Атиџе го шармира Холивуд ,на Сара Џесика Паркер и гледаше на кафе

Внимавајте на Оскарите во недела за да ја видите Атиџе Муратова, пишува агенцијата Фран Прес. Престижниот Њујорк Тајмс ја прогласи ,,Медена земја"  за филм на годината , а Атиџе и гледаше на кафе на Сара Џесика Паркер. 

Не можете да ја промашите. Таа ќе биде единствената турско-македонска селанка во ѕвездената публика во театарот „Долби“ во Холивуд.

Додека „Honeyland“,освои рекордни три награди на филмскиот фестивал „Санденс“, Атиџе живееше во една мала куќа од кал и камен без електрична енергија и проточна вода во дивините на Македонија.

Длабоко на Балканот, Атиџе Муратова е последна во долгата линија на македонските диви пчелари. Нејзината приказна е прикажана во „Honeyland“, првиот филм досега номиниран на Оскарите и за најдобар документарен и најдобар филм на странски јазик.

Откако филмот доби две номинации за Оскар, Атиџе стана позната личност која на улица ја запираат холивудските sвезди.

„Сара Џесика Паркер беше многу возбудена што ја запозна откако го виде филмот“, изјави за АФП продуцентот на „Ханиленд“ Атанас Георгиев.

Живеејќи 56 години прилично среќно без телевизија, Атиџе не знаела за „Сексот и градот“, иако таа милосливо и ја гледаше среќата на актерката Сара Џесика Паркер на дното на филџан кафе.

Кога Атиџе отиде да купи фустан што одговара за Оскарите во Скопје, и беа потребни „20 минути за да изоди 200 метри бидејќи толку многу луѓе сакаа да се сликаат селфи со неа“, откри Георгиев.

„Луѓето ја сакаат. Таа стана ѕвезда. Ние немаме друга опција освен да се справиме со тоа некако “, рече Георгиев, кој и го уредуваше филмот, пишува Франс Прес.

„Антрополошки, не требаше да го сториме тоа“, рече Георгиев за холивудската авантура на Атиџе, плашејќи се дека може да стане „како лав во кафез ... Но, имаше голем притисок од јавноста во Македонија“ за таа да оди на Оскарите .

Навистина, контрастот не би можел да биде поостар од осамениот живот на Атиџе во Бекирлија, каде таа ги чува дивите пчели, земајќи половина од медот, така што пчелите секогаш ќе си го доживеат своето време.

Таа и нејзината полуслепа мајка, Назифе, се последни жители на напуштеното планинско село.

Приказната што се расплетува во „Honeyland“ е таква совршена парабола со нашите времиња, додека се плашиме за опстаниокот на планетата, што Њујорк Тајмс го прогласи за „најдобар филм во годината“.

Критичарот А.О. Скот го поздрави „Honeyland“ како „ништо друго освен пронајден еп, реална алегорија во животната средина и застрашувачка комедија за вековниот проблем на неизвесните соседи“.

Полицијата во Минск користи ласерски пушки против демонстрантите (ВИДЕО)

Полицијата во Минск користела ласери и светлечки гранати за да ги растера демонстрантите собрани во западните предградија на Минск, јавува дописникот на ТАСС.

Околу 500 луѓе, претежно млади, се собраа во центарот на Минск.

Белорусија ги одржа претседателските избори на 9 август, а според првичните резултати, претседателот Александар Лукашенко доби поддршка од 80,08 проценти.

По објавувањето на резултатите, избувнаа протести во Минск и неколку други градови.

Властите на Белорусија објавија дека околу 2.000 незадоволни граѓани се уапсени за време на протестите против изборната победа на претседателот Александар Лукашенко.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека повредени се 21 припадник на полицијата и безбедносните служби, од кои петмина биле хоспитализирани.

Од друга страна, претходните два дена загинаа двајца демонстранти , едниот прегазен од полициско возило , а на другиот му експлодирала направа од домашно производство во рацете.

Не платила за чистење смет, ѓубраџиите и се одмаздиле (ВИДЕО)

Браќа кои се занимавале со отстранување на отпад и чистење  куќи се одмаздиле на клиент која, наводно, одбила да плати за нивната работа, истоварувајќи камион полн со ѓубре пред нејзиниот влез.

Џонатан Морган (31) и неговиот брат Калум (27) од Кардиф, во Велс се одмаздиле на жена која не сакала да им плати за услугата. Браќата кои работат на отстранување на отпадот од Кардиф и расчистување на куќите, на 20 јули отстранувале стар мебел и отпад два часа и побарале 120 фунти за нивната работа, пренесува The Sun.

Меѓутоа, откако не платила до следниот ден, тие се вратиле во куќата и го истуриле ѓубрето по патеката.

„Ова им се случува на клиентите кои не плаќаат. Тие добиваат поврат на средства. Бесплатно е“, вели Калум во снимката пред Џон да го растовари отпадот. Еве како изгледаше тоа.

Браќата велат дека тие наплатиле 120 фунти за работата и велат дека станувало збор за работа од 200 фунти. Додаваат дека се чинела како пристојна дама која објаснила дека нема многу пари, па решиле да и наплатат само за да не бидат во загуба.

„Не требаше да заработиме, само сакавме да и помогнеме“, велат тие.

Францускиот премиер предупредува дека епидемијата оди во погрешна насока

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска изјави дека стапката на инфекција со коронавирус во Франција се движи во погрешна насока и дека е потребно заедничко дејствување на национално ниво зашто ситуацијата ќе излезе од контрола.

,,Јавноста станува несовесна”, предупреди премиерот, откако беа пријавени скоро 5.000 нови случаи на ковид-19 од саботата до вчера, според официјалните бројки. Епидемијата однесе повеќе од 30.000 животи во земјата.

Бројот на позитивни тестови за вирусот се зголеми од околу илјада на ден пред три недели на скоро две илјади на ден сега, рече францускиот премиер за време на посетата на главната болница во Монпелје.

Земјата ќе го премине „прагот на претпазливост“ од 20 случаи на 100.000 жители оваа недела, предупреди тој.

Кастекс рече дека француската влада одлучила да ја продолжи забраната за собирање на повеќе од 5.000 лица до крајот на октомври и ќе подготви нови ограничувања за 20-те најголеми градови за да го спречи ширењето на инфекцијата.

Од локалните власти исто така ќе биде побарано да направат повеќе за да ги охрабрат луѓето да носат маски на јавни места низ целата земја.

,,Секоја недела се спроведуваат над 600.000 тестови во Франција, што е задоволително, но може да се направат повеќе за да се опфатат повеќе лица со симптоми, рече премиерот.

„Ако не дејствуваме заедно, ризикуваме дека повторното ширење на епидемијата ќе биде тешко да се контролира“, рече Кастекс.

притисни ентер