Астрономите објавија список на објекти во вселената каде што би можело да има вонземјани

Во јули 2015 година, програмата Breakthrough Initiative (подоцна Breakthrough Listen)  објави дека започнува десетгодишен проект до денес со најголемата потрага по вонземска интелигенција (СЕТИ).

Во последниве години, Breakthrough Listen објави две големи збирки на податоци и најави соработка со мисијата на НАСА , Transitting Exoplanet Survey Satellite (TESS).. Неодамна, оваа програма го објави каталогот „Егзотика“ - список на вселенски објекти што може да содржат знаци на вонземска интелигенција.

Каталогот е претставен во студијата, што неодамна е доставена за објавување астрофизички журнали. Водач на научниот тим што го создаде каталогот е астрономот Брајан Ц. Лаки од истражувачкиот центар Беркли СЕТИ (БСРЦ), пишува Универзум денес.

Каталогот „Егзотика“ содржи над 700 различни вселенски објекти; од комети до галаксии, од најпознати тела до необични небесни феномени. Експертите направиле обид да ги вклучат во каталогот оние предмети со егзотично опкружување во кои може да се развие живот различен од оној што го знаеме.

"Многу откритија во астрономијата беа непланирани. Понекогаш пропуштивме да откриеме нешто ново затоа што не ги баравме сите места; веднаш ги отфрливме некои затоа што верувавме дека ништо не може да се најде таму. Тоа се случи со егзопланетите, на пример. Можевме да ги откриеме порано, пред 90-тите години, кога баравме соларни системи кои се многу различни од нашите“, рече Лаки.

"Досега, најмногу баравме живот каков што го знаеме. Проширените опции за пребарување обезбедени од Breakthrough Listen ни овозможуваат да разгледаме многу поширок спектар на најверојатно опкружувања во кои можат да се развиваат технологии", објасни астрофизичарот Ендру Симион, шеф на Breakthrough Listen.

Каталогот е поделен на четири категории на објекти: прототипови, суперлативи, аномалии и контролни примероци. Меѓу прототипите е барем еден познат вид небесен предмет кој се смета за реална и вредна цел за набљудување. Ова вклучува планети, месечини, sвезди од сите возрасти (млади, стари, црвени гиганти, итн.), Групи на sвезди, галаксии, квазари.

Категоријата суперлативи вклучува предмети во вселената со најекстремни својства, како што се најтоплите планети, sвездите со најголем процент на метал, најоддалечениот квазар, најбрзиот ротирачки пулсар, најгустите галаксии и сл. Категоријата аномалија се однесува на предмети чие однесување научниците сè уште не можат да го објаснат.

Контролните примероци ја вклучуваат ѕвездата Таби, чија осветленост драстично опадна во неколку наврати, меѓуѕвездениот објект Оумуамуа кој летал релативно близу до Земјата во 2017 година, брзи рафали на радио бранови (FRB), и sвезди со вишок инфрацрвено зрачење, што би можело да биде отпадна топлина од вонземска мегаструктура. . Категоријата на контролни примероци вклучува голем број на објекти од кои не се очекуваат конкретно позитивни резултати.

Дневен хороскоп за 8. август 2020 година

Дневен хороскоп за сабота, 8. август 2020 година. 

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Веројатно е изразување на емоции од страна на лице со кое работите или вашата сакана личност ќе ви дојде на работа.

Кариера

Без оглед што не сте богати , денеска ќе заклучите дека сте задоволни од своите приходи. Не е се во парите.

Здравје и совет

Во право сте целосно.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ве очекува трошок на кој не сте сметале и тоа поради една многу драга млада личност. Инаку , вашата врска добро напредува.

Кариера

Во работата се повеќе успевате да ги споите задоволството со обврските. Тоа ве мотивира за да добивате нови креативни идеи.

Здравје и совет

Излезете на свеж воздух.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Другата страна денеска ќе ви ја покаже својата нежност или ќе ви се довери. Бидете внимателни и сетете се како ви беше на вас.

Кариера

Помали несогласувања ќе бидат поврзани со темата за паузи на работното место, но генерално за вас сите рабхоти се подобруваат.

Здравје и совет

Почастете се со нешто што го посакувате.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Довербата што од вас ја очекува другата страна ќе се зацврсти доколку се потрудите да бидете добар слушател. Не е тоа толку тешко.

Кариера

Би можеле да почнете нова работа или нов проект. Подготвени сте за битка и предизвици што ве очекуваат до неговото исполнување.

Здравје и совет

Согледувајте ја реалноста.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Одличен ден за љубов и за изразување на чувствата. Многумина денеска ќе си ја отворат душата и ќе го покажарт своето лавовско срце.

