Кајаџиев жестоко го критикува начинот на кој политичарите се договараат за Законот за јавно обвинителство

Погубно е да се решаваат системски работи како Законот за ЈО на база на дневна политика врз основа на интереси на политичките елити, вели професорот по кривично право Гордан Калајџиев .

Коментирајќи ја вчерашната лидерска средба и непостигнувањето договор меѓу Заев и Мицкоски за законот за ЈО.

Тој смета дека мандатот и функционирањето на СЈО треба да продолжи, а не да се затвори. Додека не се постигне договор, мора да важи досегашниот закон за специјално обвинителство, бидејќи според Калајџиев, постои опасност да бидат загрозени и досегашните предмети и истраги на СЈО.

Професорот на денешната дебата за правосудниот систем,  изрази разочарување и недоверба во јавното обвинителство, а како последен повод го наведе случајот со писмото на Катица Јанева, кое според неговите информации делумно било напишано на компјутер, иако таа е во приотвор.

Директорот на затворот во Шутка Есад Рахиќ ваквите тврдења на Кајаџиев ги оцени како небулоза, без повеќе детали за писмото.

Од тука не знаеме дали нашето прашање е небулузно или можеби неговиот одговор на нашето прашање е неболузен?

Од Кривичниот суд пак велат дека немаат надлежност за формата и начинот на кој е пишувано писмото на Јанева. Судијката само го разгледува испратениот материјал и го препраќа до соодветните институции на кои се однесува, изјавија од скопска единица.

Во новиот Предлог-буџет над 10 милијарди денари за одбраната

За одбраната се предвидени над 10 милијарди денари во новиот Предлог-буџет, усвоен на денешната владина седница. 

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска изјави дека со тоа „се приближуваме до зголемувањето од 0,2 процентни поени од бруто домашниот производ", односно практично се приближуваме до 1,4 отсто, имајќи предвид дека обврската преземена за оваа година е 1,39 проценти од БДП.

Со овие средства, нагласи Шекеринска, пред се и над се може да се инвестира во сериозна модернизација во сите делови на Армијата, согласно долгорочниот план.

– Со ваквиот зголемен буџет во одбраната можеме да финансираме помлада Армија. Денеска е објавен конкурсот за нови 125 професионални војници, можеме да инвестираме во 16 проценти повисоки плати за сите припадници, можеме да инвестираме во повисоки плати на цивилните лица кои работат во Армијата и можеме да финансираме во воведување во т.н. станарина за секој припадник на Армијата, изјави министерката Шекеринска, по извршениот увид во новореновираните и комплетно опремени лаборатории во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски" и во касарната „Гоце Делчев", во кои е инсталирана напредна образовна технологија наменета за проектот за напредно учење на далечина.

Таа истакна дека со ова покажуваме и кон нашите припадници на Армијата, но и кон партнерите и сојузници дека кога нешто ќе го земеме како обврска и го завршуваме. /МИА.

Источниот брег на Австралија се подготвува за катастрофален ден

Стотици училишта во Нов Јужен Велс, најнаселената држава во Австралија, денес се затворени. Надлежните ги повикуваат граѓаните да се евакуираат заради шумските пожари.

Повеќе од 50 пожари горат во Нов Јужен Велс,а според најавите на надлежните, денес се предвидени катастрофални услови погодни за ширење на пожарите, наведува „Би-Би-Си“.

Поради високите температури и силните ветрви се очекува огнот брзо да се шири, што може да загрози многу животи.

Екстремно сушните временски услови помагаат во ширењето на пожарите во Нов Јужен Велс и Квинсленд, каде во некои делови дожд не врнел 3 години.

Во Сиднеј каде што живеат 5 милиони луѓе, надлежните апелираат да не се излегува надвор затоа што градот е прекриен со ризичен чад.

Околу 600 училишта и колеџи ширум земјата се затворени

Вучиќ: Очекувам Македонија и Албанија да ги започнат преговорите во март

Тие ќе го сторат тоа во март, бидејќи се плашат од резултатите од изборите на 12 април во Скопје. 

Очекувам преговорите за членство во ЕУ со Македонија и Албанија да бидат отворени во март, освен ако не се чека Самитот во Загреб во мај, изјави во Париз српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон, коментирајќи ги барањата на одредени земји за повторно ставање на гласање на одлуката за старт на пристапните преговорите со двете земји.

– Тие ќе го сторат тоа во март, бидејќи се плашат од резултатите од изборите на 12 април во Скопје. Тие не сакаат да бидат виновни за поразот на некој кому му ветиле нешто за нешто што тој направил, изјави Вучиќ.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, српскиот претседател по синоќешната средба во Париз со Макрон истакна дека иницијативата за укинување на бариерите за слободно движење на стоки, услуги, капитал и луѓе меѓу Србија, Македонија и Албанија е поважна од повлекувањето на признавањето на Косово.

На прашањето дали добил поддршка од Макрон за „Малиот Шенген" и дали очекува притисок поради идејата, Вучиќ одговори дека оваа иницијативата нема да ја нарече со тоа име, иако веќе е влезена во секојдневна употреба, бидејќи тој назив „вознемирува некои луѓе, а и заради географската одредница".

– Никој не може да каже дека таа иницијативата може некому да му пречи, затоа што не постои рационална причина за тоа. Иницијативата е поддржана од САД и Макрон тоа ќе го стори јавно. Но, на некои земји може да им се каже да речат дека се против тоа заради нешто, затоа што сфатиле дека ја земаме судбина во свои раце и самите ги решаваме сопствените проблеми, истакна Вучиќ.

Тој нагласи дека ни на членови на неговото семејство не може да им ја објаснам важноста на оваа иницијатива. – Постариот син смета дека е позначајно повлекувањето на признавањето на независноста на Косово, а тоа не е ни близу до тоа, рече Вучиќ.

Српскиот претседател истакна дека е неопходно „да се стави на видело" европската иднина на регионот, додавајќи дека започнувањето преговори и потоа задржување десет години во отворање на поглавјата, само доведува до зголемување на бројот на противници на ЕУ.

Во исто време, смета Вучиќ, францускиот претседател Макрон е во право кога вели: „ќе преговарате, а потоа 10 години ќе отворате поглавја".

Притоа, според Вучиќ, ова ќе доведе до целосен „егал" на противниците и поддржувачите на ЕУ во земјите од регионот.

– Макрон, за разлика од другите, ја кажува вистината и не е лицемерен, додаде тој.

Вучиќ истакна дека на Србија не и пречи да продолжи да преговори по поглавјата и во меѓу време да бидат отворени структурните фондови со што земјата би добила над една милијарда евра со кои би се живеело подобро. – Но, тоа нема да се случи, истакна Вучиќ. /МИА.

притисни ентер