Хамилтон стартува прв на ГН на Германија , Ферари доживеа фијаско

Актуелниот светски шампион во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон во Мерцедес го постигна најдоброто квалификациско време пред утрешното Гран-при во Германија на 11. Светско првенство во Хокенхајм.

Хамилтон ја освои по четвртат пат пол-позиција оваа сезона и 87-ми во својата кариера.

Британцот имаше време од 1: 11.767, втор беше Холанѓанецот Макс Верстапен во Ред Бул (+0.346), а третиот тимскиот колега на  Хамилтон,  Валтери Ботас (+0.362) ...

Ферари не помина добро. Германскиот возач Себастијан Фетел мораше да се откаже од почетокот на квалификациската трка и утре ќе ја почне трката од последната позиција. Проблеми имаше и Чарлс Леклерк, кој во вториот круг од квалификациите остана без пласман , имено поради проблеми со автомобилот, тој не можеше да се качи на патеката и ќе почне од десеттото место.

Пред трката во Хокенхајм, Хамилтон има 223 поени, Ботас е втор со 184, Верстапен трет со 136 поени, а пилотите на Ферари , Фетел (123) и Леклерк (120) се четврти и петти.

Скандал во Германија: Неонацисти ги навредуваа играчите на Баерн

Втората постава на Баерн беше навредувана на 3. натпревар на Бундеслигата во гости кај тимот на Кемницер ФЦ.

Натпреварот заврши изедначено 2:2 , a домашните навивачи во текот на целиот натпревар со расистички повици ги навредуваа играчите на Баерн , каде има и црномурни играчи.

Во еден момент навивачите му се нафрлија и на директорот на нивниот тим , Томас Собоцик , нарекувајќи го ,,еврејска свиња”.

Фудбалскиот клуб веднаш по натреварот излезе со осуда и жестока реакција за ваквото однесување, а на играчите им забрани да пријдат до трибините и да им се заблагодарат на навивачите за поддршката .

Турците организираа неверојатен дочек за поранешниот напаѓач на Ливерпул (ВИДЕО)

Даниел Стариџ потпиша тригодишен договор со турски Трабзонспор , откако му истече договорот со Ливерпул.

Тој потпиша тригодишен договор со Трабзонспор, а шесткратниот шампион на Турција заврши на четвртото место на шампионатот минатата сезона. Неговите обожаватели беа воодушевени и подготвија огромен дочек и забава на аеродромот.

Стариџ постигна 67 голови за „црвените“ на 160 натпревари, а  ја започна својата кариера во Манчестер Сити пред да пристигне во Челзи во 2009 година,така што минал неколку одлични британски тимови во неговата кариера.

Тежок пад и драматична завршница на британското МотоГП (ВИДЕО)

Шпанаскиот мотоциклист Алекс Ринс од екипата на Сузуки е победник на дртаматичниот натпревар во МотоГП класата за големата награда на Британија на патеката Силверстоун.

Ринс во последните метри успеа да го помине светскиот првак Марко Маркез од тимот на Хонда и му ја однесе победата. На самиот почеток на трката Италијанецот Андреа Довизиосо , кој налета на паднатиот Француз Фабио Квартара.

Следниот натпревар ќе се одржи на 15 . септермври во Мисано , каде мотоциклистите ќе се натпреваруваат за големата награда на Сан Марино.

И покрај денешниот пораз, маркез е се поблиску до шестата титула на светски првак , со 250 поени , дури 78 повеќе од второпласираниот Довизиосо.

притисни ентер