Полска ќе предводи дипломатска офанзива за Македонија да добие датум за преговори

Неколку земји-членки на Унијата, предводени од Полска, со посети на Скопје и Тирана почнуваат дипломатска офанзива да се обезбеди датум за преговори за Македонија и Албанија уште во март.

Како што дознава Канал 5, од извори во Брисел, делегација министри за надворешни работи кон почетокот на март планираат да ги посетат двете земји, за како што се вели во иницијативата да се демонстрира европската солидарност. Тајмингот се совпаѓа со периодот на објавување на извештајот за напредокот на двете земји, кој треба да биде и последната формална алка, пред донесувањето на одлуката за преговори на Европскиот Совет на 27-ми март. Ваквата иницијатива е на Варшава, која ја најави шефот на полската дипломатија во Брисел.

-Од 3-5 март сакаме да ги посетиме Скопје и Тирана заедно со министрите на некои други земји, кои ќе ни се придружат. Сакаме да ја демонстрираме нашата солидарност со овие две земји, да го одржиме проевропскиот став и да покажеме дека Европската Унија не ги заборавила овие држави., изјави Јацек Чапутович министер за надворешни работи

Од македонското МНР велат дека се запознати со иницијатиавата и дека се утврдуваат деталите и перидот кога ќе се случи посетата. Извештајот за Македонија и Албанија, според најавите ќе биде објавен од 2 до 4 март, кога се очекува Европската Комисија да препорача отворање преговори со двете земји. Во услови кога Макрон јасно порача дека е подготвен да ја крене рампата, сега останува неизвесно како ќе се изјаснат непредвидливите Холандија и Данска, кои се скептични кон Албанија и се противат Скопје и Тирана да се вреднуваат во пакет.

-Комисијата останува на својата препорака да се отворат преговорите што е можно поскоро со С.Македонија и Албанија. Ние веќе кажавме дека овие две земји го направија она што беше побарано од нив и продолжија со реформите. Видовме дека беше усвоен законот за јавно обвинителство во С.Македонија, тоа е добредојден чекор. Претседателот на ЕК кажа многу јасно дека би сакала тоа да се случи пред самитот во Загреб, но не може да предвидиме како ќе се однесуваат земјите-членки, вели Ана Писонеро, портпарол на Европската Комисија

Македонскиот премиер Оливер Спасовски денеска ја продолжи посетата на Брисел, со средба со претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли. На средбата, на кој присуствуваше и вицепремиерот Османи, двајцата се согласиле дека успешните реформи и новата методологија се важни чекори кој скорешно отпочнување на преговорите за членство.

Кинезите објавија снимка од внатрешноста на нивната нова вселенска станица (ВИДЕО)

Кинеските астронаути вчера пристигнаа на нивната нова станица во орбитата на Земјата, уште еднаш потврдувајќи дека Кина станува нова вселенска сила.

Вселенското летало Шенжу 12 беше лансирано вчера според модулот на вселенската станица Тијанхе од центарот за лансирање Џикуан во северозападна провинција Гансу, а на вселенската станица слета околу седум часа подоцна.

Видео преносот од кинеската Национална вселенска агенција (ЦНСА) покажува како астронаутите влегуваат во јадрото на модулот, а еден од нив се врти за 360 степени. Следните три месеци астронаутите ќе ги поминат во модулот.

Тие наскоро треба да ги подготват своите живеалишта и да го отворат влезот во товарното вселенско летало Тијанжу 2 што претходно се приклучило на основниот модул.

Командант на мисијата е Ни Хаишенг, воздушен пилот од Народноослободителната армија, кој веќе учествувал во две вселенски мисии. Другите двајца астронаути исто така доаѓаат од војската.

Централниот модул на кинеската вселенска станица има одделни простори за живеење за секој астронаут, велосипед за вежбање и центар за комуникација.

Астронаутите поминале повеќе од 6.000 часа обука пред лансирањето, пишува „Сајанс алерт“.

Изградбата започна во април со лансирање на Тијанхе, првиот и најголемиот од трите модули, а станицата се очекува да биде завршена следната година.

Астронаутите Ни Хаишенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо имаат намера да ги испитаат важните функции на главниот модул и да спроведат научни експерименти за време на нивниот престој во вселената.

Уште тројца астронаути треба да долетаат до станицата во октомври.

