ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ должат на изборната сметка 2,5 милиони денари

Лицемерието на СДСМ нема крај, рече на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ , Наум Стоилковски. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Српски воен авион се урна покрај границата со БиХ(ВИДЕО)

Српскиот воен авион МИГ 21 се урна во близина на границата со БиХ, објавија српските медиуми.

Според Блиц, авионот паднал во селото Брасине во близина на Лозница. Очевидци наведуваат дека авионот прелетал над градот Гушево кон Зворник во низок лет од правецот на Цер и направил круг. После тоа се слушнала „страшна врева“, велат очевидците.

Пожарникарите и полицијата наскоро пристигнале на местото на настанот и го обезбедиле местото на несреќата. Локалниот портал Зворник Данас објави фотографии од местото на несреќата.

Српското Министерство за одбрана потврди дека паднал МИГ 21. Според нив, авионот се срушил „при извршување на редовна задача на летот“ околу 9 часот наутро.

Босанско-херцеговинската телевизија ТВ Подриње објави видео на кое се гледа облак од чад од падот на српскиот воен авион.

Видео: Гола Србинка купува лубеница!?

Во Србија и регионот сите зборуваат за девојката со  бујни облини која без ниту едно парче облека на себе купува лубеници.

На социјалните мрежи се појави интересно видео од Србија.

На патот Панчево-Белград покрај тезга со лубеници запира автомобил од кој излегува девојка нагрната со марама која веднаш ја вади и гола тргнува да пазари.. Атрактивната гола девојка го поздравува момчето кое работи на тезгата и сака да купи лубеница.Откако лубеницата е избрана девојката плаќа, а изненадениот продавач ја носи лубеницата до нејзиниот автомобил.

-Се надевам дека не ти е непријатно сега, но тоа е. Навистина ти благодарам, му зборува голата девојката на продавачот додека тој и ја носи лубеницата до автомобилот.

Потоа бујната девојка го прегрнува продавачот која ја прашува дали може да се слика со неа, што девојката без проблеми му дозволува.

Чичко ги врзал за дрво и претепувал своите внуци, едното е дете со посебни потреби

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 46–годишен скопјанец кој со умисла сторил две временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно извршување на кривичното дело– Запуштање и малтретирање на дете.

Обвинетиот – чичко на оштетените две деца, на 28 јуни 2020 година прифатил доверена обврска од мајката на децата, да ги надгледува додека таа била отсутна. Но, тој грубо ја запоставил својата должност за грижа и воспитување, па започнал да ги малтретира доверените деца. Истиот ден, околу 12.30 часот, тој на дрво во близина го врзал 12-годишното момче за стапалото со внатрешна гума од мопед. Врзаното дете – лице со посебни потреби и неразвиена моторика, не можело да се ослободи, па кон него се приближила неговата 5-годишна сестра во обид да му даде шише со течност за да се напие. Во тој момент, обвинетиот го нападнал и девојчето, најпрвин вербално, а потоа и физички – удирајќи ја по лицето и нозете.

Јавниот обвинител кој постапува во предметот до Основниот кривичен суд Скопје достави и посебен предлог за продолжување на определената мерка притвор за обвинетиот, имајќи предвид дека постои опасност од негово криење и бегство, а како близок роднина кој има постојани контакти со оштетените, постои и реална опасност да го повтори кривичното дело доколку се брани од слобода, се наведува во соопштението од Обвинителството.

притисни ентер