Пендаровски се заблагодари на Сенатот на Македонски, Англиски и Албански јазик-остри критики на социјалните мрежи

Претседателот Стево Пендаровски преку социјалните мрежи се заблагодари на Сенатот на С.А.Д за ратификацијата пристапниот  протокол на Македонија во НАТО на македонски, англиски, но и на албански јазик. Но не се заборави и на српски, турски или ромски?

По оваа порака на Претседателот во јавноста се отворија бројни дилеми, но и критики за Пендаровски. Од претседателскот Кабинет за Канал 5 велат дека Пендаровски во комуникацијата со јавноста најчесто користи македонски јазик, а по проценка објавува соопштенија и материјали на социјални медиуми и на други јазици како албански, англиски и знаковен јазик, како што беше и примерот со неодамнешното обраќање на претседателот по заклучоците од Европскиот совет.

,,Користењето на повеќе јазици во комуникацијата со јавноста е со цел нашите пораки да допрат до поголем број на граѓани, кое е во склад со заложбата на претседателот да биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната припадност. Внатрешното помирување и инклузијата на сите граѓани се процеси на кои треба заеднички да работиме со цел да изградиме функционална мулти-етничка држава во која сите граѓани ќе имаат еднакви можности". – велат од претседателскиот Кабинет.

Сепак останува нејасно зошто Претседателот практикува тројазична комуникација, односно која е причината што тој го користи и албанскиот јазик, имајќи го во предвид тоа дека и во актуелниот Закон за употреба на јазиците чија уставност се спори и пред Уставниот суд децидно се наведува дека македонскиот јазик е единствен официјален јазик во меѓународните односи.

Мисли ли Претседателот на македонија и на на нашите сограѓани, етнички Срби, Турци, Роми и др.? Како ли тие сега се чувствуваат? Како граѓани од најнизок ред?

Бајден им оддаде почит на жртвите на расистичкиот масакр во Бафало

Американскиот претседател Џо Бајден денеска остро го осуди „отровот" на белиот супрематизам и сите оние кои го шират, по расистичкиот масакр од саботата во кој беа убиени десет луѓе во Бафало.

Во овој град во американската сојузна држава Њујорк, каде што еден млад човек, застапник на теориите на заговор, како онаа за „големата замена на населението", во саботата изврши масакр со автоматска пушка, американскиот претседател денеска зборуваше за „терористички акт".

Спомнувајќи ја оваа расистичка теза за „големата замена" на населението, Бајден, видливо потресен, кажа : „Ги повикувам сите Американци да ја отфрлат оваа лага и да ги осудат сите оние кои ја шират за да освојат власт, гласови, пари".

-Оние кои велат дека ја сакаат Америка, поттикнуваат омраза и страв, додаде 79-годишниот демократски претседател, без да открие имиња или партиска припадност.

„Тој отров, тоа насилство не смее да биде историјата на нашето време", посочи тој, бидејќи во последните години се случија серија масакри во САД, во кои жртви беа црнци, Евреи и луѓе со шпанско потекло.

Претседателот денеска од Бафало уште еднаш повика на регулирање на носењето огнено оружје.

-Не сум наивен. Знам дека трагедијата ќе се повтори (…) Но, има некои работи што можеме да ги направиме. Можеме да го забраниме автоматското оружје на нашите улици, рече тој.

Тој долго време го повикува Конгресот да го забрани автоматското оружје, како она што беше употребено во неделата. Но, овој негов став отсекогаш наидувал на противење од републиканците кои одбиваат каква било регулатива за ова прашање. /МИА

На патиштата низ САД лани погинале 43.000 лица

На патиштата низ САД минатата година погинале речиси 43.000 лица, што е најголем број на настрадани во последните 16 години и скок од 10 отсто.

Ова е најголем раст откако Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA) го почна својот систем за собирање податоци за смртните случаи во 1975 година.

Американското Министерство за транспорт соопшти дека се соочува со криза на патиштата. Управата за безбедност на патиштата ги повика државните и локалните власти и возачите да се приклучат кон напорите за запирање на растечкиот број на жртви.

Прелиминарните податоци што денеска ги објави Управата покажуваат дека минатата година во сообраќајни несреќи загинале 42.915 лица, наспроти 38.824 во 2020 година, а конечните податоци ќе бидат објавени есенва.

Бројот на загинати во сообраќајот почна да расте во 2019 година.

Управата за ваквата состојба ги обвини несовесните возачи за време на пандемијата, а највиновно е брзото возење и возењето без појас. Пред 2019 година, бројот на погинати на патиштата опаѓаше три години по ред. /МИА

Наизменичен режим на сообраќај на патот кон ГП Блаце

Сообраќајот кон граничниот премин Блаце се одвива со наизменично пропуштање на возила, поради одрон во близина на метото викано „Вражји вир".

– Поради одрони на патот на улица „Јадранска магистрала" поточно на м.в. Вражји вир, сообраќајот не е во прекин и се одвива со наизменично пропуштање на возилата, информираат вечерва од АМСМ.

Претходно, денеска сообраќајот беше прекинат во двата правци./MИА

притисни ентер