Ауди се прости од својот најатрактивен модел (ВИДЕО)

Воведен е уште во 2006 година.

Во планот за електрификација нема место за секого, а кога станува збор за Audi, еден од првите што стана „технолошки вишок“ е R8, кој досега има видено две верзии. Ова е и покрај фактот што овој модел беше првиот што беше понуден во електрична верзија.

R8 беше замислен во 2003 година, кога беше претставен суперспортскиот концепт на Audi. Првите примероци пристигнаа на патиштата три години подоцна, а како што е познато, Френк Либерти му даде на автомобилот доволно оригинален дизајн што малкумина ја видоа врската со технолошки поврзаното Lamborghini Gallardo. Првично се нудеше со 4.2 V8 мотор од 420 КС, а по неколку години доби верзија 5.2 V10 која остана активна до денес.

Во меѓувреме автомобилот доби Spyder верзија, неколку специјални верзии. Создадени се неколку оригинални верзии, како што е концептот R8 со V12 TDI мотор, но и верзијата e-tron со електричен погон. Сериската верзија на електричниот R8 ја користеше основата на Huracan, исто како моделот од втората генерација претставен во 2015 година.

И овде Audi си поигра со неколку специјални верзии, а доби и верзија со погон на задните тркала. Еволуцијата на моделот ја зголеми моќноста на 610 КС и 560 Nm, односно 620 КС и 580 Nm по редизајнот. Audi сега реши да се збогува со актуелната генерација и да нѐ остави да фантазираме за нов R кој нема да има исклучиво електричен погон.

„Последниот круг“ носи низа прекрасни примероци со лични приказни на нивните сопственици. Додека го гледате видеото, знајте дека со овој модел Audi ќе го повлече V10 моторот, но најверојатно не и името. R8 би требало да добие и трета генерација, најверојатно достапна исклучиво со електричен мотор. И ова и покрај фактот што замената за Huracan најверојатно ќе има хибриден погон со V8 твин турбо бензински мотор.

Вучиќ се судри со неговиот двојник: Ти рече ништо да не потпишуваш (ВИДЕО)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, речиси секој ден објавува видеа на социјалната мрежа TikTok.

Вучиќ, речиси секој ден објавува видеа на социјалната мрежа TikTok, а едно од најгледаните е она во кое преку видео повик разговара со својот doppelgänger, односно со човек кој се претставува на истата мрежа под прекарот „дневна доза на претседателот“.

Нивното прво видео има повеќе од 1,4 милиони прегледи, а решија да снимат уште едно, но овој пат во живо, објави српски Курир.

Видеото започнува така што двојникот на Вучиќ стои на говорница и им се обраќа на публиката и на медиумите со: „Добро попладне, дами и господа“, а потоа кадарот се менува во претседателот кој го прашува: „Извинете, а вие сте?“.

Тогаш неговиот двојник се претставува како претседател на Србија и вели дека има многу важна најава.

Во следниот момент двајцата играат шах, а Вучиќ го проверува.

Додека седи на масата и ги гледа хартиите, Вучиќ му приоѓа и му вели: „Што правиш овде? Тој рече ништо да не потпишуваш“.

@jasamaleksandar Lepo sam rekao da ništa ne potpisuješ. @dnevna.doza.predsednika #jasamaleksandar #srbija🇷🇸 #srbijanesmedastane #dnevnadozapredsednika #follow ♬ original sound - Ja sam Aleksandar

Инаку, човекот што го имитира претседателот се вика Далибор Голубовиќ.

Костовски: Да, како член на СДСМ го осудувам она што се случи во Сопот

Да створиш држава е привилегија на народи која што ја немаат сите во светот.

Да створиш држава е привилегија на народи која што ја немаат сите во светот, ние имаме држава и привилегија е да ја чуваме и негуваме, има дваесет милиони Курди, а немаат држава, ние со два милиони имаме држава. Треба да се почитуваме меѓу себе, да имаме социјалдемократски постулати на рамноправност, еднаквост и солидарност едни спрема други. Со ДУИ имаме коректна соработка, исти стратешки цели за кои се бориме,а тоа е отпочнување на преговорите со ЕУ, откако ја остваривме стратешката цел влез во НАТО и еден граѓански концепт на држава. Ако некој прави етнички тензии во поглед на прикривање на криминали тоа се добро познатите „дечки“ од ВМРО-ДПМНЕ. Дали прикривате нешто вие и вашиот коалиционен оартнер кога нема вода во Тетово. Дали кога вашиот потенцијален партнер вее знамиња на Голема Албанија дали прикривате нешто, бидејќи тоа е зовривање етнички тензии. Да, како член на СДСМ го осудувам она што се случи во Сопот, тоа се ретроградни процеси од пред 145 години, рече Мартин Костовски во вечерашната Само Вистина.

Маскирани лица го симнале црковното знаме и поставиле албанско пред црквата на Попова Шапка

Свештеник пријавил во полиција дека непознати лица го симнале црковното знаме од јарбол на црковниот имот на Попова Шапка.

Две маскирани лица го симнале знамето на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија од јарбол пред храмот Свети Наум Охридски, по што е поставено знаме на Албанија. Претседателот на црковниот одбор го пријавил случајот во СВР Тетово. Настанот е евидентитан преку камери за видео надзор.

-Во 18.05 часот во СВР Тетово, свештеникот од црквата „Св.Наум Охридски Чудотворец“ лоцирана на Попова Шапка, пријавил дека од страна на НН лице од јарболот на црквата е симнато црковното знаме и е поставено знаме на Албанија. информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Сега полицијата презема мерки за расчистување на случајот. /МИА

притисни ентер