Атина: Сериозно повреден полицаец и над 400 приведени по инцидентите

Сериозно повреден полицаец и над 400 приведени по инцидентите за време на одбојкарски натпревар во Атина

Еден полицаец е тешко повреден за време на инцидентите што синоќа се случија во атинска населба пред спортска сала за време на одбојкарскиот натпревар Панатинаикос- Олимпијакос, а приведени се над 400 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Повредениот полицаецот е во критична состојба. Тој за време на инцидентите бил погоден во горниот дел од ногата со пиротехничко средство, кое се запалило, по што бил хоспитализиран со неконтролирано крвавење.

Според болницата 31-годишниот полицаец во текот на ноќта претрпел и срцев удар, лекарите успеале да го вратат во живот и состојбата му се стабилизирала, но сè уште е во животна опасност.

Веднаш по инцидентите, натпреварот бил прекинат, полицијата ја затворила салата и забранила излез за навивачите, со исклучок на жени и деца и биле приведени 424 лица.

Од грчката полиција утрово соопштија дека „за време на натпреварот хулиганите излегоа од салата и се движеа заканувачки кон полицајците, фрлајќи предмети, камења, како и пиротехнички средства директно насочени кон полицајците, при што еден е тешко повреден“.

Хулиганите по инцидентот се вратиле на трибините, од каде што е приведена големата група од над 400 лица, кои и се задржани во Дирекцијата за миграција и се врши целосна проверка на личните податоци, се земаат изјави и слично.

- Горенаведената постапка е под надзор на Обвинителството, ќе биде завршена во следниот период и се следи, бидејќи постојат силни индиции дека меѓу приведените се и сторителите на нападот, соопштија од грчката полиција.

Додадоа дека на стадионот се пронајдени и одземени облека, остатоци од импровизирани запаливи средства, нож на преклоп, остатоци од опожарена облека, петарди и пиротехнички материјали.

Грчките медиуми пишуваат дека инцидентите биле меѓу навивачи на Олимпијакос и полицијата, а навивачите ги нападнале полицајците со молотови коктели и разни предмети, како и со пиротехнички средства.

Министерот за заштита на граѓаните Јанис Иконому во текот на ноќта ја посети болницата каде што е хоспитализиран полицаецот и порача дека нема да остане неказнет убиствениот напад од хулиганите. /МИА

Јутјуберот лут на компаниите со вештачка интелигенција

Големите компании наводно користеле транскрипти на „YouTube“ за да обучуваат модели со вештачка интелигенција без дозвола.

Некои од најголемите светски компании ги обучија своите модели со вештачка интелигенција на податоци кои вклучуваат транскрипти од повеќе од 173.000 видеа на „YouTube“ - и без дозвола.

Ова го откри новата истрага на „Proof News“. Базата на податоци, создадена од непрофитна компанија наречена „EleutherAI“, содржи транскрипти на видеа од повеќе од 48.000 канали на „YouTube“ и е користена од „Apple“, „Nvidia“ и „Anthropic“, меѓу другите компании.

Откритието укажува на една непријатна вистина за вештачката интелигенција: технологијата во голема мера е изградена на податоци земени од креаторите без нивна дозвола или надомест.

Податоците вклучуваат и видео транскрипти од некои од најголемите Јутјубери, како што се Маркез Браунли „MKBHD“и „MrBeast“.

„Apple собра податоци за својата вештачка интелигенција од неколку компании. Една од нив собра тони податоци/транскрипти од видеата на „YouTube“, вклучувајќи го и моето. Ова ќе биде тековен проблем долго време“, објави Браунли на платформата „X“.

Досега, компаниите за вештачка интелигенција не беа транспарентни за тоа кои податоци ги користат за да ги обучуваат своите модели со вештачка интелигенција. На почетокот на овој месец, уметниците и фотографите го критикуваа „Apple“ за необјавување на изворите користени за обука на „Apple Intelligence“ системот.

„YouTube“ го претставува најголемото складиште на видео содржини во светот и е вистински рудник за злато не само за транскрипти, туку и за аудио, видео, слики, што ја прави платформата совршен извор за обука на модели со вештачка интелигенција.

Шумски пожар во Грција во близина на граничниот премин Богородица

Шумски пожар избувна во близина на граничниот премин Богородица од грчка страна, преминот е затворен, превентивно и привремено, најверојатно поради чадот, јави дописничката на МИА од Атина.

Во гаснењето на пожарот интервенираат 39 пожарникари со два пешадиски тима, 12 возила и еден хеликоптер.

Извори од противпожарната служба на Грција за МИА велат дека пожарот е во тек и е во непосредна близина на границата.

Верстапен: Ред Бул треба да се подобри ако сакаме да ја зачуваме лидерската позиција

 Актуелниот светски шампион во Формула 1, Макс Верстапен ја оцени позицијата на тимот пред неделната трка за Големата награда на Унгарија.

Холанѓанецот од тимот на Ред Бул се надева на добри перформанси и победа на „Хунгароринг“.

- Во последните неколку дена бев со тимот и работев многу на симулаторот како подготовка за претстојното унгарско Гран при. И завршивме одлична работа. Трката во Силверстоун се покажа како тешка за нас. Иако донесовме правилни одлуки, сепак треба многу да се подобриме ако сакаме да останеме лидери во вториот дел од сезоната. Имавме силна трка во Унгарија минатата година и имам одлични спомени. Впрочем, таму ја извојувавме дванаесеттата победа во низа. Се надевам дека оваа година ќе имаме силна трка и ќе постигнеме добар резултат, изјави Верстапен.

Во Генералниот пласман за возачи, Верстапен е водечки со 255 бодови, пред Ландо Норис од Мекларен кој има 171, Шарл Леклер од Ферари е трет со 150 бода.

притисни ентер