Средба на Џафери со делегација од Стопанската комора на Македонија – Турција

Претседателот на Собранието Талат Џафери и пратеничката група за соработка со Парламентот на Р. Турција  денеска остварија средба со делегација од Стопанската комора на Македонија – Турција (МАТТО).

Претседателот на Собранието Талат Џафери и пратеничката група за соработка со Парламентот на Република Турција, во состав Енес Ибрахим, Амди Бајрам, Јусуф Хасани, Теута Биљали и Драган Цуклев, денеска остварија средба со делегација од Стопанската комора на Македонија – Турција (МАТТО), предводена од претседателот на МАТТО, Ајдован Адемоски, во состав Есер Џевахир, Имер Селмани и Турхан Адеми и извршниот директор Шахпаз Молалиев.

На средбата, како што информираат од собраниската прес-служба, биле разменети мислења и предлози за подобрување на бизнисот и унапредување на економскиот развој на Република Македонија, при што било оценето дека интензивните и пријателски билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција отвораат простор за уште поинтензивна економска соработка меѓу двете земји.

Претседателот на Собранието Џафери, се вели во соопштението, на средбата изразил задоволство од воспоставувањето на комуникација и институционална соработка меѓу Собранието и МАТТО, истакнувајќи го значајниот придонес на трговската размена меѓу двете земји, ккао и на турските инвестиции во земјава кон економските текови и буџетот на државата. Истовремено, тој го подвлекол значењето на соработката на МАТТО со сите стопански комори во земјава.

Нагласувајќи дека во изминатиот период главниот придонес на економската соработка беше фокусиран во Скопје и во југоисточниот дел од земјата, тој се заложи за зголемување на соработка и инвестициите во западниот и југозападниот дел од Република Македонија. Претседателот на Собранието истакна дека меѓу пратениците од власта и опозицијата не постои разлика во врска со економските прашања, односно постои консензус за потребата за унапредување на економскиот развој и соработка.

Претседателот на МАТТО Ајдован Адемоски, се вели во соопштението, изразил задоволство што законодавниот дом е отворен кон бизнис-заедницата и информираше дека во МАТТО членуваат околу 100 еминентни компании од земјава и инвеститори од Република Турција, кои вработуваат речиси 10.000 граѓани на Република Македонија. Тој посочи дека турските инвестиции во земјава изнесуваат две милијарди УСД, а вкупната трговска размена меѓу Македонија и Турција повеќе од 521 милиони УСД, со заложба истата да се зголеми до една милијарда УСД.

Претставниците на МАТТО се заложиле за понатамошна либерализација на Договорот за слободна трговија меѓу Македонија и Турција, со што во голема мера ќе се зголеми обемот на трговска размена и ќе се унапреди влезот на домашните компании на турскиот пазар.

На средбата било истакнато дека МАТТО спроведува активности во доменот на општествената одговорност, како што се стипендии за средношколци и студенти, при што Република Македонија би можела да стане „оаза на образованието", доколку се олесни влезот на идните странски студенти.

На крајот од средбата, претседателот Џафери истакнал дека Собранието останува отворено за соработка со бизнис-секторот и ги повика претставниците на МАТТО да се обратат до пратениците за сите отворени прашања, бидејќи преку институтот „пратенички прашања" може да се даде јавност на нивните деловни активности и да се поттикне Владата да ги адресира сите предизвици.

Ѓоковиќ воодушеви стотици луѓе во трговски центар во САД (ВИДЕО)

Деновиве, додека тренираше на Универзитетот UCLA, Новак Ѓоковиќ сподели видео во кое го „рекламира“ производот SILA на компанијата „Waterdrop“ чиј амбасадор е.

Станува збор за коцки за хидратација со електорилит кои се „спонзорирани“ од самото име на најголемиот светски тенисер во историјата, па не е чудно што Ноле ја посети продавницата на споменатата компанија во Лос Анџелес.

По тој повод го предизвика општа еуфорија кај присутните, кои побрзаа да се фотографираат со Србинот кој во раце држеше кутија „СИЛА“.

Она што е исто така интересно е дека Ѓоковиќ најпрвин се упатил кон толпата каде што биле децата, а пред да влезе во трговскиот центар се поздравил со сите.

Секако, многу брзо потпишуваше автограми и се дружеше со обожавателите, а како изгледаше сето тоа можете да погледнете во видеото подолу:

Заврши драмата во Италија: По 44 часа закана, момче се откажа до намерата да скокне од балкон

Млад човек (23) од Пескара, Италија, кој се заканувал дека ќе скокне од терасата на својот стан, по 44 часа преговори се откажал под изговор дека е уморен.

„Доста ми е, уморен сум“, им рекол на полицајците и се симнал од оградата на терасата на која балансирал речиси два дена, објави АНСА.

Момчето од 28 февруари во 14 часот и 30 минути стоело на работ од оградата на терасата, а причините се уште не се познати.

Откако се симнал, влегол во куќата и им ја отворил вратата на специјалците на кои им рекол дека му е доста. Го завиткале во ќебе и заедно со кучето го извадиле од станот.

Екипата на итната помош му пружила соодветна нега и тој е префрлен во болница.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

притисни ентер