Се воведува пред финансирањето за поголема искористеност на средствата од ИПАРД фондовите

Се воведува пред финансирањето за поголема искористеност на европските развојни фондови. 

Сите кои ќе склучат договор за искористување на пари од ИПАРД фондовите ќе може да добијат пари без камата на 5 до 7години отплата од државата со цел да се забрза отворањето на нови современи капацитети во земјоделството.

Стопанственици, агробизнисмени, професори и претставници од земјоделските здруженија од стопанската комора на дебата со министерот за земјоделство разговараа како да се надминат некои проблеми кои се пречка за долгорочен развој на секторот земјоделство.

Оваа економска гранка е една од позначајните во стопанството која придонесува со 13% во БДП а со правилно дизајнирање на мерките може да зборуваме во иднина и за двојно поголемо значење на земјоделството ако наместо како суровина се повеќе извезуваме производи со додадена вредност потенцираше министерот за земјоделство.

Науката предлага да се воведат субвенции за семејствата кои имаат средношколци во земјоделски училишта или студенти на земјоделските факултети за да се запре загрижувачки малиот интерес за идни агрономи како основа за долгорочен развој на секторот кој има неискористен производен потенцијал.

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер