Деветгодишно дете е обвинето за смрт на три деца и двајца возрасни во пожар

Деветгодишно дете е обвинето за смртта на три деца и две возрасни лица во парк за мобилни станбени единици во американската дежава Илиноис.

Полот на детето обвинето за кривични дела не е откриен, како ни идентитетот на жртвите.

На 6 април едногодишно дете, две двегодишни деца, 34-годишен маж и 69-годишна жена загинаа во пожар во парк во близина на селото Гудфилд. Шерифот на округот Вудфорд, Тим Рустаман, изјави дека пожарот бил подметнат.

Според базата на податоци на Асошиејтед Прес, толку мало дете не било обвинето за масовно убиство (ФБИ го дефинира масовното убиство како убиство на четири или повеќе лица без период на „паузирање“ помеѓу убиствата)

"Тоа беше тешка одлука. Сепак, на крајот на денот, станува збор за трагедија со обвинение за многу млада личност за едно од најсериозните злосторства што се случиле. Мислам дека мора во овој момент за да се затвори случајот", рече окружниот адвокат Вудфорд Грег Минер.

„Предизвик за обвинителите во овој случај ќе биде да докажат дека детето имало намера да изврши убиство“, рече адвокатот  Гус Костопулос. "Деветгодишници не знаат дека Дедо Мраз не постои. Тие не знаат дека луѓето умираат и дека тие потоа не се враќаат во живот. Не знам дали деветгодишно дете може да има намера да убие".

Адвокатите за правата на децата ја критикуваа одлуката да се обвини деветгодишно дете за кривично дело.

Дколку детето биде осудено по сите пет точки на обвинението за убиство, ќе добие условна казна од најмалку пет години. Тоа не треба да трае подолго од 21-та година од неговиот живот. Детето веројатно ќе мора да оди на советување и терапија додека ја издржува казната.

Во Белорусија се одржуваат парламентарни избори

Во Белорусија денес се одржуваат парламентарни избори, на кои 516 кандидати се борат за 110 места во долниот дом на парламентот.

Изборите ќе бидат набљудувани од Западот за да се види колку слобода претседателот Александар Лукашенко ќе им овозможи на опозиционите кандидати, пренесува „Ројтерс“.

Националната изборна комисија соопштила дека до сега гласале повеќе од една третина од бирачите, односно 36 проценти, а „АП“ наведува дека постои опасност од манипулација на резултатите.

Опозицијата тврди дека гласањето е преполно со злоупотреби затоа што гласачките кутии не се чуваат, а пребројувањето на гласови се врши без присуство на набљудивачи.

По парламентарните, Белорусија наредната година ја очекуваат и претседателски избори.

Снегот во Франција и понатака прави проблеми

Околу 145.000 луѓе вчера биле без струја на југоистокот од Франција поради обилните врнежи од снег, соопштија од компанијата која управува со дистрибутивната мрежа.

Со прекин на струја се соочиле областите Дром, Изере, Рон, Лоар и Ардеш, се вели во соопштението и се додава дека техничките тимови работат на санација на проблемот.

Како што се наведува, невреме во четврток вечерта ја погоди источна и централна Франција и во еден период повеќе од 330.000 домови биле без електрична енергија.

Се намалува бројот на подржувачи за независна Каталонија

Самостојност на Каталонија подржуваат 41,9 проценти од жителите на таа шпанска покраина, а се противат 48,8 проценти.

Тоа го покажува анкетата на каталонската јавна институција за истражување на јавното мислење „ЦЕО“.

Анкетата била спроведена од 16 септември до 7 октомври, пред донесувањето пресуда за каталонските сепаратисти, а испитаниците одговарале на прашањето„Сакате ли Каталонија да биде самостојна држава?“

Анкетата покажала дека опаѓа бројот на оние кои бараат отцепување од Шпанија, имајќи во предвид дека пред референдумот во 2017 година за независност биле 48,7 проценти од испитаниците.

притисни ентер