За да се заврши вселенската станица, ќе бидат лансирани уште два лабораториски модули, секој со тежина од околу 20 тони. За 2022 година се планирани уште два товарни лета и две мисии со екипаж.

Во меѓувреме, Меѓународната вселенска станица (ISS) треба да престане да работи по 2024 година, иако НАСА соопшти дека потенцијално може да остане оперативна и по 2028 година.

Доколку ISS престане да работи во следните неколку години, Кина ќе биде единствената земја што ќе има постојана станица во вселената.

Решиле да ги испразнат улиците од бездомници, па им направиле село под автопат (ВИДЕО)

Пред шест месеци, ко-основачите на хуманитарната организација „Основна храна и лекови“, Хоситл Морено и Ешел Сисанк Елдриџ одлучиле да ја активираат заедницата во градот на американскиот западен брег, Оукленд .

Во 2019 година, Оукленд, град со 425 000 жители, шести по големина во државата Калифорнија, официјално имал четири илјади пријавени бездомници. Упатените веруваат дека пандемијата значително го зголемила тој број.

Градот се обидел да го реши проблемот на неколку начини, вклучително и обезбедување безбедни привремени паркиралишта со преносни тоалети и пристап до електрична енергија. Но, овие места се покажале како бескорисни за оние кои немаат возила, но исто така биле опасни за живот.

Неколку хуманитарни организации кои знаеле што се случува на терен, решиле да организираат посебен проект - социјално село со куќички изградени од земја и слама.

Тие се здружиле со специјалист за такви згради, Елиот, кој ги проучувал древните градежни техники и сега е уверен во вештината што гарантира 700 години трајност на куќичките.

Морено и Елдриџ, делеле храна, лекови и санитарни материјали за време на пандемијата и на тој начин се запознале со најголемите проблеми на бездомниците. На крајот на годината, со помош на низа волонтери, тие одлучиле да го расчистат нивното место за собирање - просторот под автопатот и да изградат неколку живеалишта за различни потреби.

Бидејќи пристапот до чиста вода и кујнски апарати е меѓу најголемите проблеми за бездомниците, тие изградиле тоалет во околината со топли тушеви и тоалети, кујна и шпорет. Различни хуманитарни организации и здруженија редовно им донираат облека, книги, храна и други потреби и секогаш имаат пристап до важен лек - Наркан (Налоксон), кој служи како прва помош за предозирање.

Заедницата функционира како вистинско големо семејство во кое секој има свои одговорности. Без разлика дали станува збор за готвење, набавка, одржување на градината или чистење, секој има своја работа и тоа им гарантира безбедно прибежиште.

Проектот е жив веќе шест месеци, што хуманитарците го сметаат за добар знак. Тие се надеваат дека нивниот проект ќе се прошири во градовите низ целата земја.

Јутјуберот, кој не загуби против Мејведер, сега сака во ринг со Тајсон: Ќе го победам

Логан Пол има намера да се врати во рингот против некои од боксерските икони, сега дополнително охрабрен од неодамнешната борба во која не беше поразен во осум егзибициони рунди со Флојд Мејведер.

Ѕвездата на Јутјуб боксуваше пред десет дена со еден од најдобрите боксери на сите времиња во натпревар во кој судиите дозволија нокаут, но не го постигнаа, а бидејќи нокаутот не беше виден, на крајот скапо продадениот меч за плаќање по преглед, му донесе добра заработка на дуото во рингот, а на Пол и дополнителна популарност, што ќе се обиде да ја искористи што повеќе.

Мечот со Мејведер беше само втор за Логан, а во неговиот трет настап во спротивниот агол на рингот сака да го види Мајк Тајсон. И тој е убеден дека може да го победи некогаш најдобриот боксер на светот во тешка категорија, кој наскоро ќе наполни 55 години.

„Некој го спомна Мајк Тајсон. Мојот адвокат ми рече дека не е добра идеја, дека немам шанса и дека ќе ми ја откине главата. Во последно време поминав многу. Не можете да ми кажете дека не можам да го победам Мајк Тајсон. Тој е стар '', сигурен р јутјуберот кој ова го изјави во подкастот Impaulsive.

Логан бил критикуван по мечот против Мејведер, борец кој ја заврши својата кариера со 50 победи од ист број натпревари, затоа што барал премногу спас во клинчот за време на егзибицискиот натпревар.

притисни ентер