НАСА го претстави најмоќниот вселенски телескоп (ВИДЕО)

Вселенските инженери во НАСА за прв пат успешно ги споија двете половини на вселенскиот телескоп Џејмс Веб.

Кога ќе стигне во вселената , овој најсилен телескоп направен кога и да било порано , ќе ги истражува деловите од вселената и надвор од нашиот Сончев систем, користејќи инфрацрвено светло.

За да ги спојат двете половини, инженерите внимателно го кренале телескопот направен од огледала и научни инструменти над сончевиот штит и вселенското летало, користејќи кран, за да овозможат сите точки на контакт да бидат поставени на одредено место, пренесува НАСА.

По механичкото склопување на опсерваторијата, електричните приклучоци ќе бидат споени , така што може да почне тестирањето на електричните врски.

„Соединувањето на телескопот Џејмс Веб означува пресвртница во истражувањето на вселената, како и повеќе од 20 години напор на илјадници лица од НАСА, Европската вселенска агенција, канадската вселенска агенција, Нортроп Груман и сите наши партнери“, рече водачот на проектот Бил Oхс.

Следниот чекор ќе биде развој на петслоен соларен штит кој ќе ги заштити огледалата и инструментите да не се изладат и да ја блокираат инфрацрвената светлина од Земјата, Месечината и Сонцето.

„Инженерскиот тим направи голем чекор напред и наскоро ќе можеме да видиме нови слики од прекрасниот универзум во кој живееме“, рече Грегори Робинсон, директор на програмата Веб, во седиштето на НАСА во Вашингтон.

И двата дела на телескопот биле тестирани во околина слична на онаа по лансирањето на ракетата, односно орбита на милион километри од Земјата.

Телескопот Веб ќе биде дополнително тестиран пред да биде закажано лансирањето за 2021 година.

Тоа е најголемата светска научна опсерваторија на универзумот која ќе ги реши тајните на нашиот сончев систем, ќе пребарува нови светови зад далечните sвезди и ќе ја истражи структурата и потеклото на универзумот.

Рајан Рејнолдс за венчавката на плантажа со робови: Тоа беше голема грешка

Холивудскиот актер Рајан Рејнолдс се извини што се ожени со колешката  Блејк Лајвли на плантажа, опишувајќи го сето тоа како „огромна грешка “.

Двојката неодамна беше под удар на критичарите, откако тие стапија во брак во 2012 година на една од најстарите плантажи на Америка, Boone Hall во Монт Плестан, Јужна Каролина.

Прашањето за локацијата на нивната венчавка за прв пат се појави во 2018 година кога го поддржа филмот Блек Пантер. Луѓето го преплавија со твитови обвинувајќи го за иронијата во поддршката на афро-американската култура, а тој се оженил на место каде умреле многу робови.

„Плантажата е малку чуден избор за славење љубов и брак. Сигурен сум дека Аушвиц изгледа прекрасно во сезоната на свадби, но не би се оженил таму“, е само еден од многуте коментари.

Денес, Рејнолдс тврди дека изборот на Boone Hall ќе биде нешто за што ќе жали засекогаш.

„Невозможно е да се повлече. Она што го видовме во тоа време беа свадбени фотографии на Пинтерест. Подоцна сфативме дека местото е изградено врз трагедија“, рече тој.

„Ваквата огромна грешка може да ве затвори или да ве принуди. Тоа не значи дека нема да ве за**ава повеќе, но менувањето на моделите и предизвикувачките стереотипи е работа што не запира“, рече тој за „ Fast Company “.

Експлозијата во Бејрут го одложи изрекувањето на пресудата на терористите од Хезболах

Судот формиран од страна на Обединетите нации ја одложи казната за четворицата членови на екстремистичката група Хезболах.

Одлуката е донесена од почит кон жртвите од синоќешната катастрофална експлозија во центарот на Бејрут, во која загинаа најмалку 135 лица, десетици се водат како исчезнати, а повеќе од 5.000 се повредени.

Пресудата пред Специјалниот трибунал за Либан, чие седиште е во Холандија, беше закажано за петок, а сега е одложено за 18 август.

Трибуналот соопшти дека одлуката за одложување е донесена „од почит кон безбројните жртви од разорната експлозија што избувна во Бејрут на 4 август“ и поради тридневната жалост во Либан.

Судот изрази „солидарност со либанскиот народ во овие тешки времиња“.

Харири беше убиен во напад со бомба на 14 февруари 2005 година во Бејрут.

Макартни ја откри заблудата околу распадот на Битлси

Пол Макартни откри зошто ги тужел Битлси откако бендот се распаднал, со што се расчистил една од најголемите заблуди за нивното распаѓање.

Како што е познато, Макартни официјално го најавил своето заминување од групата на 10 април 1970 година, како резултат на несогласувањата со Џон Ленон, Џорџ Харисон и Ринго Стар.

Потоа, тој поднесе тужба барајќи официјално распуштање на групата, а по тужбата што траела со години, Макартни ги доби музичките права на групата под етикетата ЕМИ и музичкиот издавач Ален Клајн.

Во интервју за GQ Magazine, Макартни рече дека поради тој потег, бил прогласен за виновен за распадот на групата и дека бил груб што ги тужел своите пријатели. Музичарот рече дека тужбата била единствениот начин на кој музичките права на групата не дошле во сопственост на луѓе за кои сметал дека не работат во интерес на Битлси.

„Единствениот начин да ги спасиме„ Битлси “и„ Епл “, што ни овозможи да ја објавиме Антологијата и да не дојде до бришење на сите одлични песни, беше судска постапка“, рече Макартни.

- Да не го сторев тоа, сите права би му припаѓале на Клајн. Единствениот начин да се извлечеме од тоа беше судска постапка - додава музичарот.

Вели дека сакал да го тужи Ален Клајн, но бидејќи не бил вистинската цел, музичарот морал да го тужи матичниот бенд. Тој рече дека поради тоа, сите со години мислеле дека членовите на групата се мразат едни со други, што тој го нарекол заблуда.

Макартни додаде дека било страшно да се тужи групата затоа што тој бил единствениот кој не му верувал на Клајн, додека на останатиот дел од групата им се допаѓал.

- Им реков, 'Тој е идиот “.

Макартни рече дека кавгите довеле до распаѓање на групата, поради фактот што „и семејствата се расправаат“ и додаде: „Некои сакаат едни, а други сакаат друг“.

притисни ентер