Холандија го одложи намалувањето на пензиите

Милиони пензионери во Холандија ќе бидат поштедени од намалувањето на пензиите во 2020 година, откако владата предупреди за веројатно намалување на пензиите и зголемување на придонесите во наредниот период.

Одложувањето се очекуваше со оглед на незадоволството од пензионерите и парламентарните избори во 2021 година. Сепак, одлуката може да му наштети на угледот на холандскиот пензиски систем, за кој многумина сметаат дека е најдобар на светот и пример за другите, забележува Ројтерс.

Министерот за социјална помош, Вутер Колмес, рече дека пензиите ќе бидат намалени следната година само доколку односот на средствата кон побарувањата падне под 90 проценти. Досега треба да бидат засегнати средства со коефициенти пониски од 94 до 95 проценти, вклучувајќи ги и најголемите фондови АБП и ПЗФВ.

„Навистина ја разбирам желбата да не се намалуваат пензиите“, напиша министерот Колмес во писмото до парламентот. Намалувањето „може да биде неопходно за да се одржи поддршката на системот како целина“, додаде тој.

Холандските пензиски фондови управуваат со средства во вредност од вкупно 1.500 милијарди евра, вклучувајќи 456 милијарди евра во пензискиот фонд на државните службеници и 238 милијарди евра во фондот за здравствена заштита.

На крајот на октомври, односот на средствата кон побарувањата беше 93,2% во АБП и 92,2% во ПЗФВ.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер