидна фигура и витките нозе. Ја оставила пуштена косата додека се фотографира со насмевка.

Манекенката, која е свршена со германскиот голман Кевин Трап, беше видена како скока од радост на трибините кога Бразил ја победи Јужна Кореја. Резултатот беше 4:1, а со тоа и Бразил го резервира своето место во четвртфиналето. Вечерва, кога Бразилците беа елиминирани од Хрватска, таа не беше забележана на трибините. .

Гуларт беше ангел на Викторија Сикрет од 2005 до 2008 година, а познат е и како модел за Sports Illustrated Swimsuit Issue и Armani Exchange.

Хрватите во транс ја слават победата над Бразил (ВИДЕО)

Хрватска е во транс и се слави низ сите градови во државата.

Бразил падна по драматичната игра и пеналите, а „коцкастите“ уште еднаш ѝ донесоа радост на цела Хрватска.

Сите хрватски градови целосно полудеа во истиот момент откако стана јасно дека Хрватска го победи Бразил на пенали.

притисни ентер