Ердоган им нареди на сите од неговата партија да купат службен Пасат

Со вложувањето во Турција , Фолксваген доби посебни привилегии за што се ангажира и лично претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Откако германската компанија објави околу милијарда евра инвестиција за изградба на фабрика за автомобили во Турција, Ердоган реши да се заблагодари на свој начин. Тој одлучи сите официјални возила во партијата да бидат заменети со „Фолксваген Пасат“, кој ќе се произведува во Турција, пренесува „Блумберг“.

Поради оваа одлука, водечките партиски функционери ќе треба да ги заменат сегашните Ауди A6 со најновите модели на Passat. Иако станува збор за само 19 примероци, овој тренд се очекува набргу да стигне до државните институции, што значи илјадници примероци. На пример, весникот Созчу објави дека владата минатата година потрошила скоро 100 милиони американски долари за изнајмување возила.

Фабриката во близина на Измир ќе има капацитет од околу 300.000 автомобили годишно, почнувајќи од 2022 година. Пет илјади работници ќе произведат Passat и Skoda Superb, додека фабриката во Емден, Германија ќе се пренемени од Пасат во електрични модели.

И во Турција, пазарот на автомобили не напредува . Во првите седум месеци продажбата се преполови и падна од 481.982 единици во истиот период во 2017 година на само 212.605 единици оваа година.

По шпекулациите за тајната венчавка со Роналдо , Георгина објави фотографија во топлес (ФОТО)

Неодамна, италијанскиот шоубиз магазин ,,Новела 2000” објави дека Кристијано Роналдо и шпанската убавица Георгина Родригез се венчале на тајна церемонија во Мароко.

Роналдо брзо ги негираше гласините, а убавата Георгина ги израдува фановите со фотографија на која позира во топлес, свртена со грб кон камерата. Иако не ги покажа градите, таа го истакна совршениот задник во тесните панталони.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🏴☠️🖤...@aloyoga

A post shared by Georgina Rodríguez (@georginagio) on

Георгина и Роналдо се запознале во 2015 година во продавница во Мадрид во која таа работела и веднаш почнале да се дружат откако фудбалерот раскинал со рускиот модел Ирина Шајк.

Јелена Карлеуша откри што Душко мисли за нејзините провокативни фотографии

Познатата пејачка Јелена Карлеуша за медиумите зборувала, за бракот но и за новата недвижнина кои таа и сопругот Душко ја купиле во белградската населба Дедиње.

-Се уште не сум вселена, куќата допрва треба да се реновира, но јас не можам да одолеам и да не фотографирам, затоа што навистина куќата е преубава. Дворот е прекрасен и мислам дека тоа ќе биде рај за Атина и Ника, заслужија да имаат детство во таков убав амбиент. Конечно ќе имам голема повеќе плакари затоа што во сегашната куќа не можам ни да се свртам. Поточно сите простории се претворија во мој гардеробер. Душко нема каде да ги стави своите работи, ако заради нешто се разведеме ќе се разведеме поради тоа, рекла Карлеуша, пренесува „Стори.рс“.

Но тоа секако не е единствена тема за која Јелена зборувала. Имено, таа открија што нејзиниот сопруг мисли за нејзините провокативни фотографии.

-Тој вели дека постојано се фотографирам гола и дека тоа веќе нема никаква смисла. Едноставно му пречи. Ме прашува до кога ќе се фотографирам така а јас му велам дека не се оженил со домаќинка туку со Јелена Карлеуша, рекла пејачката.

Бремена жена убиена со самострел во Лондон, обвинет поранешниот сопруг (ВИДЕО)

Раманоџ Унмателегаду (51) е прогласен за виновен за убиството на својата поранешна сопруга , која ја убил со самострел среде Лондон.

Унмателегаду насилно влегол во домот на Сана Мухамед во источен Лондон на 12. ноември минатата година и ја застрелал пред нејзините пет деца. Иако Сана тогаш била осум месеци бремена, тој со самострелот и пукал  во стомакот. Сепак .  лекарите успеале да го спасат животот на нејзиното неродено дете. Сана била пренесена во болницата непосредно по нападот, каде бил извршен итен царски рез. Бебето преживеало, но таа починала неколку часа по нападот.

Судскиот процес откри дека обвинетиот и жртвата биле во брак на Маурициус кога жртвата имала 16 години. Нематалгагудо тогаш имал 30 години. Нивната врска завршила 2012 година затоа што мажот бил често насилен. Судот , при разводот му забрани да се приближува до домот на Сана во Илфорд, Источен Лондон.

Сана наскоро се омажила за Имјаз Мухамед, родила две деца и забременила со трето.

Обвинетиот и кажал на полицијата дека тој всушност сакал да го убие Мухамед, но дека неговата поранешна сопруга му го блокирала патот. Тој им рече на поротниците дека сака само да му се закани на Мухамед затоа што тој ја воспитува неговата ќерка како муслиманка.

Но, обвинителството потврди дека неговиот првичен план бил да ги убие неговата поранешна сопруга и нејзиниот сопруг. Имено, таа судбина вечер тој со себе понел два самострела, леплива лента, нож, жици, шајки и чекан.

притисни ентер