Кариера

Дури и ако не бидете сосема јасни , ќе ве разберат зашто ќе бидете уверливи поради емоциите што ги внесувате во она што ќе го работите.

Здравје и совет

Ќе бидете прифатени.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

И денеска ќе продолжите со вашите љубовни успеси. Оние во врска ќе бидат среќни , а самите секако нека излезат. Се е можно.

Кариера

Како што поминуваат работните часови, вие се повеќе во мислите ќе се насочите кон организирање вечера со пријатно друштво.

Здравје и совет

Здрави сте и весели.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Во длабочината на душата ќе чувствувате несигурност поради празнината во љубовниот живот. Немојте да се внесувате во тоа.

Кариера

Доколку малку застанете , ќе видите дека работите се одвиваат се подобро и подобро. Затоа не се замарајте со ситници.

Здравје и совет

Не може се да биде совршено.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Не се плашете од вашата сериозност и сериозните намери. Можеби сега е време кога тоа може да го покажете во личните односи , кои инаку се добри.

Кариера

Она што вие сега го развивате и го градите, сигурно е дека ќе се развиое во долгорочна работа. Само продолжете.

Здравје и совет

Не е забрането ако сакате да се опуштите.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Било да сте во врска или сами, ќе бидете несигурни во врска со низа прашања каде оди сето ова. Од вас се бара поголема доза на толеранција.

Кариера

Вашите колеги денеска ќе се покажат малку повеќе вешти во уметничките или креативните работи. Тиа ќе се изразуваат , а вие следете ги.

Здравје и совет

Дишете длабоко.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ако сте во врска, ќе настојувате со љубезен и мирен пристап да одржувате солиден статус кво. Самците засега ќе останат осамени.

Кариера

Држете се до проверени правила и почитувајте ги зададените примери. Се што е надвор од тие граници би можело да предизвика пропусти или збрка.

Здравје и совет

Трпение, спасение.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Ќе се занимавате со вашите мали тајни. Анализите за нив ќе ви одземат голем дел од времето , кое инаку ќе го поминевте сами и во двојка.

Кариера

На крајот на еден проект ќе се покаже дека сте направиле повеќе од другите или повеќе отколку што самите од себе очекувавте.

Здравје и совет

Малку пополека и обмислено.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе продолжите да уживате во друштво на саканите лица. Младите би можеле дури и да се вљубат.

Кариера

Во текот на денот ќе забележите дека работите се полесно и полесно. а освен тоа ќе добивате и пофалби.

Здравје и совет

Би можеле да поместите планини.

И покрај вечерашниот неуспех, Роналдо ја испиша историјата на Јувентус

И покрај победата од 2: 1 против Лион во Торино , Јувентус нема да продолжи со натпреварите во Лигата на шампионите.

Со голот против Лион во осмина финалето од Лигата на шампионите, 35-годишниот Кристијано Роналдо стана играч со најмногу голови во една сезона во историјата на Јувентус.

Тоа беше 36-тиот гол на португалскиот напаѓач оваа сезона, со што го собори 95-годишниот рекорд на Ференц Хизрез. Подоцна, Роналдо постигна уште еден погодок во голот на Лион со топовски шут, па стигна до 37. гол оваа сезона.

Од 37 гола дури 14 се постигнати од пенал. Тој исто така има седум асистенции, а оваа сезона, по две години, успеа да постигне гол од слободен удар.

Минатата сезона, во својата прва сезона во Јувентус тој постигна 28 гола со 11 асистенции.

Канада побара милост за своите граѓани осудени на смрт во Кина

Канада е „сериозно загрижена“ од одлуката на Кина да му изрече смртна казна на четвртиот Канаѓанец за обвиненија за шверц на дрога и побара милост за сите Канаѓани кои се соочуваат со смртна казна во таа земја.

Ова денеска го соопштија претставници на канадското Министерство за надворешни работи.

Смртната казна против Канаѓанецот Је Џанхуи, осуден за трговија и производство на дрога, е втора ваква одлука на кинескиот суд за неколку дена.

„Две смртни казни изречени на канадски граѓани во последниве денови е многу загрижувачки“, рече портпаролката на канадското Министерство, Ангела Савард.

Канада се спротивставува на смртна казна во сите случаи, каде било, додаде таа.

„Канада постојано му го пренесува на Кина силното спротивставување на смртната казна и ќе продолжи да го прави тоа“, додаде таа.

„Канада бара милост за сите канадски државјани осудени на смрт и ја повикуваат Кина да покаже милост кон господинот Је“, рече портпаролката.

притисни ентер