Заменик министерот за здравство Асим Муса поднесе оставка

Струшкото јавно обвинителство ќе го истражува случајот со митото на заменик министерот за здравство Асим Муса. 

Веќе е отворен предмет, а во предистражната постапка обвинителството ќе ги бара оригиналните снимки од албанската телевизија Топ ченел кадешто беше објавена снимка во која се тврди дека тој бара поткуп од 1.000 евра, за да направи операција на пациент од Албанија во земјава, кој е, според тврдењата, новинар со прикриен идентитет.

По бројните реакции Муса денеска поднесе оставка, но прес-конференцијата на која ја соопшти одлуката се сведе само на негова изјава, бидејќи ги избегна новинарските прашања. Тврди дека станува збор за стапица, како и медиумска и политичка хајка со бомбастични наслови за да се наруши неговиот интегритет.

ДУИ ја поздравува оставката на заменик министерот за здравство Муса, изјави Артан Груби по одлуката. Прашан дали дали верува во тврдењата на Муса дека е наместен и не е виновен, Груби рече дека тоа прашање веќе е апсолвирано.

Министерот за здравство Венко Филипче јавно ја осуди постапката на заменик министерот во оставка.

По оставката на Муса реагираа и од Алијансата за Албанците од каде побараа правна разрешница и одговорност од владата и од ДУИ.

Инаку, на видеото кое го објави албанската Топ Ченел се гледа како заменик министерот се пазари со пациентот, односно со новинарот, како бара 1.000 евра, а како аванс зема 50 евра. По состанокот во Институтот за нефрологија во Струга, тој и „пациентот“ го одредуваат денот на операцијата.

Муса бил три години директор на две болници во Струга. Две години во општата болница и една година во болницата за нефрологија.

Ведро и потопло, по котлините магла

Времето во земјава ќе биде ведро, во повисоките места со слаб до умерен ветер од променлив правец, а во скопската и полошката котлина има појава на магла.

Утринската температура ќе се движи од минус три до седум степени, а дневната од седум до 16 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со магла претпладне. Максималната температура ќе достигне до 11 степени.

Следува период на стабилно и потопло време. Од понеделник по одделни котлини ќе биде облачно, магливо и постудено. Локален дожд ќе има во четврток во попладневните и ноќните часови кон петок.

Намалена видливост поради магла кај Демир Капија, Штип и Делчево

Поради појава на магла видливоста во сообраќајот кај Демир Капија е намалена на 100 до 150 метри, Штип до 50 метри и Делчево 50-100 метри. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Османи: Со измените на изборниот модел не губи ДУИ, губат Албанците пратенички места

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи оценува дека со предложените измени на Изборниот законик не губи ДУИ како голема политичка партија, туку губат Албанците.

Според него реакцијата не се однесува на СДСМ, туку на фактот да не дозволат да се намали бројот на пратеници Албанци заради изборниот модел.

– Вистина е дека една изборна единица повеќе и одговара на ДУИ. Симулацијата што ја има правено СДСМ е точна дека ДУИ добив два пратеника повеќе со една изборна единица отколку со шест изборни единици, меѓутоа истите симулации покажуваат дека вкупниот број на албански пратеници паѓа за осум до 10 пратеника. Да ДУИ добива како голема партија кај Албанците, но вкупниот број албански пратеници паѓа за осум до десет бидејќи во една изборна единица Донтовата формула ги собира гласовите од помалите партии ги дава на поголемите и така паѓа вкупиот број албански пратеници, изјави Османи во одговор на новинарски прашања.

Истакна дека реакцијата на ДУИ воопшто не се однесува на СДСМ, на некакви меѓукоалициски односи, туку се однесува на фактот дека, како што рече, нема да дозволиме бројот на пратеници Албанци да падне заради изборниот модел.

Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог–измените на Изборниот законик./МИА

притисни ентер