Османи: Без датум во март, ЕУ ќе се вмеша во изборите во април

Охрабрен од оптимистичките пораки на францускиот амбасадор Тимоние, дека датумот за преговори е близу, Вицепремиерот Бујар Османи во обид да изврши дополнителен притисок кон Унијата.

Според него, доколку на Македонија не и се додели датум за почеток на преговори на Советот во март, Брисел ќе изврши директно мешање во априлските избори во земјава. Ваквиот негов став вели дека се должи на тоа што евентуалното зелено светло од Унијата за Македонија пред изборите, би било признание за досега постигнатото на Владата, на патот кон ЕУ. Според него, земјава ги исполнила своите ветувања, а редот е и на Унијата да го испорача своето.

Со порака до Унијата да ги започне преговорите со Македонија и Албанија излезе и првиот европарламентарец Давид Сасоли. Тој го повика Европскиот совет да ги одржи ветувањата кон земјите во регионот и да ја поддржи нивната европска перспектива. Според него, одлуката за почеток на преговори со Македонија и Албанија е од големо значење и очекува Советот да донесе позитивна и недвосмислена порака.

-Мислам дека процесот на проширување не треба да биде запрен и треба да се развива веднаш. Мислам дека пристапот и одлуката за почеток на преговори со Албанија и С. Македонија е од големо значење,вели Давид Сасоли – Претседател на Европски парламент.

Почетокот на преговорите со Македонија и Албанија е и меѓу главните приоритети на Европската комисија која денеска ја усвои работната програма за 2020 година. Во програмата меѓудругото стои дека покрај заложбата да се отворат преговорите со двете држави, комисијата паралелно ќе се посвети и на новата методологија за членство. Целта во периодот кој следува, според програмата ќе биде продлабочување на партнерството кое комисијата го има со земјите од Западен Балкан, а кое би било потврдено на загребскиот самит во мај.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер